Chovejte se stejně odpovědně jako v Británii, žádá po Tescu Greenpeace ČR

Tisková zpráva - 10 prosince, 2013
9. prosinec 2013, Praha - Čeští zákazníci si zaslouží stejné podmínky jako ti v Británii. Greenpeace ČR proto vyzývá Tesco Stores ČR a.s.: „Chovejte se stejně odpovědně jako „doma“ v Británii a nedělejte z Čechů zákazníky druhé kategorie!“

Zároveň spouští stránky www.tresco.greenpeace.cz, na kterých mohou spotřebitelé výzvu Tescu podpořit.                 

O co jde? Britské Tesco má na rozdíl od českého udržitelná (ekologická) pravidla, podle kterých nakupuje a prodává ryby a mořské plody. Britští spotřebitelé se navíc dozvědí z etiket více informací o nabízeném zboží, včetně metody lovu i přesného místa ulovení, které jsou pro odpovědné nakupování klíčové.

Proč Greenpeace protestují? Důvodem je kritická situace oceánů. 75 % populací ryb je přeloveno a některé jsou na pokraji vyhubení. Udržitelná pravidla zajistí, aby prodávané ryby nebyly ohrožené, nepocházely z přelovených populací nebo nebyly uloveny ilegálně či destruktivní metodou.

Co se děje? Greenpeace ČR upozornilo Tesco na odlišné standardy v Česku a Velké Británii již před několika měsíci, nicméně reakce Tesca byla a je laxní, což je neakceptovatelné.

Tesco nás svým přístupem k tomuto problému překvapilo a zklamalo,“ vysvětluje Šárka Pechová, tisková mluvčí Greenpeace ČR a dodává, že svojí akcí chce Greenpeace českou pobočku Tesca podpořit v rychlejším rozhodování. Od společnosti, jejímž hlavním poselstvím je slogan „Na všem záleží“ a která se chlubí nejlepší péčí o zákazníky, čekáme více. „I nám, českým zákazníkům, záleží na tom, jaké ryby jíme a chceme se rozhodovat odpovědně,“ dodala Pechová.

Stejnému problému čelil i Kaufland a dokázal ho vyřešit. Jsme přesvědčeni, že to s naší pomocí zvládne i Tesco,“ doplnil Jan Freidinger, vedoucí oceánské kampaně Greenpeace ČR.

Fakta o oceánech

  • 75 % populací komerčně lovených ryb je přeloveno nebo zdecimováno
  • 90 %  - o tolik se snížily stavy velkých dravých ryb díky nadměrnému rybolovu.
  • 7 300 000 tun ryb ročně je vyhozeno zpět do moře mrtvých nebo polomrtvých, protože jsou nechtěnými úlovky (podle konzervativního odhadu).
  • 40 % - to je míra nechtěných úlovků při lovu tuňáků pomocí dlouhých lovných šňůr. Obětmi jsou hlavně mořské želvy, žraloci a albatrosi.
  • 100 milionů žraloků, 300 tisíc kytovců a 100 tisíc albatrosů zahyne každý rok. To jsou střízlivé odhady zbytečných obětí destruktivních rybářských praktik.
  • řada velkých rybářských lodí loví ilegálně – doslova kradou obživu a příjmy nejchudším státům světa
  • 3 informace musíte znát, abyste mohli rozeznat, jestli byla ryba ulovena destruktivní metodou či nepochází z přelovené populace: Co nejpřesnější místo lovu, metodu lovu a přesný (i latinský) název ryby.

 

Kontakt:

Jan Freidinger, vedoucí oceánské kampaně Greenpeace ČR
Email: , tel: 734 620 843

Šárka Pechová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
Email: , tel: 603 443 140