80 dobrovolníků Greenpeace blokuje nejstarší elektrárnu v Německu. Patří Křetínskému

Tisková zpráva - 3 listopadu, 2015
Praha/Lipsko, 3. listopadu 2015 – Osmdesát aktivistů Greenpeace ze čtyř zemí dnes symbolicky zablokovalo elektrárnu Deuben u Lipska, jejímž majitelem je česká společnost EPH Daniela Křetínského (prostřednictvím německé těžební a energetické firmy MIBRAG). Deuben je nejstarší provozovanou německou elektrárnou, byla spuštěna již od roku 1936 (tedy rok před úmrtím Tomáš Gariggue Masaryka). Má sice relativně malý instalovaný výkon (86 MW), ale přesto je podle studie vědců z univerzity ve Stuttgartu z roku 2013 zodpovědná za předčasné úmrtí 22 lidí ročně. Akce se účastní i 12 aktivistů z České republiky.

Společnost EPH v současné době plánuje nákup dalších uhelných elektráren a dolů od koncernu Vattenfall v německé Lužici. Výkonný ředitel Greenpeace ČR David Murphy dnes z komína deubenské elektrárny konstatoval: "Z hlediska ochrany zdraví Němců, Čechů a dalších Evropanů i z hlediska ochrany klimatu si pokračování uhelné devastace Lužice, dost podobné devastaci Mostecka, nemůžeme dovolit. Místo toho, aby švédská vláda splnila své předvolební sliby a rozhodla o útlumu těžby, snaží se doly pokrytecky prodat někomu, kdo bude ve špinavém byznysu pokračovat. Pokud EPH nemá zábrany provozovat 79 let starou elektrárnu v Deubenu, jak ohleduplně by asi postupoval v Lužici? Další desítky let by zabíjel uhelnými emisemi Němce i další obyvatele Evropy, ale v řádově vyšším měřítku." (1)

Vattenfall provozuje v německé Lužici 5 uhelných dolů (2), které každoročně těží 63 miliónů tun uhlí, tedy 1,5 krát více, než celá Česká republika. Jeho uhelné elektrárny mají instalovaný výkon přes 10 GW (pětinásobek Temelína).

V případě, že Vattenfall své doly prodá firmám ČEZ či EPH, je velmi pravděpodobné, že noví vlastníci se budou snažit o rozšíření dvou stávajících (Welzow-Süd a Nochten) a dokonce otvírku tří nových povrchových dolů. Případné rozšíření stávajících dolů a otevření nových by smazalo z povrchu zemského osm obcí. Vattenfall sice letos oznámil, že plány na bourání opouští, nový vlastník však může toto rozhodnutí přehodnotit.

80 aktivistů Greenpeace dnes obsadilo nejstarší elektrárnu v Německu. Provoz z roku 1936 patří firmě EPH Daniela Křetí...

Posted by Greenpeace Česká republika on 3. listopad 2015

Greenpeace dnešní akcí apeluje i na spolkovou vládu kancléřky Merkelové, aby na svém zítřejším jednání rozhodla o odstavení dostatečného počtu starých uhelných elektráren, včetně té v Deubenu, a odmítla připravované finanční dotace pro uhelné elektrárny převedené do rezervy. Podle dosavadních informací je nicméně pravděpodobné, že vláda pod tlakem energetických a těžebních firem přijme rozhodnutí bezzubé a nákladné: má být rozhodnuto o odstavení elektráren o instalovaném výkonu pouhých 2,7 GW (tj. 1,35 násobek výkonu Temelína). Osm bloků starších uhelných provozů plánují němečtí ministři přesunout do rezervy a jejich provoz subvencovat.

Vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský uvedl: "Středeční rozhodnutí je krůčkem k dosažení Energiewende, ale plán na uzavření elektráren je nedostatečný a v případě schválení nepovede k takovému snížení emisí, k jakému se vláda zavázala. Měřeno českými poměry by bohužel i toto selhání bylo možné považovat za pokrok."
K přesouvání starých uhelných elektráren do dotovaného rezervního režimu pak Rovenský doplnil: "Nedává to smysl energeticky, ekonomicky a samozřejmě ani ekologicky. Jde o očividnou úlitbu velkým energetickým firmám, kdy na nezavřené elektrárny budou zbytečně doplácet němečtí daňoví poplatníci z veřejných rozpočtů.“

Dobrovolníci na komíně a před vchodem do elektrárny rozvinuli velké transparenty v němčině a angličtině s heslem "Uhlí zabíjí!" Čtyřicet metrů vysoký komín se pokusí symbolicky ucpat obřím látkovým špuntem. Na malých transparentech mají v češtině napsáno: "UHLÍ: TICHÝ ZABIJÁK", "EPH ZABÍJÍ NĚMCE. UHLÍM" či "EPH, NECH LUŽICI NA POKOJI".

Akce pokračuje, proti jejím účastníkům dosud nezasáhla policie ani ochranka. V případě zájmu můžete na komín zavolat vedoucímu české energetické kampaně Janu Rovenskému nebo výkonnému řediteli Greenpeace ČR Davidovu Murphymu. Ti se budou v průběhu dne pokoušet telefonicky spojit se spolumajitelem a ředitelem EPH Danielem Křetínským.


Poznámky pro editory:
(1) Podle zmíněné studie Silent Killers z roku 2013 jsou Vattenfallem vlastněné hnědouhelné elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a Lippendorf zodpovědné za 904 předčasných úmrtí ročně.
viz http://www.greenpeace.org/international/en/publications/Campaign-reports/Climate-Reports/Silent-Killers/
(2) Jänschwalde, Cottbus-Nord, Welzow-Süd, Nochten a Reichwalde.

Kontakt na místě:
Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, 734 620 844

Další kontakty:
Lukáš Hrábek,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR, 603 443 140,
Jan Freidinger, koordinátor kampaní Greenpeace ČR, 734 620 843,