LEGO upřednostňuje peníze, nikoli děti

Tisková zpráva - 1 července, 2014
Dnes, 1. července, začala velká mezinárodní kampaň Greenpeace, která cílí na největšího výrobce hraček na světě, firmu LEGO [1]. Greenpeace vyzývá více než 5 milionů podporovatelů kampaně na ochranu Arktidy a tisíce dobrovolníků po celém světě, aby se přidali. První zajímavá akce se uskutečnila v LEGOLANDu ve Velké Británii už dnes.

V nové zprávě, již organizace Greenpeace dnes vydala, viní firmu LEGO, že jí jde více o peníze než o odpovědnost vůči životnímu prostředí a budoucnosti dětí [2].

Greenpeace požaduje, aby firma LEGO přestala spolu se svými hračkami propagovat ropný koncern Shell, protože Shell ohrožuje Arktidu a její unikátní životní prostředí. Varuje, že firma využívá LEGO k tomu, aby zmírnila kontroverze ohledně nebezpečného plánu na těžbu ropy v Arktidě.

Arktický projekt firmy Shell od roku 2012 ostře kritizují ekologické organizace i úřady na ochranu životního prostředí. Nicméně za stejnou dobu se prodalo nebo rozdalo 16 milionů [3] stavebnic LEGO s logem firmy Shell na jejích benzínkách v 26 zemích [4]. Shell tak největším dílem přispěl k ziskům firmy LEGO [5].

PR agentura pracující pro Shell zároveň ocenila poslední dvouletý kontrakt s firmou LEGO na 116 milionů USD a oznámila, že prodeje Shellu v průběhu propagační akce stouply o 7,5 % [6]. LEGO potvrdilo organizaci Greenpeace, že letos má začít další podobná akce.

Kampaň začala dnes ráno vlnou „miniprotestů“. V londýnském LEGOLANDu „protestovaly“ malinké figurky legáčků. Panáčci vyvěsili malé transparenty s požadavkem „Save the Arctic“ (Zachraňme Arktidu) a „Block Shell“ (Řekni Shellu NE) po celém LEGOLANDu - od modelu londýnského BigBenu, přes pařížskou Eiffelovku až po brazilský fotbalový stadion. Další protesty v LEGOLANDu budou následovat ještě dnes. Potom se z LEGOLANDu rozšíří do skutečného světa. Sledujte další novinky na https://twitter.com/GreenpeaceCzech

Ian Duff z Greenpeace řekl: „Děti mají rády Arktidu a její jedinečná zvířata jako jsou lední medvědi, narvalové nebo mroži, která jsou zcela závislá na mořském ledu. Je to křehké životní prostředí a ropná havárie by ho zničila. Shell využívá firmu LEGO, aby odvrátil pozornost od svého nebezpečného plánu na těžbu ropy v Arktidě. A díky oblíbeným hračkám si buduje dobrou pověst u dětí, kterou si nezaslouží. Je čas, aby LEGO řeklo Shellu ‘NE‘. Vyzýváme firmu LEGO, aby se přidala k ochráncům Arktidy a postavila se Shellu.

Psycholožka Susan Linn z Lékařské fakulty v Harvardu k nové kampani poznamenala: „Děti si v průběhu dětství budují silné citové vazby na celý život a firmy to vědí až moc dobře. Reklamy zaměřené na děti jsou špatné samy o sobě, ale umístění loga na jejich oblíbenou hračku získává společnostem jako Shell mnoho hodin a dokonce dní náklonnosti a času dětí. Musíme ochránit dětskou představivost před reklamními logy z mnoha důvodů, včetně důležité potřeby rozvíjet vlastní nápady a vytvořit si vlastní názor.“

Kontakt:

Klára Sutlovičová, vedoucí Arktické kampaně Greenpeace ČR, tel: +420 734 204 689, email:

Šárka Pechová, tisková mluvčí Greenpeace ČR, tel: +420 601 443 140, mail:

Pro větší rozlišení fotografií prosím kontaktujte Daphne Christelis (Velká Británie) tel:  , mail:

Petiční stránka (v češtině): www.legoblockshell.org

Poznámky:


[1] Lego builds yet another record profit to become world's top toymaker, Guardian, 27. 2. 2014

[2] Lego is keeping bad company: no more playdates with Shell, Greenpeace, 1. 7. 2014

[3] Shell Lego vimeo, Iris Worldwide, 2013

[4] Austrálie, Chile, Čína, Hong Kong, Itálie, Bulharsko, Rusko, Maďarsko, Česká republika, Polsko, Slovensko, Brazílie, Indie, Jižní Afrika, Argentina, Velká Británie, Dánsko, Pakistán, Malajsie, Filipíny, Indonésie, Francie, Řecko, Ukrajina, Singapur, Nizozemsko.

[5] Zpráva o odpovědnosti firmy LEGO uvádí, že v roce 2013 se stavebnice dostala k 75 milionům dětí. LEGO Responsibility Report 2013.    

[6] Iris Annual 2014, iris Worldwide, 6. 5. 2014