Energetická nezávislost? Zasedání G7 nepřineslo nic nového.

Tisková zpráva - 6 června, 2014
Praha/Brusel, 5. června 2014 – Političtí představitelé největších průmyslových zemí světa (G7) nedošli ke konkrétnějšímu závěru, jak řešit problém energetické závislosti.

Čerstvý výzkum veřejného mínění v zemích G7 přitom ukazuje, že převážná většina obyvatel těchto států je přesvědčena, že by jejich vlády měly dát při řešení závislosti na dovozech energie přednost energetické účinnosti a obnovitelným zdrojům. [1]

Podle nového výzkumu považuje většina obyvatel zemí G7 energetické dovozy za problém (dle země 60 % – 83 %) a domnívá se, že vlády by měly jako přednostní řešení energetické závislosti na cizích zdrojích dát přednost energetické účinnosti a obnovitelným zdojům (dle země 71 % – 91 %).

Lenka Pipková, koordinátorka energetické kampaně Greenpeace ČR, výstup zasedání G7 komentovala: „Lídři G7 jednají, jako by energetická bezpečnost a změna klimatu byly dvě oddělené věci. Jenže opak je pravdou. Energetická závislost na dovozu fosilních paliv ohrožuje nejen naši energetickou bezpečnost, ale i celosvětové klima! Nemá cenu si něco namlouvat, opatrné kroky USA i EU ke snížení emisí nejsou dostatečné. Pouze přechod na efektivní energetické systémy a využití obnovitelných zdrojů nám pomůže zbavit se závislosti a otevře cestu k čisté budoucnosti. Nechceme krok zpátky, ale naopak – je třeba zbavit se fosílií!”

V roce 2012 utratila Evropská unie 421 miliard eur za energetické dovozy a celkem ze zahraničí pokryla 53 % své energetické spotřeby.[2] Z analýzy Evropské komise zveřejněné minulý týden [3] vyplývá, že vývoj energické účinnosti spolu s využitím energie z místních obnovitelných zdrojů by výrazně pomohl snížit dovozy energie.

Ve studii možností pro energetické cíle komise zjistila, že EU by mohla snížit dovozy energie o více než polovinu do roku 2050. Stejně tak se předpokládá, že by spotřeba plynu mohla klesnout o 29 % do roku 2030 a 54 % do roku 2050. [4] Vyšší energetická účinnost je jediný možný prostředek, který nám umožní dosáhnout rychlé snížení spotřeby plynu. Obnovitelné zdroje jsou již dnes nejprogresivnějším zdrojem energie v EU,” doplnila Lenka Pipková.

Na konci června budou vedoucí představitelé EU probírat energeticko - klimatický balíček cílů pro rok 2030. Česká republika však blokuje přijetí ambiciózního klimatického cíle a navíc zcela odmítá cíle v oblasti energetické účinnosti a podílu obnovitelných zdrojů.

Poznámky:

[1] Greenpeace: G7 výzkum veřejného mínění , květen 2014.

[2] Evropská komise, 22. ledna 2014: Economic developments in Europe - energy.

[3] Viz tiskovou zprávu Greenpeace EU Unit, 28. května 2014: Commission energy security plan would prolong addiction to EU energy imports.

[4] Greenpeace media briefing, 28. května 2014.

 

Kontakt:

Lenka Pipková, koordinátorka energetické kampaně Greenpeace ČR
email: , tel: 605 879 545

Šárka Pechová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
email: , tel. 603 443 140