Greenpeace vyráží s ledním medvědem do českých měst

Novinka - 13 října, 2014
Praha, 10. září 2014 – Focením u Muzea v Praze začala už druhá Arctic tour. Lední medvědice Paula navštíví s Greenpeace během následujících dvou týdnů osm měst v Česku. Patronkou tohoto medvědího putování je letos herečka a tanečnice Kristýna Boková.

V pondělí, 13. října  z výstupu metra „Muzeum“ na Václavském náměstí vylezl lední medvěd! (1)

  Začala tím Arctic tour 2014, při které Greenpeace s ledním medvědem putují po celé ČR (2) a upozorňují na to, co se děje v Arktidě – domově skutečných ledních medvědů.

 Kampaň za záchranu Arktidy podpořila i oblíbená herečka (Neviditelní) a tanečnice Kristýna Boková, která uvedla: „Nechci, aby moje děti znaly ledního medvěda jen z muzea. Máme šanci jim zanechat Arktidu takovou, jakou ji známe my. Proto chci, aby v okolí severního pólu vznikla chráněná rezervace pro všechna zvířata. Arktida za záchranu stojí. Přidejte se k nám! To, jestli Arktida roztaje, totiž postihne nejen lední medvědy, ale celou naši planetu a hlavně naše děti. Přidávám se k 6 milionům lidí po celém světě, kteří chtějí v Arktidě chráněnou rezervaciVěřím, že je možné ledovou čepici naší planety zachovat i pro příští generace.“  

 Lední medvěd je symbolem mezinárodní kampaně Greenpeace na ochranu Arktidy.(3) Paula pomáhá informovat veřejnost po celém světě o akutní hrozbě pro Arktidu. V důsledku změn klimatu tu dramaticky ubývá mořský led. V posledních osmi letech došlo v Arktidě k osmi největším úbytkům ledu. (4)

 „Těžaři vidí v tající Arktidě příležitost, jak se dostat k dalším, dosud nedostupným zásobám ropy. Přitom je to právě spalování ropy a dalších fosilních paliv, co způsobilo dramatické změny v Arktidě a ohrožuje přežití ledních medvědů. Budoucnost bez fosilních paliv je jediná možnost, jak zachovat životní prostředí nejen pro medvědy,“ řekla Klára Sutlovičová, vedoucí arktické kampaně Greenpeace ČR.

 

Poznámky pro editory:

(1)  Jedná se o kostým pro dva lidi, který Greenpeace získalo od Národního divadla v Londýně. Paula se okamžitě stala symbolem celosvětové kampaně za mezinárodní ochranu Arktidy.

(2)  Předběžný itinerář:

13.10. Praha – 10:00 focení u stanice metra Muzem, 12:00 – 17:00 – Anděl 

15.10. Brno

16.10. Ostrava

22.10. Plzeň

30. 10. Liberec

31.10. Hradec Králové

 (3)  Cílem kampaně Greenpeace je vyhlášení světové rezervace pod záštitou OSN v neobydlené oblasti kolem severního pólu a zákaz těžební činnosti a průmyslového rybolovu v arktických vodách.

(4)  http://nsidc.org/news/newsroom/arctic-sea-ice-reaches-minimum-extent-2014

 

Kontakty:

Klára Sutlovičová, vedoucí arktické kampaně Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 734 204 689

Šárka Pechová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 603 443 140