Gore-Tex odstraní nebezpečné chemikálie z outdoor oblečení

Tisková zpráva - 6 února, 2017
Firma Gore Fabrics, která vyrábí produkty pod značkou GORE-TEX®, přechází na voděodolné technologie, které neobsahují nebezpečné perfluorované sloučeniny (PFC) a jsou šetrnější k životnímu prostředí. Firma to oznámila dnes na tiskové konferenci v německém Mnichově. Na společné akci zároveň Greenpeace Švýcarsko představilo studii “Revoluce v outdoorovém oblečení” (PFC Rvolution in the Outdoor Sector), která mapuje, jakým způsobem se textilní průmysl zbavuje sloučenin PFC.

Od roku 2011, kdy spustila kampaň Detox, požaduje organizace Greenpeace omezení všech toxických a nebezpečných látek v oděvním průmyslu. Prioritou kromě ftalátů, těžkých kovů či alkylfenolů byly i sloučeniny PFC, které se kvůli své vlastnosti odpuzovat vodu používají především pro výrobu nepromokavých oděvů.

Inflatables take samples of sediment from the River Elbe as part of the Greenpeace Czech Republic 'DetoX' river tour to raise awareness of toxic pollution in September 2011.

:. Detox akce v České republice. Zjišťovali jsme, jaké látky se uvolňují do českých řek při praní textilu.

“Gore- tex bez jedů znamená skutečnou revoluci v outdoorovém oblečení. Vysokohorská turistika, lyžování, horolezectví nebo muškaření už nebude přírodu znečišťovat nebezpečnými látkami. Tento úspěch je dalším důkaz, že odpovědní zákazníci dokážou spolu s námi motivovat firmy k zeleným inovacím a odpovědnosti," říká Jan Freidinger z Greenpeace ČR.   

Gore Fabrics, největší světový výrobce voděodolného textilu, odstraní PFC z 85 procent svých výrobků do konce roku 2020, zbývající speciální druhy oblečení pak mají být bez chemikálií od roku 2023. Společnost se zavázala vytvořit nové, k životnímu prostředí šetrné typy membrán. Tento závazek může změnit celý průmysl. Přestože další velké outdoorové značky jako Mammut či North Face s PFC počítají i do budoucna, chování největšího hráče na trhu může změnit celý oděvní průmysl zaměřený na sportovní a volnočasové oděvy.

:. Oblečení s technologií Gore-Tex prodávají různé oděvní firmy.

Odkazy:

Revoluce v outdoorovém oblečení http://www.greenpeace.org/international/PFC-Revolution

Závazek firmy Gore Fabrics www.gore-tex.com/pfcgoal

 

Kontakty:

  • Jan Freidinger, koordinátor kampaní Greenpeace ČR, 734 620 843,