Nechte Arktidu na pokoji, vzkazují lední medvědi Shellu!

TZ Greenpeace 5/2012

Tisková zpráva - 10 května, 2012
Praha, 10. května 2012 – Záchrana Arktidy je tématem Arctic Tour 2012, kterou dnes zahájilo Greenpeace nenásilnou přímou akcí na benzinové stanici Shell. Aktivisté překryli logo ropné společnosti logem kampaně a ze střechy čerpací stanice vyvěsili transparent s nápisem „Zachraňme Arktidu!“. Symbolem kampaně jsou lední medvědi vyzývající Shell, aby neničil jejich domov.

Arktida je dnes vystavena dvojí ničivé hrozbě: v důsledku klimatických změn se rozpouští její ledový krunýř a ropné společnosti v této pohromě vidí usnadnění cesty k podmořským zásobám ropy v oblasti. (1) Začarovaný kruh má jasné obrysy: méně ledu-snadnější cesta k zásobám ropy-více spálené ropy-méně ledu….

„Pokud významně nezměníme svoje chování, přestane být Arktida již během několika málo dekád zemí věčného ledu. Ropné společnosti ovšem nevnímají rychle ubývající led jako varování, nýbrž jako příležitost k další těžbě. Neváhají přitom dát v sázku poslední nedotčené území na Zemi a domov řady vzácných druhů živočichů a více než milionu lidí,“ uvedla Lenka Pipková, koordinátorka klimatické kampaně Greenpeace ČR.

První velkou ropnou společností, která zahájila přípravy na těžbu v Arktidě, je firma Shell (2). Průnik těžařských firem do Arktidy přitom zdaleka nepřináší „jen“ obecná rizika spojená s klimatickými změnami – představuje zcela konkrétní hrozbu nezvladatelné ropné havárie.

Zdrojů ropy rychle ubývá a těžařské korporace je hledají ve stále nepřístupnějších oblastech. (3) Nakolik riskantní je hlubokomořská těžba, ukázala před dvěma lety katastrofa v Mexickém zálivu, kde vybuchla těžební plošina Deepwater Horizon. Rizika těžby v Arktidě jsou přitom násobně vyšší vzhledem k plovoucím krám, extrémnímu počasí či velmi krátkému období, kdy je oblast přístupná, a likvidace havárie je prakticky nemožná. (4)

„Místo riskování další ropné havárie, kterou navíc nebude možné ani zlikvidovat, se musíme zbavit závislosti na fosilních palivech a investovat místo do stále nákladnější a nebezpečnější těžby do energetické účinnosti motorů vozidel a vývoje nových, čistých technologií,“ (5) doplnila Lenka Pipková.

Greenpeace se snaží záměru společnosti Shell zabránit nenásilnými přímými akcemi (6) i mobilizací veřejnosti (7). Pokud by totiž Shell letos v létě na ropu narazil, další naftařské koncerny by velmi rychle přispěchaly s projekty na další nové vrty a ropná horečka v Arktidě by se rozhořela naplno.

„Těžba ropy v Arktidě je velmi závažné téma, proto jsme se rozhodli, že se do této mezinárodní kampaně aktivně zapojí i česká pobočka Greenpeace“, vysvětlila Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR, a doplnila: „Chceme lidem v Česku vysvětlit, co hrozí jedné z posledních divočin na Zemi, a přesvědčit je, že má smysl se o Arktidu zajímat a chránit ji, i když je daleko a většina z nás se tam nikdy nepodívá. Je to totiž i naše Arktida“.

