Greenpeace apeluje na prodejce: nenabízejte dětské zboží s bisfenolem A

TZ Greenpeace 8/2011

Tisková zpráva - 24 února, 2011
Praha, 24. února 2011 – Greenpeace vyzvalo výrobce, dovozce a prodejce (1) kojeneckých potřeb v ČR, aby přestali nabízet veškeré zboží, které je určeno pro styk s potravinami a obsahuje nebezpečný bisfenol A. Reagovalo tak na neochotu Ministerstva zdravotnictví ČR rozšířit připravovaný zákaz prodeje kojeneckých lahví s BPA na veškeré produkty, z nichž může tato látka unikat do potravin a dostávat se tak do dětského organismu.

Od 1. června 2011 by měl být v celé EU zakázán prodej kojeneckých lahví s BPA. Zákaz je reakcí Evropské komise na kampaň řady environmentálních organizací, ale i vědců a lékařů, kteří poukazovali na zbytečná rizika plynoucí z používání této nebezpečné látky v produktech pro děti. Evropský zákaz se ovšem vztahuje pouze na kojenecké lahve, nikoli však na další výrobky, ze kterých se může BPA také uvolňovat.

Greenpeace proto vyzvalo Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby zákaz při transpozici do českého právního řádu rozšířilo na všechny produkty pro děti do tří let, které přicházejí do styku s potravinami, a účinně tak chránilo zdraví kojenců a batolat. Ministerstvo zdravotnictví výzvu nevyslyšelo a rozšíření zákazu na další výrobky odmítlo.

„Bohužel to pro nás není žádné překvapení, protože ministerstvo bylo i proti samotnému zákazu kojeneckých lahví s BPA.  Přesto jsme doufali, že se úředníci zamyslí nad skutečností, že dětský organismus nerozezná, zda se do něj bisfenol A dostane z lahvičky, hrníčku nebo konzervy, a zakáží všechny výrobky, kvůli kterým mohou být kojenci touto látkou kontaminováni,“ vysvětluje Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR.

Greenpeace se v reakci na zamítavé stanovisko ministerstva rozhodlo oslovit výrobce, dovozce a prodejce kojeneckého zboží a vyzvalo je k dobrovolnému závazku, že do konce letošního roku přestanou nabízet veškeré zboží pro malé děti, které může přicházet do styku s potravinami a obsahuje nebezpečný bisfenol A.

„Věříme, že osloveným společnostem záleží na zdraví dětí více než ministerským úředníkům a na českém trhu výrobky s touto nebezpečnou látkou již brzy vůbec nebudou,“ uvedla Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR, a doplnila: „Jak se jednotlivé firmy k výzvě postaví, budeme průběžně zveřejňovat na našem webu.“

Greenpeace dále firmy upozornilo na blížící se zákaz prodeje lahviček s bisefnolem A a požádalo je, aby nečekali na 1. červen, kdy začne zákaz platit, a problémové lahvičky, jichž je na trhu stále hodně, neprodleně stáhli z pultů.

 

Poznámky pro editory:

(1)Oslovené subjekty:

Výrobci kojeneckých potřeb

značka/zastoupení nebo dovozce v ČR

Avent/Philips, Baby nova/ Baby-Nova s.r.o., Bibi/MediFrank s.r.o., Boček/Boček CZ s.r.o., Canpol/Malewo, Chicco/Piccollo spol. s.r.o., Farlin/Farlin CZ s.r.o., Fish- Price/Mattel Czech Republic s.r.o., Mam/Mark Distri s.r.o., Medela/DN Formed Brno s.r.o., Mothercare/Alshaya Czech s.r.o., My baby‘ s/Tesco, Nuk/Mapa Spontex Volf s.r.o., Sun-ce/Sun-ce trading Prague s.r.o., Tefal/Groupe SEB ČR, Tommee Tippee, Nuby, Beaba/ For Baby s.r.o.

 

Obchodní řetězce

název/vlastník, provozovatel

Tesco/Tesco Stores, Kaufland/Scwarz ČR,  Albert/Ahold, Interspar/Spar, Globus/Globus ČR,

 

Sítě drogerií

název/vlastník, provozovatel 

Droxi/ Schlecker, Rossmann/Rossmann, teta/P.K. Solvent, DM/DM drogerie markt s.r.o.

 

Lékárenské řetězce

název/vlastník, provozovatel

DR.Max/Penta Investment, Pharnmalamd/Europharm, Schlecker/Schlecker,Lloyds/Lloyds, s.r.o

 

Kontakty:

Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 608 729 071

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 603 443 140

Témata