Křetínský s Vattenfallem ještě zdaleka nemá vyhráno

Prodej uhelné divize čeká schvalovací proces

Tisková zpráva - 18 dubna, 2016
Dnes oznámený prodej uhelné divize Vattenfallu českému Energetickému průmyslovému holdingu není ani zdaleka konečným rozhodnutím. Prodej bude ještě muset schválit dozorčí rada společnosti, ale především švédská vláda, která si patrně k tomuto kroku vyžádá minimálně konzultativní projednání věci v parlamentu.

V žádném případě nejde o formalitu - mj. vzhledem k tomu, že jednou ze dvou švédských vládních stran je Strana zelených, jejíž sjezd prodej firmy loni odmítl.

“Pokud švédská vláda dovolí prodat uhelné doly a elektrárny takovému znečišťovateli, jako je EPH, ukáže tím, že nejrespektovanější environmentální vláda na světě selhává právě ve chvíli, kdy by měla jít příkladem. EPH je firma, která by si přála uhelnou renesanci v Evropě a navíc má ve skříni spoustu kostlivců,” říká ředitelka švédské pobočky Greenpeace Annika Jacobsson.

Jméno majitele EPH se objevuje v kauze Panama Papers. Společnost také dostala pokutu od Evropské unie za maření vyšetřování zneužití postavení na trhu. Problémy má navíc i v německém hnědouhelném sektoru, protože generální ředitel její dceřinné firmy MIBRAG je vyšetřován kvůli podezření z daňových úniků.

18. dubna 2016 Hnědouhelný byznys

Letecký pohled na část hnědouhelného byznysu skupiny Vattenfall.

 

“Nejhorší není minulost firmy, ale její nejasné plány do budoucnosti. Hlavní problém je, že se zástupci EPH nikdy nevyjádřili, co v Lužici zamýšlejí provádět. Nikdy veřejně neodmítli plány na otevírání nových dolů či vyvlastňování a demolici domů tisíců místních lidí. Nedokážeme si představit, že by švédská vláda dala této firmě bianco šek na provozování největších evropských dolů, aniž by po ní chtěla jakýkoli závazek vůči budoucnosti regionu či veřejným zájmům,” říká vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Kontakty:
Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, +420 734 620 844,
Dima Litvinov, Greenpeace Nordic, +46706576586,