Vyjádření Greenpeace k případu vplutí lodi Arctic Sunrise do vod Aljašky bez patřičné dokumentace

Novinka - 23 července, 2003
V průběhu minulého týdne byla v několika českých mediích zveřejněna zpráva, že organizace Greenpeace je žalována pro porušení pravidel ochrany životního prostředí ve státě Aljaška. Zpráva vycházela ze sloupku editora Wall Street Journal (WSJ) publikovaného dne 16. září t.r.

Požádali jsme proto kolegy v USA o podrobné objasnění situace, ke které došlo letos v červenci a zejména o vysvětlení reakce Greenpeace, protože právě ta byla v uvedených zprávách zvláště napadána.

Z toho důvodu zveřejňujeme překlad reakce na sloupek, který ředitel Greenpeace v USA John Passacantando zaslal redakci WSJ.

Zároveň publikujeme i tiskovou zprávu, kterou Greenpeace k této záležitosti vydala dne 23. července 2004.

Z původního sloupku WSJ, znění zprávy ČTK a obou níže uvedených dokumentů vyplývá, že zpráva, kterou přejala česká media není zprávou o skutečném stavu věci. ČTK, z jejíž „zprávy“ ostatní česká média vycházela použila za základ nikoli zprávu, ale komentář editora, ve kterém byla navíc některá prohlášení vytržena ze souvislostí a tím jim byl vtisknut jiný význam.

Dále je z těchto dokumentů zřejmé, že

- loď Arctic Sunrise patřící Greenpeace nezpůsobila žádné znečištění životního prostředí Aljašky, jak podsunuje titulek použitý v Právu (Greenpeace čeká soud za znečištění Aljašky, 18.9.)

- Greenpeace se nevymlouvá na „komplikované zákony o životním prostředí“ ale naopak oceňuje zpřísněná pravidla na ochranu životního prostředí ve státu Aljaška

- Greenpeace uznává svou administrativní chybu