Děláme největší hadr na světě, přijďte na něj namalovat vlastní vzkaz

Tisková zpráva - 3 srpna, 2015
Po pražském Andělu se bude procházet lední medvědice Paula

Kdy: čtvrtek 6. srpna 2015 v 11.00

Kde: Anděl, plácek před OC Nový Smíchov

 

Dne 6. srpna se bude po Andělu procházet obří lední medvědice Paula. Paula bude upozorňovat na to, že se snažíme zapsat do Guinessovy knihy rekordů. Lidé si mohou vytvořit vlastní obrázek se vzkazem týkajícím se Arktidy, který se pak stane součástí ohromného patchworku.

Paula a Klára Issova
© Petr Kucka / Greenpeace

V těchto dnech se totiž pokoušíme vytvořit největší hadr na světě. Ten pak darujeme firmě Shell, která se v těchto dnech chystá k zahájení těžby ropy v panenské přírodě Arktidy. Firma je na těžbu absolutně nepřipravená a její taktika v případě úniku ropy připomíná úklid rozlitého mléka v kuchyni. Pokud dojde k havárii – a američtí vědci spočítali pravděpodobnost, že k ní dojde na 75 procent – bude ovšem Shell potřebovat hodně velký kbelík a hadr.

Během srpna se mohou lidé zapojit do vytváření vlastních hadrů na našich stáncích nejen v Praze, ale i v Brně, Ostravě a Liberci, případně na letním festivalu v Trutnově. Pokud se lidem nepodaří navštívit stánek s malířským stojanem, mohou se zapojit i na internetu na stránkách https://www.savethearctic.org/?action=5

Proti aktivitám Shellu byly po světě již desítky protestních akcí, nejvíce pozornosti vzbudila blokáda ropné plošiny u přístavního města Seattle, do které se během května a června zapojily stovky lidí na kajacích, a také blokáda ledoborce Fennica, během níž se minulý týden podařilo aktivistům visícím z mostu v americkém Portlandu zdržet začátek těžby minimálně o 40 hodin.
http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/Lezci-Greenpeace-blokuji-ledoborec-Shellu/

V České republice lidé protestovali u symbolické makety ropné plošiny v Českém Krumlově.
http://www.greenpeace.org/czech/cz/press/Těžit-ropu-v-Arktide-Stejne-jako-postavit-ropnou-plosinu-uprostred-Ceskeho-Krumlova/

Více informací o kampani na záchranu Arktidy naleznete zde:
http://www.greenpeace.org/czech/cz/Kampan/zachranme_arktidu/

V případě jakýchkoli dotazů či připomínek mne prosím neváhejte kontaktovat telefonicky či e-mailem.

Lukáš Hrábek
tiskový mluvčí Greenpeace ČR
+420 603 443 140