Kubův návrh resuscitovat vyvlastňování kvůli uhlí byl stažen z jednání vlády

Definitivní: Nečasova vláda už vyvlastňovací paragrafy do horního zákona nevrátí

Tisková zpráva - 3 července, 2013
Z programu [1] dnešního, patrně posledního, jednání Nečasovy vlády byl v jeho průběhu stažen věcný záměr tzv. velké novely horního zákona. V ní ministr průmyslu Martin Kuba mimo jiné navrhoval, aby byla obnovena možnost vyvlastnění soukromých domů a pozemků pro potřeby těžby uhlí a uranu [2]. Greenpeace a Zelený kruh stažení novely z jednání přivítaly. Zároveň upozorňují, že Nečasova vláda už vyvlastnění neobnoví.

Paragrafy umožňující vyvlastnění jakékoli nemovitosti kvůli těžbě vyškrtl na návrh Nečasovy vlády parlament v loňském roce. Úprava platí od 15. ledna letošního roku. [3]. Ministr Kuba však ve věcném záměru tzv. velké novely horního zákona navrhl jejich obnovení, byť ve zpřísněné podobě. Materiál narazil v meziresortním připomínkovém řízení na odpor koaličních partnerů a na dnešní jednání vlády byl proto předkládán s rozporem. Na „bojové“ hlasování však nakonec nedošlo – materiál byl z jednání úplně stažen.

Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu uvedl: „Je to skvělá zpráva pro desítky tisíc lidí na severu Čech i Moravy. Pan ministr Kuba chtěl znovu umožnit, aby jim někdo mohl sebrat dům jen proto, že je pod ním ložisko uhlí. Podle našich informací ale svůj návrh sám stáhl z jednání poté, co pro něj nenašel dostatečnou podporu.“

„Vyškrtnutí totalitních vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona je dost možná jediný opravdu skvělý a užitečný škrt, který Nečasova vláda provedla. Dala tak jistotu tisícům obyčejných lidí na Mostecku a Ostravsku, jejichž domovy by chtěly vyvlastnit a zbourat těžební společnosti. Bylo by absurdní, kdyby se na svém posledním jednání ministři pokusili tuto nespornou zásluhu anulovat. Díkybohu to dopadlo dobře," konstatoval Jan Rovenský z Greenpeace.

Kontakty:

  • Jan Rovenský, Greenpeace, 734 620 844,
  • Daniel Vondrouš, Zelený kruh, 724 215 068,

Poznámky pro editory:

[1] Viz http://racek.vlada.cz/usneseni/usneseni_webtest.nsf/9F7E44531B899F5FC12573EF0047DADB/BEA9FB56C069391FC1257B970021CC94?OpenDocument

[2] Viz http://eklep.vlada.cz/eklep/page.jsf?pid=KORN92YC3TXN

[3]. http://www.psp.cz/sqw/sbirka.sqw?r=2012&cz=498