Levi’s, Mango a ESPRIT se očistí od toxických látek, Blažek stále nic

Tisková zpráva - 14 prosince, 2012
Krátce po vydání studie Greenpeace „Toxické nitky“ se ledy oděvního průmyslu začínají hýbat. Světoznámé značky postupně přistupují na výzvu Greenpeace k DETOXu své výroby, a to až ke kořenům – tedy napříč celým dodavatelským řetězcem. Jako zatím poslední včera zveřejnil svůj závazek jeden z nejznámějších výrobců džínů, značka Levi’s. Krátce před ní tak učinily i Mango, Esprit či Zara. DETOX by potřebovala také česká firma Blažek, ta je však bohužel k této výzvě zcela imunní.

testu oděvů 20 světových oděvních značek, jehož výsledky Greenpeace zveřejnilo 20. listopadu, byly kromě „levisek“ zahrnuty i výrobky české značky Blažek. Greenpeace tuto firmu na nebezpečné látky v jejích výrobcích opakovaně upozorňuje již přes rok.

Firma Blažek od nás dostala veškeré podklady, které jí umožňují začít okamžitě jednat. Teď záleží jen na ní, zda konečně pochopí, že toxické látky jsou už dávno z módy, a zaváže se je odstranit,“ říká Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR.

Zatímco další a další oděvní firmy uznávají svou odpovědnost za nebezpečné chemikálie, které se používají při výrobě textilu, a zavazují se k DETOXu, české pojetí odpovědnosti v podání firmy Blažek je zcela odlišné. Společnost zatím nebyla schopna ani sdělit, kde bylo její oblečení s obsahem nebezpečných nonylfenolethoxylátů vyrobeno.

Tuto informaci si přitom nezaslouží jen zákazníci, ale především všichni, kteří žijí a využívají vodní zdroje v okolí továrny, kde byly oděvy vyrobeny. Nonylfenolethoxyláty totiž končí v řekách, kde se mění na toxické nonylfenolu, které navíc narušují funkci hormonálního systému (2). A to jak v zemích výroby, tak třeba i v České republice, protože zbytky nebezpečných látek se z textilu uvolňují při vyprání do odpadní vody.

„Nejen pro zákazníky, ale především pro lidi pracující v textilních továrnách nebo žijících v jejich okolí by závazek odstranit nebezpečné chemikálie z výrobků, výroby a napříč celým dodavatelským řetězcem byl krásným vánočním dárkem,“ doplňuje Jan Freidinger.  

Témata