Omezit plastový odpad chce 45 tisíc lidí. Ministr Brabec převzal petici i dárek v síťovce

Tisková zpráva - 23 listopadu, 2017
Přes 45 tisíc lidí žádá ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby omezil jednorázové plasty a podpořil ambiciózní cíle oběhového hospodářství, které budou 19. prosince schvalovat členské státy EU. Petici s podpisy ministrovi dnes předal zástupce organizace Greenpeace Jan Freidinger zároveň s dárkem - síťovkou plnou praktických pomocníků ke snížení množství ministrova plastového odpadu. Byly mezi nimi sáčky a lahev na opakované použití či kniha světoznámé autorky Bey Johnson popisující, jak žít bez obalu. Zájem o petici byl enormní, jen od včerejšího dne, kdy byla vytištěna a připravena k předání, se pod ní podepsalo dalších pět tisíc lidí, jejichž jména dostane ministr mailem.

Greenpeace připomnělo ministrovi známá fakta - od padesátých let 20. století lidstvo vyprodukovalo 6,3 miliard tun plastového odpadu. Podle vědeckých odhadů 79 % tohoto množství skončilo na skládkách a v životním prostředí. Každoročně v oceánech a mořích skončí až 12 milionu tun plastu. Plastové mikročástečky se nachází v pitné vodě, pivu, vzduchu i jídle, které jíme. Alarmující je především tempo, jakým plastový odpad produkujeme a ani skokový posun v míře recyklace sám o sobě problém nevyřeší.  Greenpeace proto ministrovi Brabcovi připomnělo, že klíčem k řešení plastové krize je předcházení vzniku odpadu a omezení zbytečných produktů, jako je většina jednorázových plastů.

Jan Freidinger z Greenpeace říká:
“Dnešní předání vzkazu 45 tisíc lidí je pro nás vlastně jen začátek. Nejen že budeme bedlivě sledovat, zda ministr svá slova naplní, zároveň od příštího ruku budou jednorázové plasty tématem jedné z našich hlavních kampaní.”

Kontakty:
Jan Freidinger, 734 620 843,