Základna v Evropě zvyšuje riziko nových závodů ve zbrojení

Novinka - 21 června, 2007
NATO minulý týden rozhodlo, že vedle zkoumání možnosti sloučení plánovaného vlastního protiraketového systému s americkým bude nadále pokračovat v konzultacích s Ruskem. Navzdory tomuto postoji však hrozí další růst mezinárodního napětí, když ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera v Teheránu prohlásil, že Moskva nepovažuje Írán za dostatečné odůvodnění výstavby americké protiraketové základny v Evropě.

Aktivisté označují závod na výrobu jaderných zbraní v britském Aldermastonu nápisem "Továrna na jaderné bomby.

Na schůzce států kaspického regionu ruský ministr řekl, že kdyby se USA obávaly Íránu, spokojily by se s radarem v ázerbájdžánské Gabale. Lavrov íránským představitelům sdělil podrobnosti ohledně nabídky na využítí gabalského radaru, kterou ruský prezident Putin Američanům předložil na summitu G8 v Německu. V minulých dnech však agentura Reuters přinesla informaci, podle níž Moskva Teherán ujistila, že Spojeným státům využití svého radaru nedovolí. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Mohammad Ali-Hossejni skutečně řekl novinářům, že podle názoru jeho strany Moskva ve věci radaru nepřijala rozhodnutí "které by vedlo k nestabilitě a poklesu bezpečnosti v regionu, jehož je součástí".

Rusko tedy stále nesouhlasí z obavami, kterými USA a nyní i NATO zdůvodňují plány na budování protiraketové základny v Evropě. Je otázka, nakolik Putin svou nabídku radaru v Gabale myslel vážně - každopádně Američané jejím nepřijetím posílili nedůvěru Rusů. Ve stejném směru působí i nedávné ztroskotání mimořádné konference členských zemí Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE Treaty). Rusko na ní vyjádřilo nespokojenost s dosavadním stavem, kdy samo smlouvu jednostranně ratifikovalo a dodržuje ji, zatímco Západ tak neučinil a nové členské státy NATO jsou navíc stále v rámci smlouvy považovány za potenciální ruské spojence. Rusové požadovali, aby NATO přestalo  podmiňovat ratifikaci smlouvy odchodem ruských vojsk z Moldávie a Gruzie, který již v současnosti probíhá, a aby nové členské země Aliance byly pro účely smlouvy považovány za součást západního bloku. Moskva s těmito požadavky neuspěla a zvažuje proto zmrazení svých jednostranných závazků vyplývajících z CFE. Tvrdí sice, že nehodlá smlouvu zrušit ani vypovědět, současně však prohlašuje, že nechce udržovat své jednotky v Evropě na nepřirozeně nízkých stavech. Ruský expert Sergej Rogov odhaduje, že v okamžiku uzavření CFE měla Varšavská smlouva v Evropě 41 tisíc tanků, zatímco NATO pouze 30 tisíc; dnes však má Rusko ve své evropské části pouze 5 tisíc tanků, zatímco rozšířené NATO 14 tisíc. To je zřejmě pravda, není však jednoduché zjistit, jaké množství ruské vojenské techniky se nachází za Uralem. Kromě toho USA plánují v nejbližších letech přesunout významné množství svých jednotek z Evropy do Perského zálivu. Pokud Moskva přestane poskytovat informace o svých jednotkách v Evropě a přijímat mezinárodní inspekce, rozhodně to ke zvýšení mezinárodní důvěry ani ochotě Západu ratifikovat CFE nijak nepřispěje.

Smlouva o omezení protiraketové obrany (ABM) byla vypovězena USA; smlouva START II byla ratifikována, ale nevstoupila v platnost; smlouva o omezení útočných zbraní z roku 2002 má jen malou šanci na ratifikaci. V souvislosti s plánovanou výstavbou americké protiraketové základny v Evropě Moskva zvažuje vypovězení smlouvy o jaderných silách středního doletu (INF). Ohrožena je i smlouva START I. Kvůli americkým plánům na zbrojení ve vesmíru, které naštěstí Kongres pro rok 2008 odmítl financovat, roste riziko faktické likvidace smlouvy o využívání kosmického prostoru (Outer Space Treaty) z roku 1967.

Greenpeace nesouhlasí s kroky, které zvyšují mezinárodní napětí a hrozí zničením celého systému mezinárodní kontroly zbrojení vybudovaného po roce 1945, ať už je podniká kterákoliv strana. Z tohoto důvodu také odmítáme plánovanou výstavbu protiraketového radaru XBR v České republice.

The End of Arms Control? Russia's Attempts to Renegotiate the CFE Treaty Have Yet to Produce Results
RIA Novosti: Iran no justification for missile shield
Spinwatch: A Missile Defence Against Who?
Irna: Iran backs amicable talks with Czech