Na střeše Evropského parlamentu jsou načerno instalované solární panely. Dalo je tam Greenpeace

Tisková zpráva Greenpeace CZ a Greenpeace EU

Tisková zpráva - 17 května, 2018
Brusel, Praha 17. květen 2018 – Na střeše Evropského parlamentu se během dnešního rána objevily fotovoltaické panely, které tam nainstalovali sympatizanti organizace Greenpeace. Symbolicky v den, kdy jednání o budoucnosti obnovitelných zdrojů energie (OZE) v EU spěje k svému vrcholu.

Parlament hostí předposlední kolo jednání mezi EP, Radou a Komisí ohledně Směrnice o OZE. Výsledek jednání určí roli obnovitelné energie v evropském energetickém systému až do roku 2030, stejně jako možnost evropanů si vyrábět, využívat, sdílet a prodávat vlastní energii z domácích instalací.

Skupina 20 aktivistů a aktivistek ze sedmi zemí včetně Česka doplnila panely transparentem s gigantickým sluncem před budovou parlamentu s jasným vzkazem: “Naše slunce.Naše energie. Naše budoucnost.” Transparent a slunce byly navíc pokryty stovky selfíček, které evropským politiků poslali lidé ze všech koutů Evropy včetně Česka, aby je požádali o rychlou transformaci energetiky od fosilních paliv směrem k čistým zdrojům a o možnost pro občany vyrábět, skladovat a za férovou cenu prodávat vlastní elektřinu z obnovitelných zdrojů. Panely na střeše parlamentu využili aktivisté k výrobě veganské zmrzliny, kterou rozdávali kolemjdoucím.

Solární panely nainstalovala dnes ráno na budovu ministerstva energetiky i pobočka Greenpeace ve Španělsku. Právě tamní vláda prosazuje doma i na evropské půdě největší penalizaci pro samovýrobce energie, což má za následek, že v této slunné zemi se využívá pro výrobu energie ze slunce jen 1,25 % plochy, která je k tomu vhodná.

Ansgar Kiene z Greenpeace EU řekl:
“Slunce a vítr patří všem, ale evropské vlády svou politikou odrazují Evropany od výroby elektřiny z vlastních fotovoltaických panelů či vstupu do energetických družstev. Mezitím pokračují ve financování uhlí, plynu a jádra a plní tak kapsy několika málo velkých energetických společností. Evropský parlament nesmí při jednánách uhnout ze své podpory bezpečnější, zdravější a demokratičtejší buducnosti.Je čas skoncovat s energetickýmy monopoly. Je čas pro demokratickou energetiku.”

Evropský parlament je při jednání v ostrém sporu s evropskými vládami (Rada), které reprezentuje bulharské předsednictví, především v otázkách práv občanů, družstev a obcí vyrábět a prodávat vlastní energii bez různých postihů, poplatků a zbytečných restrikcí. Parlament například chce skoncovat s opatřeními typu španělské solární daně, která pro každého, kdo si chce instalovat panel na střechu a využívat vlastní elektřinu, znamená vysoké poplatky.  Další opatření prosazované Radou zase znamená, že nájemníci v bytových domech, kteří chtějí vyrábět a dodávat do sítě i malé množství vlastní elektřiny budou muset plnit stejné povinnosti, jako velké energetické společnosti.

Parlament také zásadně nesouhlasí s podílem energie, kterou Evropa do roku 2030 bude produkovat z OZE. Většina vlád včetně té české prosazuje 27% podíl, zatímco Parlament chce minimálně 35 %, aby došlo k výraznějšímu snížení emisí skleníkových plynů a zlepšení kvality ovzduší.

V roce 2016 nechalo Greenpeace zpracovat studii, která ukazuje, že do roku 2050 může poloviny Evropanů vyrábět vlastní elektřinu z obnovitelných zdrojů a tak pokrýt skoro polovinu spotřeby v EU.

Finální jednání mezi Evropským parlamentem, Radou a Komisí proběhne 29. května.

Kontakty:
Ansgar Kiene, Greenpeace EU, , +32 476 961 375
Jan Freidinger, Greenpeace ČR, , + 420 734 620 843