 

 

Poznámky pro editory:

(1)  Změny klimatu postupují v Arktidě rychleji než kdekoliv jinde na světě. Led ubývá bezprecedentním tempem – dle vědeckých odhadů bude severní pól v letním období zcela bez ledu již během následujících 20 let. http://thinkprogress.org/climate/2011/05/19/208088/arctic-sea-ice-volume-death-spiral/

(2)  Vrtná loď společnosti Shell letos v únoru vyrazila z Nového Zélandu a míří do aljašských arktických vod, kde má provádět průzkumné vrty. http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/Greenpeace-blokuje-vrtnou-plosinu-u-Noveho-Zelandu/

(3)  Beaufortovo a Čukotské moře leží v odlehlé části Aljašky, kde není téměř žádná infrastruktura (silnice, letiště nebo přístavy), která by zabezpečila rychlou odpověď na ropnou havárii. Oblast je navíc přístupná jen několik měsíců v roce, takže pokud by se nepodařilo problém včas odstranit, bylo by nutné čekat až do příštího léta.

(4)  Firma Shell ve svém havarijním plánu počítá pouze s 9 záchrannými loděmi a zároveň přiznává, že by přes zimu musely být likvidační a záchranné práce přerušeny. Unikající ropa by se tak hromadila pod ledem. Americká Pobřežní stráž i přes veškeré své snahy postrádá dostatečnou kapacitu k zamezení velké ropné katastrofy. Její ředitel veřejně přiznal, že jeho úřad by měl velké problémy se s takovou havárií v zamrzlém Severním ledovém oceánu sám vypořádat. http://af.reuters.com/article/energyOilNews/idAFN1E75J1OG20110620?sp=true

(5)  Podle Americké agentury pro geologický průzkum (US Geological Survey) se v Arktidě skrývají ropné zásoby o objemu asi 90 miliard barelů (teoretické maximum), což představuje přibližně tři roky současné globální poptávky po ropě. http://geology.com/energy/arctic-oil-and-gas-potential/

(6)  Naposledy minulý týden, kdy aktivisté zablokovali ledoborec Nordica, který si pronajala firma Shell, aby pomohl s těžebními pracemi v Beaufortově a Čukotském moři u pobřeží Aljašky. http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/Branime-tezbe-v-Arktide-blokada-pokracuje/

(7)  Vedení společnosti Shell do dnešního dne poslalo e-mail s výzvou, aby firma neničila Arktidu přes 445 000 lidí z celého světa, a to i z České republiky. http://www.greenpeace.org/czech/cz/Kampan/klima_a_energetika/Arktida/zachrante-arktidu/poslete-email/

 

Kontakty:

Lenka Pipková, koordinátorka klimatické kampaně Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 605 879 545     

 

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 603 443 140     

 

 

 

 

 

Itinerář Greenpeace Arctic Tour 2012

Greenpeace bude s podporou dobrovolníků od 9.5 do 8.6. putovat po ČR s "arktickým“ infostánkem, který budou doprovázet i dva lední medvědi (jako živí!). 

Na stánku se lidé mohou připojit se k výzvě vedení Shellu, aby firma zrušila své plány v Arktidě těžit. Ke zhlédnutí bude též výstava fotografií „Kouzelná Arktida“, zájemci se mohou vyfotit s ledním medvědem a chybět nebude ani ukázka obnovitelných zdrojů v praxi – solární vařič a fotovoltaický panel.

V případě zájmu o další informace, fotografie, rozhovor či jakýchkoli dotazů či připomínek prosím neváhejte kontaktovat tiskovou mluvčí Lucii Jakešovou: , 603 443 140

Kromě infostánků bude Arctic Tour doprovázet řada dalších aktivit, o nichž budeme průběžně informovat.

10. - 11. 5.

Praha, nám. Republiky, 10:00 – 18:00 (čtvrtek od 13:00)

14. - 16. 5

Ústí nad Labem, Mírové náměstí, 10:00 – 18:00

21. – 23. 5.

Brno, nám. Svobody / Moravské nám., 10:00 – 18:00

24. 5.

Ostrava, Masarykovo náměstí, 10:00 – 18:00

30. 5. – 1. 6. 

Plzeň, Smetanovy sady, 10:00 – 18:00

4. – 6. 6.

Pardubice, AFI Palace, hlavní vchod, 8:30 – 21:00