Vlajka pro budoucnost

Novinka - 10 ledna, 2013
„Tvořivost mladých lidí je jedním z nejmocnějších nástrojů, které pro vybudování udržitelné budoucnosti máme. Proto jsem přijala nabídku být porotkyní v soutěži Vlajka pro budoucnost. Podporuji kampaň Zachraňme Arktidu, a chci tedy najít návrh tak silný a srozumitelný, že mu budou rozumět všude na světě. A pokaždé, když se vítězka nebo vítěz podívá k severu, bude vědět, že na samém vrcholku světa tam na dně oceánu leží její či jeho vlajka a spolu s ní miliony jmen – trvalé vyjádření našeho společného závazku chránit Arktidu před vykořisťováním, těžbou ropy a nadměrným rybolovem.“ Vivienne Westwood, světově proslulá módní návrhářka, bude v porotě, která vybere vítězný návrh vlajky.

Vlajka pro budoucnost

Ohrožená Arktida

Arktida je jméno oblasti na samém vrcholku světa, která zabírá přes 13 milionů kilometrů čtverečních. Patří do ní tundra Kanady, Ruska, Norska, Švédska, Finska a Aljašky, skoro celé Grónsko a také obrovský zamrzlý oceán, který obklopuje severní pól.

Arktida je jedním z posledních nezkažených míst naší planety. Je domovem téměř čtyř milionů lidí, včetně původních obyvatel, kteří zde žijí od nepaměti a přizpůsobili se životu na jednom z nejchladnějších míst na Zemi. Zdejší přírodní podmínky tvoří jedinečné prostředí pro vzácné druhy zvířat, jako je lední medvěd nebo téměř pohádkový narval.

Arktida plní důležitou funkci planetární „klimatizace“, protože její obrovské bílé ledové plochy odrážejí tepelné záření Slunce zpátky do vesmíru a regulují tak teplotu na Zemi.

Tento přirozený ochlazovací účinek je ale v ohrožení, protože arktický led taje kvůli změně klimatu. Arktida je extrémně citlivá na globální oteplování. Už dnes 75 % ledu v Severním ledovém oceánu roztálo a za 10 nebo 20 let možná nezbude vůbec žádný. To by změnilo svět k nepoznání.

Kdo ohrožuje Arktidu?

V současnosti patří mezinárodní vody okolo severního pólu všem lidem na světě. Ale jak led roztává, nemůže se už celá řada ziskuchtivých lidí, korporací a vlád dočkat, až si budou moci ukrojit kus Arktidy pro sebe. Chtějí ropu a další přírodní zdroje, které byly až dosud nedostupné. Ale ropné vrty mohou křehkou Arktidu zničit. Únik ropy by měl v této křehké oblasti devastující účinky a zlikvidovat jej by bylo téměř nemožné.

A navíc k tomu všemu, při spalování nově vytěžené ropy by se uvolňovaly do atmosféry další skleníkové plyny, které přispívají ke změně klimatu – a v důsledku by došlo k dalšímu tání ledu. Celý problém by se stále zhoršoval v začarovaném kruhu oteplování a tání.

I za takovou cenu chtějí těžařské společnosti začít těžit arktickou ropu, a to i navzdory skutečnosti, že by vystačila na pouhé tři roky!

Kampaň Zachraňme Arktidu

Místo utrácení peněz za těžbu ropy, která pak při spalování poškodí životní prostředí, potřebujeme tyto prostředky vzít a investovat je do čistých, zelených, obnovitelných zdrojů, které poskytnou naší planetě energii, aniž by ji znečišťovaly.

Proto vyzývá Greenpeace vlády všech zemí v Organizaci spojených národů ke společné akci na ochranu Arktidy.

Vedeme kampaň za vytvoření světové přírodní rezervace v mezinárodních vodách okolo severního pólu, aby tam nemohl průmysl. Také chceme zakázat podmořské ropné vrty v celé arktické oblasti a zastavit velké průmyslové rybářské lodě, které představují hrozbu pro mořský ekosystém.

Až na severním pólu umístíme Vlajku budoucnosti s podpisy milionů lidí, zasadíme tím semínko naděje. S vaší pomocí vzklíčí a budeme z něj moci vypěstovat nezastavitelné hnutí. Hnutí lidí, kteří budou společnými silami schopni přesvědčit politiky po celém světě, aby chránili Arktidu před těmi, kdo ji ohrožují.

Další informace a možnost přidat se ke kampani najdeš na www.savethearctic.org

Jak mohou pomoci mladí lidé?

Na ochranu Arktidy sami nestačíme. Po svém boku potřebujeme miliony lidí z celého světa.

Přidej se

Každý, kdo se ke kampani přihlásí, se zúčastní výpravy do Arktidy! My totiž všechna jména sepíšeme na svitek, který dáme do nezničitelného pouzdra a vezmeme na severní pól. Prosekáme led a pouzdro spustíme ledovou vodou až na mořské dno do hloubky čtyř kilometrů. Místo označíme speciální vlajkou, kterou k pouzdru připevníme. Naše společné vyjádření, že Arktidu musíme chránit, se jmény všech, kteří se k němu přihlásili, tam na mořském dně zůstane až do roku 2050. Přidat se můžeš na www.savethearctic.org

Navrhni vlajku

Na mořské dno umístíme vedle pouzdra se svitkem také vlajku. Ale tahle vlajka nebude jen tak obyčejná vlajka! A aby byla opravdu jedinečná, potřebujeme, aby nám s ní pomohli mladí lidé.

Nechceme vlajku jednoho státu nebo skupiny lidí. Chceme vlajku, která bude symbolem mezinárodní spolupráce a všech lidí na celém světě. Vlajku vyrobíme podle vítězného návrhu a v roce 2013 ji umístíme na severní pól spolu s pouzdrem.

Vlajka má vyjadřovat:

  • mír,
  • světové společenství,
  • naději.

Takže pokud je ti 6–26 let:

- stáhni si předlohu vlajky

- nakresli, namaluj, vytvoř na počítači nebo jinak navrhni vlajku

- odešli formulářem nebo poštou

Ať už se zapojíš vítězným návrhem vlajky, anebo svým jménem na svitku, každý pohled k severu ti připomene, že tvoje jméno je tam na vrcholku světa na znamení našeho společného závazku zachránit Arktidu.

Než se přihlásíš, přečti si prosím celá pravidla soutěže.

Návrhy můžeš posílat do 27. února 2013.

Těšíme se na tvoje příspěvky!