Konec drancování evropských oceánů se blíží

Europoslanici hlasovali o reformě Společné rybářské politiky

Tisková zpráva - 6 února, 2013
Praha, 6. února 2013 – Konec nadměrného rybolovu je o krok blíže. Evropský parlament dnes hlasoval o reformě Společné rybářské politiky EU, která má jeden zásadní cíl – odvrátit blížící se kolaps evropských rybích populací i rybolovu. Europoslanci dnes drtivou většinou reformu, včetně řady pozitivních pozměňovacích návrhů, schválili.

„Je to obrovský úspěch v boji proti nadměrnému rybolovu a nesmírně důležitý krok k udržitelnému praxi všech evropských rybářů. Až dosud měl z evropské rybářské politiky prospěch pouze rybářský průmysl, který moře drancoval a nebral vůbec žádný ohled na stav oceánů ani drobné rybáře. Přiměřené kvóty pro lov a zákaz vyhazování nechtěného úlovku jako odpadu do moře představují pro populace ryb v evropských mořích šanci se zotavit,“ uvedl Jan Freidinger, koordinátor oceánské kampaně Greenpeace ČR. 

Současná rybářská politika EU vychází vstříc destruktivním a velkokapacitním rybářstvím. V jejím důsledku narostla kapacita evropské rybářské flotily, která vedla k přelovení evropských populací ryb.  

„Potěšitelné je zejména to, že europoslanci jednoznačně podpořili drobné rybáře. Ti sice loví selektivními a šetrnými metodami, ale při rozdělování dotací a kvót pro lov jsou oproti průmyslovým rybářům znevýhodněni. Zatímco ty největší a nejvíce destruktivní rybářské lodě připadá většina úlovků, pro drobné rybáře, kteří představují 80 % všech rybářů, zbývá jen 20 % úlovků  (1),vysvětluje Jan Freidinger. 

Drobní rybáři z celé Evropy proto v listopadu předložili společnou deklaraci, která žádá spravedlivou reformu SRP. (2) Reforma představuje po desetiletích nadměrného rybolovu způsobeného předimenzovanou a masivně dotovanou evropskou rybářskou flotilou příležitost ke změně. Její největší překážkou jsou ale právě síly hájící průmyslové rybáře, včetně Španělska a Francie. 

Europoslanci podpořili opatření ke snížení rybářského tlaku do roku 2015, aby se přelovené rybí populace mohly obnovit na udržitelnou úroveň. Souhlasili s politikou, která zaručí, že velikost rybářské flotily bude odpovídat množství dostupných úlovků v mořích. Podpořili drobné rybáře, jejichž činnost má jen malý dopad na ekosystémy a zároveň podpořili opatření k minimalizaci nechtěných úlovků a zákaz jejich vyhazování do moře. V současné praxi jsou necíloví živočichové, mezi nimi i velryby, delfíni, želvy či rejnoci, nebo podměreční jedinci vyhazováni mrtví zpět do moře jako odpad). Evropský parlament také odsouhlasil pravidla, která zakazují evropským rybářům drancovat vody cizích zemí. 

Další osud reformy bude v rukou Rady pro zemědělství a rybolov, tedy ministrů zemědělství členských států, včetně České republiky. 

Poznámky pro editory:
(1) Společná rybářská politika v číslech Základní statistické údaje, Evropská Komise 2012, strana 12. http://ec.europa.eu/fisheries/documentation/publications/pcp_cs.pdf 

(2) Společná deklarace žádající spravedlivou reformu SRP v angličtině zde: https://docs.google.com/file/d/0BzJMQ8kN2XRLWXUzVXpocDkzeXc/edit 

(3) Dnešní hlasování Evropského parlamentu je prvním vstupem do přípravy reformy Společné rybářské politiky EU (SRP) od okamžiku, kdy získal nové pravomoci jako spolu-zákonodárce podle Lisabonské smlouvy z roku 2009. Irské předsednictví slíbilo, že dokončí jednání o reformě Společné rybářské politiky do června. 

(4) Greenpeace se snaží udržet v reformě klíčová doporučení vědců a čelit tlaku průmyslové rybářské lobby, která reformu konstantně torpéduje. Chceme zajistit, že peníze půjdou jen na trvale udržitelný lov a chov ryb. 

Kontakty:

Jan Freidinger, vedoucí oceánské Greenpeace ČR
e-mail: , tel.: 734 620 843

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
e-mail: , tel.: 603 443 140