Expedice Greenpeace za ochranu Arktidy dosáhla severního pólu a umístila na mořské dno vlajku

Mezinárodní tým se v Arktidě setkal i s českým polárníkem

Tisková zpráva - 15 dubna, 2013
Severní pól, 15. dubna 2013 – Polární expedice, která je součástí kampaně Greenpeace za ochranu Arktidy (1), dosáhla severního pólu. Na mořské dno zde členové týmu spustili speciální schránku ze skla a titanu se jmény 2,7 milionu lidí, kteří požadují vyhlášení Arktidy mezinárodně chráněnou oblastí. Ke schránce je také připevněna Vlajka pro budoucnost symbolizující mír, naději, celosvětové společenství. (2)

Expedice Greenpeace dosáhla severního pólu. Otvorem v ledu spustili členové polárního týmu na dno Severního ledového oceánu speciální schránku ze skla a titanu obsahující 2,7 miliony jmen ochránců Artktidy. © Christian Åslund / Greenpeace

Schránka s vlajkou byla spuštěna otvorem v ledu do hloubky 4 km na dno Severního ledového oceánu v místě, kde v roce 2007 umístilo pomocí ponorky na znamení nároku na arktické území svou vlajku Rusko. Greenpeace vede od roku 2012 mezinárodní kampaň za vyhlášení Arktidy mezinárodně chráněnou oblastí pod záštitou OSN a zákaz těžby ropy i zemního plynu a průmyslového rybolovu v arktických vodách. Arktida je totiž společné dědictví nás všech a je třeba ji chránit před průmyslovými zájmy jednotlivých států.

„Tato expedice a umístění vlajky je vzkaz jménem mladé generace. Jsme tady, abychom jasně řekli, že tato jedinečná oblast nepatří žádnému státu ani žádnému člověku – že je všeobecným dědictvím nás všech,“ prohlásila Josefina Sterk, 26-letá poslankyně sámského parlamentu ve Švédsku.

Součástí expedice jsou i další zástupci mladé generace - hollywoodský herec Ezra Miller (Musíme si promluvit o Kevinovi), Renny Bijoux ze Seychel a Kiera Dawn Kolson z původního národa Tso’Tine-Gwich’in v severní Kanadě. Spolu s Greenpeace a téměř třemi miliony lidí z celého světa se snaží zabránit firmám jako je Shell, Gazprom či Statoil, aby tání mořského ledu (3), který dosud toto území chránil, využívaly ke svému zisku, a ohrožovali tak křehkou Arktidu ropnou havárií.

Cílem kampaně je nakreslit do ledu tlustou čáru, která říká: dál ani krok. K mezinárodní petici na www.savethearctic.org za vytvoření světové rezervace v neobydlené oblasti kolem severního pólu a zákazu těžební činnosti a průmyslového rybolovu se dodnes přidaly téměř 3 miliony lidí z celého světa, z toho přes 24 000 z České republiky. (3)

Český polárník Miroslav Jakeš (první zleva) se setkal se členy expedice Greenpeace na severní pól ve městě Longyearbyen na Špicberkách. © Greenpeace / Eric Philips

 

Kromě světoznámých jmen, jako jsou Penelope Cruz, Paul McCartney, Hugh Grant nebo Cameron Diaz, jsou i české osobnosti – např. herečky Simona Babčáková a Klára Issová, předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček, zpěvačka Marta Kubišová, herec Petr Vacek, členové kapely Tata Bojs a také známý český polárník Miroslav Jakeš. Ten se dnes přímo v Arktidě s týmem Greenpeace setkal poté, co se expedice vrátila z týdenní výpravy po zamrzlém oceánu.

Miroslav Jakeš včera při setkání s týmem Greenpeace uvedl: „Bylo by dobré, kdyby byla v Arktidě, podobně jako v Antarktidě, vytvořena oblast bez průmyslové činnosti, při které hrozí znečištěni arktických moří a přírody. Odstranění případné průmyslové havárie je daleko obtížnější, a to se týká především Arktidy, než v jiných oblastech světa.“

Arktická kampaň Greenpeace pokračuje dalšími veřejnými aktivitami. 20. dubna proběhne akce    I ♥  Arctic – živé transparenty po celém světě vyzývající světové lídry k ochraně Arktidy. (4) Od 29. dubna do 10. května 2013 navštíví 10 měst v ČR lední medvědice Paula, aby českou veřejnost upozorňovala na nebezpečí, které Arktidě hrozí. Její patronkou bude herečka Klára Issová, která Paulu 29. dubna provede po Praze.

Poznámky pro editory:

(1)  Křehké arktické prostředí ohrožují jak změny klimatu, tak těžba ropy. Ubývající mořský led totiž umožňuje pronikat ropným společnostem stále dál na sever. Těžba v extrémních podmínkách arktických vod je však velmi nebezpečná. Komplikují ji mrazivé teploty, krátká doba arktického léta, kdy jsou práce možné, i velká izolovanost této polární oblasti. V případě úniku ropy je v takových podmínkách prakticky nemožné havárii účinně zlikvidovat.  Greenpeace proto spustilo v únoru 2012 celosvětovou kampaň proti záměru firmy Shell provést v arktických vodách poblíž Aljašky průzkumné ropné vrty. V létě 2012 pak obsadili aktivisté Greenpeace ropnou plošinu ruského koncernu Gazprom ve vodách Čukotského moře. Greenpeace požaduje vyhlášení mezinárodně chráněné oblasti v neobydlené oblasti kolem severního pólu a zákaz těžební činnosti a průmyslového rybolovu v arktických vodách.

(2)  Mezi 18 finalistů mezinárodní výtvarné soutěže pro mládež pod záštitnou ikony módního návrhářství Vivienne Westwood se dostal i návrh Kristýny Andrlíkové z Bystrého na Svitavsku. Více zde: http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/vlajka-z-CR-pojede-na-severni-pol/

(3)  Aktuální počet lidí, kteří podpořili výzvu najdete na: www.savethearctic.org

(4) Více o akci I ♥  Arctic na: http://www.greenpeace.org/czech/cz/Kampan/klima_a_energetika/zachranme_arktidu/i-love-arctic/ 

Fotografie:

Fotografie z arktické expedice Greenpeace najdete v této galerii:

 

http://www.flickr.com//photos/greenpeaceinternational/sets/72157633171152534/show/

V případě potřeby poskytneme snímky ve větším rozlišení.

Video:

 

http://youtu.be/tHox4mN8ars

 

Kontakt:  

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 603 443 140