DETOX kampaň slaví hattrick: Adidas se přidal k Nike a Pumě – přislíbil odstranit jedy ze své výroby

TZ Greenpeace 25/2011

Tisková zpráva - 31 srpna, 2011
Praha, 31. srpna 2011 – Adidas, druhá největší značka sportovního oblečení na světě, vyslyšela (1) výzvu Greenpeace s názvem DETOX. Zavázala se, že do roku 2020 nebude vypouštět žádné nebezpečné chemické látky, a to napříč celým dodavatelským řetězcem a během celého životního cyklu svých výrobků. (2)

Tento slib přichází jen sedm týdnů od zveřejnění studie Greenpeace „Špinavé prádlo“ (3), která odhalila obchodní vazby mezi velkými oděvními značkami (4), včetně Adidasu, Nike (5) a Pumy (6), a textilními komplexy, které znečišťují čínské řeky.

Minulý týden byla navíc uveřejněna i další studie „Špinavé prádlo II“, která představuje výsledky testů výrobků předních oděvních značek. Studie přinesla alarmující výsledky: odhalila přítomnost nonylfenolethoxylátů (NPEs) v oblečení 14 světoznámých oděvních značek včetně Adidas, H&M a Abercrombie and Fitch. Jedná se o látky, které se rozkládají na nonylfenol (NP) – toxickou persistentní látku, která narušuje funkci hormonů.

„Cesta k odstranění jedů je dlouhá. Jsme rádi, že Nike, Adidas a Puma teď soutěží i spolupracují v závodě za budoucnost bez jedů, ale naprosto zásadní je, aby proměnily slova v činy a předložily konkrétní a ambiciózní implementační plán a začaly s opravdovou změnou v praxi,“ prohlásil dnes Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR.

Jako součást svého závazku uvedl Adidas několik velmi konkrétních a okamžitých kroků, včetně harmonogramu pro celkové odstranění NPE a závazku pracovat s dodavateli na všech úrovních. Adidas se dále přihlásil k uplatnění principu „práva na informace“ tím, že zajistí naprostou transparentnost ve věci chemikálií vypouštěných z továren jeho dodavatelů. (8) Kromě svého vlastního implementačního plánu se firma explicitně zavázala rozvíjet spolupráci napříč celým odvětvím. Adidas přislíbil dodat detailní plán do sedmi týdnů.

„Sportovní značky vyslyšely naši výzvu k DETOXu a veřejně se zavázaly zaujmout vedoucí pozici v procesu změny celého odvětví. Teď je čas, aby se do hry zapojili i ostatní velcí hráči textilního průmyslu. Potřebujeme rychlou změnu a ta je možná, jen pokud se tyto značky přidají k transparentnímu nakládání s chemikáliemi a budou směřovat k nulovému vypouštění jedů,“ vysvětlil Jan Freidinger.

Po vydání studie Špinavé prádlo se zdá, že „detoxikace“ je opět v módě. Řada oděvních značek se veřejně zajímala o Greenpeace výzvu k DETOXu, včetně Lacoste (9), G-Star Raw (10), Uniglo (11) a čínské sportovní značky Li Ning. Greenpeace bude v následujících týdnech s těmito firmami jednat s cílem přeměnit jejich počáteční zájem v silný konkrétní závazek k budoucnosti bez jedů.

 


Poznámky pro editory:

(1) Adidas zveřejnil své první stanovisko 26. srpna, které bylo včera večer po dlouhém jednání s Greenpeace (30.8.2011) nahrazeno podrobnějším závazkem.

(2) Adidas se zavázal k vyloučení nebezpečných chemikálií 30. srpna: http://www.adidas-group.com/en/sustainability/statements/2011/Commitment_to_Zero_Discharge_Aug_2011.aspx

(3) Roční výzkum Greenpeace zaměřený na toxické znečištění řek, odhalil vazby mezi největšími oděvními firmami, včetně Nike a Adidas, a jejich čínskými dodavateli, kteří zamořují tamní řeky persistentními a bioakumulativními hormonálními disruptory. Výsledky výzkumu ukazují, nakolik textilní průmysl zamořuje řeky po celém světě, a naznačují, jak velký je to problém pro lidi i přírodu. Shrnutí nebo celý text dokumentu Špinavé prádlo naleznete na: www.greenpeace.org/dirtylaundry

(4) Abercrombie & Fitch, Adidas, Bauer Hockey, Calvin Klein, Converse, Cortefiel, H&M, Lacoste, Li Ning, Meters/bonwe, Nike, Phillips-Van Heusen Corporation (PVH Corp), Puma a Youngor.
(5) Nike se zavázal k vyloučení nebezpečných chemikálií 18. srpna 2011:  http://www.nikebiz.com/media/pr/2011/08/17_zero_discharge.html
(6) Puma se zavázala k vyloučení nebezpečných chemikálií 26. července 2011: http://www.greenpeace.org/international/en/press/releases/Puma-overtakes-competitors-Adidas-and-Nike-in-race-to-drop-toxic-pollution/
(7) Studii Špinavé prádlo II (Dirty Laundry 2) najdete zde: http://www.greenpeace.org/international/en/publications/reports/Dirty-Laundry-2/
(8) “Further, we recognize that to achieve the goal of zero discharge of hazardous chemicals, mechanisms for disclosure and transparency about the hazardous chemicals used in our global supply chains are important and necessary , in line with the ‘right to know principle”
“Within seven weeks, we will develop a roadmap specifically for the adidas Group and our entire supply chain, which will include programmes and actions that we commit to, including actions concerning disclosure.”
http://www.adidas-group.com/en/sustainability/statements/2011/Commitment_to_Zero_Discharge_Aug_2011.aspx
(9) Stanovisko Lacoste datované 29. srpna 2011 dostupné zde: http://www.lacoste.com/#/press-news-70
(10) http://www.g-star.com/media/documents/G-Star%20Raw%20committed%20to%20eliminate%20hazardous%20chemicals%20August,%202011.pdf
(11) http://www.fastretailing.com/eng/csr/news/1108241700.html

 

Greenpeace je nezávislá mezinárodní ekologická organizace působící ve více než 40 zemích světa již 40 let. Naším cílem je chránit životní prostředí a nenásilnými prostředky upozorňovat na jeho poškozování. Greenpeace vede kampaň za zastavení průmyslového znečišťování vod persistentními látkami a hormonálními disruptory. Cílem kampaně je přimět vlády a korporace, aby přestaly nečinně přihlížet a učinily rázné kroky k budoucnosti bez toxických látek.

Kontakty:

Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR e-mail: , tel.: 734 620 843

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 603 443 140

Témata