Křetínského špinavý byznys vyčistila uklízecí četa. Lužické doly si firma nezaslouží

Tisková zpráva Limity jsme my

Tisková zpráva - 21 června, 2016
Lidé z iniciativy “Limity jsme my!” dnes symbolicky vyčistili sídlo Energetického a průmyslového holdingu (EPH) v Praze od nánosu nečistot, které firma ve své historii nasbírala. Na transparentech měli slogan “Jsme čistí. Jako uhlí. EPH” v češtině, švédštině a angličtině. EPH Daniela Křetínského se dohodla se švédskou státní firmou Vattenfall na prodeji hnědouhelných dolů a elektráren v německé Lužici, avšak prodej musí ještě schválit švédská vláda.

:. Uklízení vchodu do sídla EPH v Pařížské ulici (c) Limity jsme my - Petr Zewlakk Vrabec

Lidé z iniciativy “Limity jsme my!” vyzývají  švédskou vládu, aby neprodávala hnědouhelné akvizice firmě, jejíž majitelé sídlí v kyperském daňovém ráji a která v roce 2012 dostala pokutu od Evropské komise za obstrukce při antimonopolním vyšetřování. EPH navíc v Německu už uhelné doly a elektrárny koupila v prapodivném procesu, kvůli němuž jednoho ze šéfů dceřinné firmy Mibrag dodnes prošetřuje policie. Účastníci akce vstoupili krátce po obědě do sídla EPH, kde se pomocí čistících prostředků symbolicky pokusili firmu očistit od špinavého byznysu, který EPH v minulosti vedla. Chtěli tak upozornit švéskou vládu, že EPH nesplňuje vysoké skadinávské standardy korporátní odpovědnosti.

 

:. Uklízecí četa v akci (c) Limity jsme my - Petr Zewlakk Vrabec

Josef Patočka z iniciativy Limity jsme my řekl: „Křetínského EPH má podle našeho názoru za sebou historii pochybné a nezodpovědné firmy, která s oblibou vydělává na úkor společnosti i přírody. Apelujeme na švédskou vládu, aby doly a elektrárny Vattenfallu takové společnosti neprodávala. Lužické uhlí by mělo zůstat v zemi - a domovy místních lidí ohrožené těžbou by měly zůstat zachovány."

Protest navazuje na celoevropskou vlnu odporu proti prodeji lužických dolů a elektráren a jejich dalšímu provozování. V polovině května se přímo v německé Lužici odehrály masové protesty Ende Gelädne, během nichž více než čtyři tisíce lidí obsadily povrchový důl Welzow-Süd, uhelné překladiště a elektrárnu Schwarze Pumpe. Další protesty se uskutečnily přímo na jednání švédského parlamentu či na střeše úřadu vlády

 

:. Vzkaz švédské vládě (c) Limity jsme my - Petr Zewlakk Vrabec

Prodej hnědouhelné divize Vattenfallu budí ve Švédsku i v Německu vášně v politických debatách i v mediálním prostoru. Ve Švédsku ho kritizují také mnozí koaliční politici. Například podle sociálních demokratů Ulfa Bjerelda a Rafaela Waterse z partajní frakce víry a solidarity by vláda měla prodej okamžitě zastavit. Veřejně se proti prodeji vyjádřil i šéf mladých sociálních demokratů Philip Botström nebo vlivný člen strany Carl Schlyter. Vedení koaliční Strany zelených čelí kvůli prodeji vnitrostanické krizi a kritice od vlastních členů i od kolegů v zahraničí.

Zpracováno podle tiskové zprávy Limity jsme my. 

:. Společná fotka lidí z iniciativy Limity jsme my před sídlem EPH v Pařížské ulici (c) Limity jsme my - Petr Zewlakk Vrabec