Horní Jiřetín nedáme, vzkázaly známé tváře českým politikům

Společná tisková zpráva Greenpeace ČR, Hnutí Duha, iniciativy Limity jsme my a města Horní Jiřetín

Tisková zpráva - 30 září, 2015
Horní Jiřetín, 30. září: “Limity jsme my”, takový vzkaz poslala dnes vládě a těžařům pestrá skupina osobností. Bývalá ministryně, oscarový režisér, herci, umělci, vědci, starostové, lokální politici i aktivisté. Ti všichni se sešli u zámku Jezeří vysoko nad velkolomem ČSA, který by v případě prolomení limitů těžby pohltil nedaleké město Horní Jiřetín a osadu Černice. Společně se zde vyfotili s transparentem “Limity” jsme my” a znakem Horního Jiřetína. Podpořili tak boj místních lidí o záchranu jejich domovů před blížícím se rozhodnutím vlády o limitech těžby. Nejde o jedinou formu podpory, které se místní lidé těší: již více než tři tisíce lidí se písemně zavázaly, že v případě prolomení limitů se zapojí do akcí nenásilné občanské neposlušnosti na obranu Horního Jiřetína. Další podpisy přibývají. [1]

Akci společně zorganizovalo Greenpeace ČR, iniciativa Limity jsme my, město Horní Jiřetín a Hnutí Duha. Vláda má o osudu limitů těžby rozhodnout do konce roku. Ze studií vypracovaných pro ministerstvo průmyslu a obchodu vyplývá, že bourání obcí kvůli těžbě česká energetika nepotřebuje a pro stát by bylo ekonomicky nevýhodné. [2] Krom toho by způsobilo obrovské škody na zdraví a životním prostředí a připravilo o domov 2.200 lidí. Proti prolomení nevystupují jen osobnosti, ale podle posledního sociologického průzkumu je proti bourání obcí kvůli těžbě uhlí více než 70 % obyvatel Česka. [3]

Na společné fotografii proti prolomení limitů se vysoko nad velkolomem ČSA sešla pestrá skupina osobností.

Na společné fotografii proti prolomení limitů se sešli:
Jan Svěrák - režisér oscarových snímků Ropáci a Kolja, Petr Vacek - herec a překladatel, Matěj Stropnický - náměstek pražské primátorky, Džamila Stehlíková - bývalá ministryně pro lidská práva, Vladimír Buřt - starosta Horního Jiřetína, Kamila Bláhová - starostka Litvínova, Daniel Černý - primátor Chomutova, Milan Štovíček - místostarosta Litvínova, Marián Bystroň - náměstek primátora Chomutova, Jan Hollan - vědec, Ondřej Kobza - kavárník, Kristýna Boková - herečka, Petr Pakosta - bývalý horník, zakladatel Spolku pro obnovu zámku Jezeří, Martin Říha - architekt, John Bok - disident, občanský aktivista, Hana Krejčová - kastelánka zámku Jezeří, Filip Němeček - evagelický farář, Sylva Prchlíková – malířka, Přemysl Rabas – ředitel zoo ve Dvoře Králové, David Murphy - výkonný ředitel Greenpeace ČR, Jiří Koželouh - programový ředitel Hnutí Duha, Jan Piňos - vedoucí kampaně za záchranu Libkovic, dnes mluvčí Hnutí Duha, Zdeněk Papoušek – sociolog a senátor, Petra Němcová a Josef Patočka - spoluzakladatelé iniciativy “Limity jsme my”.

Na dálku akci podpořili další významné osobnosti, které se kvůli pracovnímu vytížení nemohly zúčastnit: zpěvačka Marta Kubišová, herec a režisér Břetislav Rychlík, socioložka Jiřina Šiklová, herečka Simona Babčáková, bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, herec Boris Hybner, písničkář a básník Jiří Dědeček historik umění a architektury Rostislav Švácha, senátorka Alena Dernerová a předseda vlády, která limity těžby přijala, Petr Pithart.

Zpěvačka Marta Kubišová uvedla: “Pokud vláda prohlašuje, že limity těžby hnědého uhlí nastavené v 90. letech znovu prolomí, či přenastaví, pak případná další rozhodnutí a ubezpečení uvádí občany žijící v daných lokalitách do stavu ztráty důvěry v jakékoliv vládní prohlášení. A to si my, občané, rozhodně nezasloužíme.”

Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt uvedl: “Jsme velmi vděční všem lidem, kteří Horní Jiřetín a jeho obyvatele podporují. Dnes si zaslouží velký dík skvělé osobnosti, které dorazily na Jezeří, aby vystoupily proti prolomení těžebních limitů. Věnovaly půl dne svého cenného času, aby se angažovaly ve věci, která se jich přímo netýká. Doufám, že až se tu takto setkáme příště, budeme slavit. Že vláda limity těžby nakonec potvrdí. A že budou ministři dost odvážní, aby své rozhodnutí dále neodkládali.”

Vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský uvedl: Česká energetika se bez uhlí ležícího pod Horním Jiřetínem obejde. To není náš výmysl, ale závěry studií ministerstva průmyslu. Vláda by proto neměla lidi v ohrožených obcích ani horníky dál trápit nejistotou, a uhlí za limity odepsat, nebo alespoň převést do nebilančních zásob.

 

Poznámky pro editory:

[1] Viz: www.limityjsmemy.cz
[2] Studie zde: http://www.mpo.cz/dokument161524.html
[3] Prezentace zde: http://uloz.to/xpK2gRXT/ipsos-report-limity-tezby-greenpeace-2015-pdf

Kontakty:

Josef Patočka, , 731 445 153
Petra Němcová, , 739 162 968
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, , 603 443 140
Jan Piňos, tiskový mluvčí Hnutí DUHA, , 731 465 279
Jan Rovenský, šéf energetické kampaně Greenpeace, 734 620 844