Gratulujeme! Vlajka Kristýnky z Bystrého pojede na severní pól!

Novinka - 15 března, 2013
Návrh vlajky budoucnosti od desetileté Kristýnky z Bystrého ve východních Čechách se dostal do nejužšího výběru 18 nejlepších v mezinárodní soutěži „Vlajka pro budoucnost“. Znamená to, že její vlajka začátkem dubna pojede s arktickou expedicí Greenpeace na severní pól. Nebude sice tou, která poputuje s arktickým svitkem na mořské dno, ale probojovat se v tak velké konkurenci do finále a zajistit si symbolickou cestu do Arktidy, je obrovský úspěch.

Když se Kristýnka tuhle fantastickou novinku dozvěděla, byla skutečně nadšená:

Finalistka mezinárodní výtvarné soutěže "Vlajka pro budoucnost" Kristýna Andrlíková (10) z Bystrého ve východních Čechách

"Nemohla jsem uvěřit zprávě, že moje vlajka poputuje na severní pól. Jsem velice šťastná a všichni moji kamarádi ze školy mají také velkou radost.

Moc mě trápí, že lidé ničí naši planetu. Dospělí lidé jsou tak nezodpovědní, ale mnoho dětí chápe, že lidstvo nemůže z přírody jen nekonečně brát. Věřím, že konečně dostaneme rozum. Arktida je krásná a my nemáme právo devastovat ji pro svůj prospěch.

Vlajku jsem namalovala, abych nestála se založenýma rukama, chci vyjádřit svůj názor, připojit se k dobré věci. Přeji expedici hodně štěstí! Budu vás nadále sledovat a podporovat.“

K čemu Vlajka pro budoucnost?

Letos v dubnu umístí Greenpeace na severním pólu v rámci arktické expedice na mořské dno speciální pouzdro s Arktickým digitálním svitkem, kde je přes 2,5 milionu jmen lidí, kteří se přidali ke kampani za ochranu Arktidy před ropnými společnostmi a destruktivním rybolovem. Zapojit se můžete i Vy na www.savethearctic.org!

Porota soutěže Vlajka pro budoucnost s vítězným návrhem Sarah z Malajsie: Vivienne Westwood spolu s kampaňerkou Greenpeace Hilary Tam (uprostřed) a skautkou z Irska Aishah Morshed (vlevo).

Ovšem takové jedinečné místo přeci musí být označeno vlajkou. A to ne jen tak obyčejnou vlajkou…  

Rozhodli jsme se proto spolu se skautským hnutím vyhlásit celosvětovou soutěž pro mladé lidi. Chtěli jsme vlajku, která bude symbolem mezinárodní spolupráce a všech lidí na celém světě.

Mezi 18 nejlepšími

Dnes porota v čele se slavnou módní návrhářkou Vivienne Westwoodovou vybrala z 18 finalistů vítězný návrh. V posledním kole byly kromě té Kristýnčiny české ještě vlajky ze Švédska, Malajsie, Jižní Arfiky, Indie, Lotyšska, Itálie, Řecka, Kolumbie, Kanady, Singapuru, Anglie, Velsu, Německa, Japonska, Ruska a Nového Zélandu.

„Tvořivost mladých lidí je jedním z nejmocnějších nástrojů, které pro vybudování lepšího světa máme. Vítězná Vlajka pro budoucnost je úžasným znázorněním míru, naděje a celosvětového společenství a jsem hrdá, že pojede na severní pól.“

Vítězkou soutěže se stala 13 letá Sarah z Malajsie, na základě jejíhož návrhu bude vyrobena vlajka, kterou odveze polární expedice na severní pól a ve skleněném pouzdru ji umístí 4 km pod led, spolu s milióny podpisů obránců Arktidy, kteří podepsali petici na její ochranu.


Vivienne Westwood narozená 8. Dubna 1941 jako Vivienne Isabelle Swire ve městě Glossop  v britském hrabství Derbyshire. S módními návrhy začala v roce 1971 s jejím tehdejším partnerem Malcolmem McLaren v době, kdy Londýn udával kulturní trendy.

Na konci 70. let již byla Vivienne Westwoodová považována za symbol britské avantgardy a punkového hnutí. V současné době je Vivienne Westwoodová jako jedna z nejvlivnějších módních návrhářů na světě uznávána sama o sobě jako globální značka. Své modely předvádí po celém světě včetně Paříže, Milána a Londýna.

Svých přehlídek využívá k tomu, aby hovořila o kultuře a politice, zejména o naléhavé potřebě přijmout potřebná opatření proti globálním změnám klimatu.

Podívejte se na vítězný návrh i návrhy ostatních finalistů