Greenpeace odhaluje další výzvy pro skutečně zelenou elektroniku

Tisková zpráva - 18 září, 2014
Apple je zeleným lídrem v oblasti spotřební elektroniky. Celé odvětví ale stále čelí masivní výzvě, jak snížit svou ekologickou stopu a zajistit budoucnost bez toxických látek.

Nová studie Greenpeace: Green Gadgets: Designing the future[1], hodnotí trh s elektronikou a jeho pokroky v přístupu k problémovým oblastem jako je eliminace nebezpečných chemikálií, či využívaní energie z čistých zdrojů. Studie také upozorňuje na největší výzvy pro celé odvětví. Se stále se zvětšujícím prodejem elektroniky, který v roce 2014 dosáhl 2,5 bilionu produktů, je nezbytné, aby firmy jako Apple, Samsung a Dell začaly jednat a zamezily narůstajícím ekologickým dopadům výroby elektroniky.

Zpráva Greenpeace se zaměřuje na tři klíčové oblasti: eliminaci nebezpečných látek, zvyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů a vybudování udržitelného dodavatelského řetězce.   Polovina trhu s mobily- značky  - Samsung, Apple and Nokia, je vyráběna už bez nejnebezpečnějších chemikálií: Polyvinylchloridu (PVC) a bromovaných zpomalovačů hoření. Ale pouze Apple je jediným výrobcem počítačů, který nepoužívá tyto prvky v žádném ze svých produktů a nedávno ohlásil slibné kroky na další snížení chemikálií ve své produkci.[2]

 Celkově se firmám vyrábějícím elektroniku nedaří snižovat svoji uhlíkovou stopu. Výroba telefonů, laptopů a dalších přístrojů vyžaduje velké množství energie a navíc se dost často odehrává ve východní Asii, kde je energie nejčastěji vyráběna z uhlí. Některé firmy jako Lenovo a Huawei udělaly první krok, když instalovaly solární panely na čínské továrny.  Nejdále je opět  Apple, který plánuje vybudování první továrny na obrazovky na iPhone, která bude fungovat 100% na obnovitelné zdroje. Pouze ambiciózní cíle na rozšíření využití obnovitelné energie sníží uhlíkovou stopu našich elektronických přístrojů.

 

Kontakt:

Jan Freidinger, Greenpeace Česká republika, e-mail: , Tel:+420 734 620 843

Tom Dowdall, vedoucí kampaně, Greenpeace International e-mail: , Tel:+31 6 21296892

Šárka Pechová, tisková mluvčí Greenpeace ČR, e-mail: , tel: +420 601 443 140

 [1] Report Green Gadgets: Designing the future: http://www.greenpeace.org/green-gadgets: testované firmy zahrnují: Acer, Apple, Dell, HCL, HP, Lenovo,LGE, Nokia, Panasonic, Philips, RIM, Samsung, Sharp, Sony, Toshiba, Wipro

Pro informace o konzumentech se podívejte sem: http://www.gartner.com/newsroom/id/2692318

 

Témata