Světoví klimatologové: Obnovitelné zdroje jsou pro zvládnutí hrozby klimatických změn nezbytné

Překážkou není technologie či náklady, nýbrž politika - TZ Greenpeace 16/2011

Tisková zpráva - 9 května, 2011
Abu Dhabi, 9. května 2011 – Nová zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) dnes potvrdila, že svět je připraven na energetickou revoluci: Do roku 2050 mohou obnovitelné zdroje pokrýt 80% světové poptávky po energiích a to na základě technologií, které jsou dostupné už nyní. Světoví vědci se shodují na klíčové roli obnovitelných zdrojů pro budoucí energetickou politiku právě v době, kdy české ministerstvo průmyslu chystá aktualizaci Státní energetické koncepce, která dle všech indicií míří přesně opačným směrem – k neobnovitelným, špinavým a riskantním energetickým zdrojům, jako je uhlí a jádro.

Zvláštní zpráva o obnovitelných zdrojích energie (SRREN) dále zdůrazňuje možnosti obnovitelných zdrojů jako klíčového faktoru při zmírňování změn klimatu a zvyšování dostupnosti, spravedlnosti a bezpečnosti v oblasti energetických dodávek. Nicméně ze zprávy vyplývá, že existují významné politické překážky, které musí být odstraněny, aby bylo možné využít všech možností obnovitelných zdrojů.

Sven Teske, ředitel sekce pro obnovitelné zdroje energie v Greenpeace International a jeden z hlavních autorů zprávy prohlásil: „Toto je pobídka pro vlády, aby zahájily radikální přehodnocení svých politik a obnovitelné zdroje se staly jejich ústředním bodem. To je povinnost, která jasně leží na bedrech vlád, protože prosinec, kdy se uskuteční další důležitá klimatická konference (COP 17) v Jižní Africe, se rychle blíží.“

Zpráva IPCC předkládá nezvratný vědecký důkaz, že obnovitelné zdroje energie dokáží pokrýt i rostoucí poptávku v rozvojových zemích, kde nemá přes dvě miliardy lidí přístup k základním energetickým službám. A mohou toho dosáhnout levnějším a rychlejším způsobem než konvenční energetické zdroje. „Vlády musí odstartovat energetickou revoluci zavedením zákonů o obnovitelných zdrojích energie po celém světě,“ doplnil Teske.

Kvůli zásahům Brazílie a zemí vyvážejících ropu přišlo shrnutí pro politické představitele o významnou část obsahu. „Důrazně bych politickým představitelům doporučoval přečíst Technické shrnutí, které obsahuje relevantní fakta pro to, aby mohli učinit informované rozhodnutí v oblasti budoucích politik pro obnovitelné zdroje energie. Tato zpráva bude v nejbližších letech nejdůležitější publikací v oboru obnovitelných zdrojů energie a pro ty, kteří budou rozhodovat o budoucnosti energetické politiky," uzavřel Teske.

Energetický scénář Energetická [R]evoluce [1] – společný projekt Greenpeace International, Evropské rady pro obnovitelné zdroje energie  a Německého ústavu pro letectví a kosmonautiku – byl vybrán jako jeden z hlavních scénářů zprávy. Od roku 2005  zveřejnilo Greenpeace Energetickou revoluci ve více než 40 zemích světa, došlo k vytvoření národních scénářů i a trojímu vydání globálního scénáře.

 

Kontakty:

Sven Teske, ředitel sekce pro obnovitelné zdroje energie v Greenpeace International, momentálně v Abu Dhabi

tel.: +49 171 8787552

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 603 443 140

 

Poznámky pro editory:

[1] Česká verze scénáře Energetická [R]evoluce pro EU z roku 2009ke stažení na www.energetickarevoluce.cz.

 

Bližší informace o zprávě v AJ:

About the report

The Special Report on Renewable Energy Sources (SSREN) is an analysis of the literature aviablable on renewable energy sources, and its scientific, technological, environmental, economic and social impact on mitigating climate change. Produced by 120 researcher working with the International Governmental Panel on Climate Change (IPCC), the report focuses on six renewable technologies: Bioenergy, Direct Solar Energy, Geothermal Energy, Hydropower, Ocean Energy and Wind Energy. The report consists of a 900 page document, supported by a 30 page summary for policy makers.

What are the main outcomes?

Identifying Drivers and Solutions for a Low Carbon Economy

·       Energy access is fundamental for social and economic development as well as welfare and equity needs.

·       Susustianable energy development needs secure services with low environmental impacts.

·       GHG emissions from traditional energy sources are a major cause of climate change.


Renewable energy Technologies and Markets

· Renewable energy now accounts for 12.9% of global energy supply (2008).

· Renewable energy development is increasing rapidly.

· The potential of renewables is greater than market demand by a factor of at least 20

· Renewable energy is becoming increasingly cost competitive.

· Renewable technologies become cost competitive within the next year or are already cost competitive with conventional energy systems e.g.


o Solar photovoltaic will reach grid parity within the next 3 years in many industrialized countries

o Wind power is already cost competitive with new coal power plants in good wind locations

Integrating renewable energy into present and future energy systems

· Renewable energy is already being integrated into existing grids.

· Energy systems will need to evolve to accommodate higher shares of renewable energy.


Sustainable development

· Renewable energy has a pivotal role to play in sustainable economic development.

· Renewable energy will increase access to energy and provide greater energy security.


Mitigation potential and costs

· Renewable energy has huge potential to mitigate GHG emissions: between 2010 and 2050 up to 560 Gigatonnes CO2 can besaved.

· Most scenarios predict a substantial increase in renewable energy over the next decades.

· Renewable energy will expand without efforts to address climate change.

· Renewable energy growth will be a global phenomenon.

 

Scenario analysis

· Over 160 energy scenarios have been reviewed to explore the possible deployment rate of renewable energies by 2050 as well as the social and environmental impacts.

· Four global energy scenarios have been analyzed in-depth – the IEA World Energy Outlook 2009 as a baseline scenario and three climate mitigation scenario – one of them is the Energy [R]evolution 2010 scenario published by Greenpeace International, the European Renewable Energy Council (EREC) and the German Space Agency (DLR).

· Even the most ambitious renewable energy scenario used only 2.5% of the globally available renewable energy potential by 2050.

· Renewable energy could supply as much as 77% of the world’s energy demand by 2050, (360 Exajoules per year) according to the most ambitious scenario.

· Even without new renewable policies, the market share of renewables is likely to increase considerably as costs fall and demand for energy grows.


Policy and Implementation

· The growth and variety of renewable energy policies is helping to drive growth.

· Future renewable energy growt