Greenpeace překvapili na závodech F1 na Velké ceně Belgie

Tisková zpráva - 26 srpna, 2013
25. srpna 2013, Spa, Belgie - Organizace Greenpeace překvapila diváky ale i hlavního sponzora závodu F1 v belgickém Spa, kde protestovala proti společnosti Shell, hlavnímu sponzorovi oblíbeného závodu. Greenpeace se neohrazují proti F1, ale upozorňují, že firma Shell se chystá začít těžit ropu v Arktidě, což je velmi nebezpečný a riskantní záměr.

Co se událo ve Spa?

Aktivisté Greenpeace protestovali proti plánům firmy Shell – nad závodištěm přelétli paraglidisté se vzkazem. „Arctic oil? Shell no!“ (Ropa z Arktidy? Ne Shellu!). Aktivisté také pověsili dvacetimetrový transparent naproti tribuně pro VIP návštěvníky. I na banneru stálo „Arctic oil? Shell no!“ (Ropa z Arktidy? Ne Shellu!) Transparent byl pověšený tak, že nikomu nepřekážel ve výhledu. Poselství ale bylo jasné. Je potřeba zastavit závod v ničení Arktidy.

 Proč Greenpeace protestují?

Shell utrácí miliony za reklamu na tomto prestižním závodě, ale zároveň investuje miliardy do nebezpečného projektu na těžbu ropy v křehké oblasti ruské a aljašské Arktidy. Petici na ochranu tohoto jedinečného místa před devastujícími záměry velkých ropných společností už podepsaly miliony lidí po celém světě, Shell však v honbě za ropou nehodlá polevit. [1]

Výkonný ředitel Greenpeace, Kumi Naidoo, který závod sledoval z Amsterodamu, řekl: “Býval jsem velkým fanouškem závodů Formule 1. Ale vůbec nefandím tomu, co hodlá Shell dělat v Arktidě. Shell vidí v tající Arktidě hlavně příležitost k dalším ziskům, a nikoli varování. Proto bojujeme s firmou Shell o budoucnost této křehké krásy. Každý řidič i fanda F1 ví, jaká pohroma je rozlitý olej na závodní dráze. Ropná havárie v Arktidě by ale byla katastrofální. Doufáme, že když se dnes příznivci rychlých aut dověděli, co je Shell zač, přidají se k milionům lidí požadujícím důslednou ochranu Arktidy.

 Poznámky pro editory:

[1] Firma Shell investovala 5 miliard dolarů do programu na těžbu ropy v Arktidě, ale po sérii nehod, například požáru na vrtné lodi, byla letos v létě donucena vzdát se plánu na těžbu v moři u Aljašky. Shell nicméně uzavřel smlouvu s ruským státním gigantem Gazprom, který hodlá těžit v ruské části Arktidy. Tam neplatí tak přísná omezení a různé nehody jsou na denním pořádku.

Těžba ropy v Arktidě je kvůli velmi nízkým teplotám po dlouhou část roku nepředvídatelným ledovým krám a značné vzdálenosti od civilizace obzvlášť nebezpečná. Odborníci se shodují, že odstranit následky ropné havárie je v arktických podmínkách téměř nemožné.

 Podle expertů může být pod mořským dnem v oblasti Arktidy devadesát miliard barelů ropy. To je zásoba, která by uspokojila celosvětovou poptávku na pouhé tři roky!

  

Kontakty:

 Šárka Pechová, tisková mluvčí Greenpeace ČR, tel:  605 987 414, email:

Klára Sutlovičová, koordinátorka arktické kampaně Greenpeace ČR, tel: 734 204 689, email:

 

Tags