Vítejte v ČEZké republice - aktivisté Greenpeace opět na střeše Úřadu vlády ČR

Greenpeace důrazně připomnělo Fischerovo angažmá v kauze Prunéřov

Novinka - 3 května, 2010
3.5.2010 - Tři lezci Greenpeace dnes vylezli na střechu Úřadu vlády ČR s cílem nahradit vlajku České republiky firemní vlajkou společnosti ČEZ. Na průhledné střeše tiskového střediska, kde právě probíhala tisková konference premiéra Fischera, pak umístili transparent s nápisem „Vítejte v ČEZké republice“. Aktivisté se na střechu Strakovy akademie vydali v reakci na středeční rozhodnutí MŽP, které ČEZu otevřelo cestu k prodloužení provozu největšího českého zdroje exhalací, elektrárny Prunéřov, o dalších 25 až 30 let, s využitím zastaralé a nedostatečně účinné technologie. Dnešní akcí chce Greenpeace poukázat na významnou roli, již v celém skandálu sehrál předseda vlády Jan Fischer, a která minulý týden neoprávněně zapadla.

Cílem této nenásilné akce je poukázat na skutečnost, že vláda neřídí ČEZ, ale ČEZ řídí vládu. Proto jsme nad Strakovu akademii vyvěsili jeho oranžovou firemní vlajku.

Fischerovo angažmá v celé cause přesáhlo meze jeho působnosti kompetencí a svědčí o jeho úmyslu ČEZu v případě Prunéřova pomoci. Ministr Jan Dusík, který v polovině března odmítl vydat stanovisko, aniž by vyzval ČEZ k doplnění dokumentace, rezignoval poté, co Fischer trval na jeho bezodkladném vydání. Fischer pak přes víkend odebral MŽP Straně zelených, znemožnil jí navrhnout jméno nového ministra a instaloval přes víkend na MŽP ministra zemědělství Jakuba Šebestu. Následně Fischer pojistil Martinu Romanovi souhlasné stanovisko k Prunéřovu tím, že do čela ministerstva instaloval Rut Bízkovou, bývalou mluvčí hnědouhelných elektráren ČEZ. Ta nejprve provedla na MŽP personální čistku, v jejím rámci zrušila samostatnou Sekci ochrany klimatu a ovzduší, a dala výpověď pracovníkům ministerstva,  kteří plány ČEZu kritizovali nejvýrazněji.

Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR dnešní akci ze střechy Úřadu vlády komentoval následovně: „Doufáme, že zásluhy pana premiéra Fischera na ovládnutí MŽP legionáři Romanova impéria (Emporum Romanum) nezůstanou zapomenuty. Bez jeho aktivní účasti by se to nikdy nepodařilo“  a doplnil:  „Pokud jste to dosud nezaznamenali, tato země se stále více stává ČEZkou republikou.“

Ekologický právní servis a Greenpeace již dva roky upozorňují, že ČEZem předložený projekt obnovy Prunéřova nesplňuje zákonné parametry tzv. nejlepší dostupné technologie (Best Available Techniques, BAT). ČEZ se přitom pokusil požadavky zákona obejít, když svůj projekt s původně navrženou účinností 38% vydával za pouhou rekonstrukci, na kterou se vztahují požadavky mírnější.

Souhlasné stanovisko EIA vydané ve čtvrtek ministerstvem Rut Bízkové však rozhodně neznamená pro ČEZ definitivní výhru. Stanovisko EIA je navíc právně nezávazné a podmínky stanovené MŽP proto nemusí ČEZ ani stavební úřad respektovat. Soulad projektu s požadavky českých zákonů a evropských předpisů, bude ještě přezkoumáván v několika navazujících řízeních. ČEZ tak bude muset prokázat, že používá nejlepší dostupnou technologii v rámci tzv. integrovaného řízení, při němž je vydáváno povolení k provozu zařízení. Rozhodnutím MŽP z minulého týdne tak spor o Prunéřov nekončí, ale naopak začíná. Greenpeace společně s Ekologickým právním servisem využijí všech dostupných právních i ostatních prostředků, aby tento nezákonný a škodlivý projekt zastavili.

ČEZ i ministryně Bízková v minulých dnech opakovaně obvinili odpůrce kritiky ČEZu, že vedou předvolební kampaň ve prospěch Strany zelených. Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR k tomu uvedla. „Prunéřov je spor o faktech, nikoli o politice. Obvinění ČEZu, že snad Greenpeace vede Straně zelených předvolební kampaň, je absurdní. Jsme nezávislá a apolitická organizace a Stranu zelených kritizujeme stejně ostře jako kohokoliv jiného, pokud je k tomu důvod - stačí si vzpomenout na naši kampaň proti radaru. Skutečně není naše vina, že v případě Prunéřova fungují ODS, ČSSD i úřednická vláda jako prodloužené ruce ČEZu a Strana zelených se jim jako jediná nebojí postavit.“

Greenpeace se dnes na střechu Úřadu vlády dostali již podruhé. „Cílem této nenásilné akce je poukázat na skutečnost, že vláda neřídí ČEZ, ale ČEZ řídí vládu. Proto jsme nad Strakovu akademii vyvěsili jeho oranžovou firemní vlajku. Dokud budou klientelistické vztahy mezi kapitány průmyslu a vedením státu existovat, na Úřad vlády se budeme vracet.“

 

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.