Nechceme po Shellu uklízet, vzbouřili se Legáčci z Kladna

Tisková zpráva - 16 července, 2014
Kladno, 16. července 2014 - Legáčci z kladenské továrny firmy LEGO mají od rána plné ruce práce. Jejich domov zaplavil Shell ropou a Legáčci tu teď musejí uklízet.

Jsou zklamaní z toho, co jim jejich parťák udělal. [1]

To vše ale jen „jako“. Akce byla součástí velké celosvětové kampaně Greenpeace, která požaduje, aby oblíbená firma LEGO přestala spolu se svými hračkami propagovat ropný koncern Shell, protože Shell ohrožuje Arktidu a její unikátní životní prostředí. Greenpeace varuje, že Shell využívá LEGO k tomu, aby si vylepšil pověst a odvrátil pozornost od svého kontroverzního projektu těžby ropy v Arktidě. [2]

Klára Sutlovičová, vedoucí arktické kampaně Greenpeace ČR říká: Greenpeace obdivuje LEGO. Firma udělala celou řadu kroků k ochraně životního prostředí. Problém je ale její partnerství se Shellem [3], firmou, která plánuje těžit ropu v Arktidě a hrozí, že nenávratně zničí tuto nedotčenou divočinu. LEGO chce zanechat planetu v lepším stavu pro naše děti. Totéž chce Greenpeace. Už téměř půl milionu lidí po celém světě poslalo firmě LEGO výzvu, aby přestala Shellu čistit pověst a s ropnou společností nespolupracovala. Dnes se symbolicky přidali také kladenští Legáčci.“

Co se stalo?

V areálu továrny firmy LEGO v Kladně „unikla ropa“ z obřího loga společnosti Shell a „zalila“ parkoviště před jednou z hal. Dva velcí LEGO panáčci, kterými jsou vyzdobeny zdi továrny, si při uklízení ropné skvrny stěžovali, že Shellu jen čistí pověst. Celá scéna vypadala jako z komiksu.

Legáčci si říkali (nápis v komiksových bublinách): „Spolupracovat s takovou firmou?“ „Hmm, jen jí čistíme pověst.“

Ale realita není žádná hra. Existuje dostatečné množství důkazů, že v Arktidě není firma Shell schopná dodržovat platné zákony a fungovat bezpečně. Kromě toho, že je Shell zodpovědný za havárie ropných plošin [4], požáry na těžebních lodích, směšné bezpečnostní vybavení nebo daňové machinace [5], Shell porušil zákon, když se pokusil těžit ropu v aljašské části Arktidy. [6]

Kontakty:

Klára Sutlovičová, vedoucí Arktické kampaně Greenpeace ČR,
Mail: , tel: +420 734 204 689

Dominika Moulíková, mediální asistentka Greenpeace ČR
Mail: , tel: +420 603 443 140

Poznámky pro editory

[1]Při akci k žádnému skutečnému znečištění nedošlo, veškeré použité rekvizity byly po ukončení akce z místa odstraněny.

[2] Arktický projekt firmy Shell od roku 2012 ostře kritizují ekologické organizace i úřady na ochranu životního prostředí. Nicméně za stejnou dobu se při společné propagační akci firem Shell a LEGO prodalo nebo rozdalo 16 milionů stavebnic LEGO s logem firmy Shell na jejích čerpacích stanicích v 26 zemích. Shell tak největším dílem přispěl k ziskům firmy LEGO.

Videospot ke kampani Greenpeace s motivem ropné havárie v arktickém Legolandu vidělo během jednoho týdne na kanálu YouTube už téměř čtyři a půl milionu diváků.

[3] Tím, že se Shell spojuje s Legem, proniká až do našich domovů. Děti si tak prostřednictvím oblíbených hraček vytvářejí od malička vztah k těžařskému gigantu, který ohrožuje domov ledních medvědů.

Psycholožka Susan Linn z Lékařské fakulty v Harvardu k nové kampani Greenpeace poznamenala: „Děti si v průběhu dětství budují silné citové vazby na celý život a firmy to vědí až moc dobře. Reklamy zaměřené na děti jsou špatné samy o sobě, ale umístění loga na jejich oblíbenou hračku získává společnostem jako Shell mnoho hodin a dokonce dní náklonnosti a času dětí. Musíme ochránit dětskou představivost před reklamními logy z mnoha důvodů, včetně důležité potřeby rozvíjet vlastní nápady a vytvořit si vlastní názor.“

[4]  Boj s ropnými společnostmi: historie protestů Greenpeace

[5]  Osm důvodů, proč se nedá Shellu v Arktidě věřit

[6] http://www.theguardian.com/environment/2014/jul/01/greenpeace-lego-shell-partnership-toys-oil-arctic

Firma LEGO v reakci na kampaň Greenpeace uvedla, že nemůže být zodpovědná za chyby, kterých se dopouštějí její partneři. S tím nesouhlasíme. LEGO by se nedalo dohromady s tabákovou firmou, aby dostalo smrtící zlozvyk k dětem. Nicméně podporuje Shell, který chce udržet naši závislost na fosilních palivech. Budoucnost klimatu je neoddělitelně spojena s tím, kolik fosilních paliv ještě spálíme. A s důsledky klimatických změn se budou muset potýkat i příští generace.

Zpráva o spolupráci firem LEGO a Shell:http://www.greenpeace.org/international/Global/international/briefings/climate/2014/arctic/Lego-Is-Keeping-Bad-Company.pdf