ZASTAVME DESTRUKCI PRALESŮ, ŘEKnĚTE FIRMĚ IOI: ZAČNĚTE CHRÁNIT PRALESY

Požáry opět stravují Indonésii, přeměňují vzácné pralesy na troud a ohrožují již ohrožené druhy, jako jsou orangutani. Kouř z těchto požárů se již šíří do Singapuru, Malajsie a dalších zemí jihovýchodní Asie. Palmoolejný průmysl přesto pokračuje v pohánění krize devastací pralesů a vysušováním rašelinišť. Jedním z viníků je vývozce palmového oleje zvaný IOI – ten stále obchoduje s destrukcí pralesů a doufá, že si toho svět nevšimne.

Ano, Greenpeace mě může informovat o vývoji v této i dalších kampaních

Skrolujte dolů

HROZBA jménem IOI

Právě teď plameny opět zachvacují krásné indonéské pralesy. Tyto požáry jsou zaviněny ničením pralesů – a palmoolejná společnost IOI pohání jejich plameny.

Toxický kouř se šíří napříč jihovýchodní Asií a místní lidé trpí. Už nemohou dále čekat. Společně musíme zajistit, aby IOI změnilo své jednání a přestalo profitovat z destrukce lesů.

Po loňské krizi lesních požárů velké značky jako Unilever, Mars a Nestlé přestaly od IOI palmový olej nakupovat – takže víme, že změna je nadosah. Nyní hodláme vyvinout na tohoto palmoolejného predátora tlak a ujistit se, že ví, že svět už toho má dost. Jste s námi?

Nejspíš jste o IOI ještě neslyšeli – a to je přesně to, co chce. IOI je obchodník s palmovým olejem, který se udržuje v anonymitě (mají na Twitteru poze 86 fanoušků!), protože spoléhají na to, že lidé se vůbec nezajímají o jeho špatné chování, a to mu proto vychází.

Pokud IOI závisí na tajnosti, je na nás, abychom ji odkryli. Pokud tisíce z nás přidají své jméno k této petici, IOI bude vědět, že tisíce párů očí je sledují a že se firma se svými lesními zločiny již nebude moci schovávat.

Tato petice je pouhý začátek. Naši vyšetřovatelé již prošetřují dodavatele IOI a nacházejí ještě více důkazů o špatných činech této společnosti.

Průmysl se k IOI již obrací zády. Minulý rok půl milionu z nás odhalilo velké značky v díky zahanbující palmoolejné tabulce a celosvětové petici. Přímým důsledkem bylo to, že tucty společností přestaly palmový olej od IOI nakupovat. Nyní však musíme šokující praktiky této společnosti ukončit nadobro.Připojte svůj hlas ke globální výzvě k tomu, aby se již ničivé požáry neopakovaly.

 

 

 

 

Video


INDONÉSKÉ PRALESY

ZÁBĚRY Z DRONU: NIČENÍ PRALESŮ POKRAČUJE. MIZÍ PŘED OČIMAJak vypadají pralesy, jejichž plocha je den ode dne menší? Jak dlouho v nich ještě budou žít ohrožená zvířata včetně orangutanů a tygrů?POMOZTE ZACHRÁNIT PRALESY! PROSÍME, PODEPIŠTE PETICI: grnpc.org/zachrante-orangutany SDÍLEJTE TOTO VIDEO!

Posted by Greenpeace Česká republika on 10. listopad 2016

Zvířata

Indonésie je jedna z pěti druhově nejrozmanitějších oblastí na světě. Je domovem asi 12 % všech známých savců, 16 % plazů a obojživelníků, 17 % ptáků a 25 % ryb. Zdejší deštné pralesy zaujímají rozlohu kolem 10 milionů km2.Představují tak asi desetinu všech zbývajících tropických pralesů na naší planetě. Pralesy na ostrově Borneo existují již 130 milionů let. Jsou tak nevyčíslitelně cenným unikátem, jehož rozloha se naneštěstí kvůli člověku den ode dne zmenšuje.Orangutani

Tito primáti, kteří tráví většinu svého života v korunách stromů na ostrovech Sumatra a Borneo, patří ke kriticky ohroženým živočichům. V současné době je velikost populací orangutanů sumaterských a bornejských měřena v pouhých několika málo desítkách tisíc jedinců. Ohrožuje je především úbytek přírodního prostředí kvůli budování plantáží, dále ilegální lov a obchod na černých trzích. Na plantážích palmy olejné jsou považování za škůdce a tak je s nimi také nakládáno./p>Tygr sumaterský

Stavbou těla se řadí mezi nejmenší poddruh tygra, čehož využívá při prodírání se hustou indonéskou džunglí. Obývá pouze ostrov Sumatra. Počet těchto kriticky ohrožených zvířat ve volné přírodě se odhaduje na pouhých několik set kusů.Slon sumaterský

Postupující devastace pralesů si vybírá krvavou daň na počtu slonů sumaterských. Odhaduje se, že se v současnosti v přírodě pohybuje kolem 2500 těchto kriticky ohrožených zvířat. To je o polovinu méně než v roce 1985.

Lidé


● Smog každý rok zabíjí na 110 000 lidí žijících v jihovýchodní Asii.

● Mnoho obyvatel si kvůli dýmu plynoucího ze zapálených pralesů a rašelinišť stěžuje na problémy se srdcem, plícemi. Postižené jsou také novorozené děti.

● V přeplněných nemocnicích končí celé rodiny, které se potýkají se závažnými zdravotními důsledky způsobenými toxickým kouřem.

● Kouř způsobený lesními požáry a ničením rašelinišť pokrývá okolo 80 % indonéského ostrova Sumatra. Tlustá vrstva dýmu zahalila i vzdálený Singapur a Malajsii. Dokonce byly uzavřeny školy a letiště.

● Lidé téměř nevidí Slunce. Smog totiž zcela zakryl oblohu.

TEXT VÝZVY

Společnosti IOI:

Vaše společnost je zapojena do destrukce pralesů již více než 8 let! Obyvatelé jihovýchodní Asie, kteří kouřem trpí – stejně jako drahocenné pralesy – již ale nemohou na reálné kroky déle čekat. Namísto jejich ničení začněte pralesy chránit. Prosím:

●     Zastavte ničení pralesů kvůli palmovému oleji – ukončete spolupráci se všemi dodavateli zapojenými do kácení pralesů

●     Přestaňte při vaší honbě za palmovým olejem ignorovat místní komunity a ohrožená zvířata


Řešení

Zastavení destrukce - obchodníci musejí prověřovat dodavatele surovin. Nesmějí nadále drancovat indonéské pralesy a rašeliniště.

Zajistění transparentnosti - požadujeme zveřejnění nájemních smluv týkajících se indonéské půdy. Firmy, které zde hospodaří, musí být bedlivě sledovány.

Férový obchod - společnost, která svou činností poškozuje krajinu (například odvodňováním rašelinišť či kácením lesa), nesmí mít přístup na trh.

Návrat do původního stavu - každý lesní porost, který byl zničen ohněm, musí být nahrazen. Je nutné také chránit cenná rašeliniště.

Řešení situace - obyvatelé Indonésie musí podporovat ochranu přírody, ale nesmí zároveň přicházet o své živobytí. Je třeba jim poskytnout specifické pobídky.