Organizace Greenpeace byla vyhozena z tendru na koupi uhelných dolů v Německu

Společná TZ Greenpeace ČR a Greenpeace Švédsko

Tisková zpráva - 2 listopadu, 2015
Praha/Stockholm, 2. listopadu - Minulý pátek obdržela organizace Greenpeace zprávu, že už se s ní nadále nepočítá ve výběrovém řízení na koupi uhelné divize firmy Vattenfall v Německu. Greenpeace považuje toto rozhodnutí za velmi nešťastné. Je z něj patrné, že při rozhodování nejsou společenské ani ekologické zájmy vůbec brány do úvahy. Proto organizace Greenpeace dnes zaslala otevřený dopis švédské vládě, aby do tendru zasáhla.

“Nemohu říci, že by mě rozhodnutí ukončit účast Greenpeace v tendru překvapilo. Upřímně si myslím, že by Vattenfall raději daroval své doly a elektrárny kříženci čerta a Medůzy, než aby připustil, že je Greenpeace zavře. Nicméně, s tímto výsledkem se nesmíříme,” okomentoval páteční rozhodnutí Jan Rovenský, šéf energetické kampaně Greenpeace ČR.

Vážný zájem o koupi projevila organizace Greenpeace 20. října, když podala tzv. Statement of Interest. Organizace navrhla, že po případném převzetí firmy zřídí nadaci, která bude řídit proces postupného útlumu těžby a jejího úplného zastavení do roku 2030 s ohledem na sociální potřeby regionu.

Tento návrh byl nyní odmítnut. Oficiálním vysvětlením od společnosti Citigroup, která tendr zprostředkovává, bylo, že Greenpeace “nejedná jako dražitel ani jako prostředník či poradce dražitele”. Již předtím byli zástupci Greenpeace informováni, že německá část Vattenfallu bude prodána zájemci, který nabídne nejvíc peněz. Nezisková organizace tak podle mínění prodávajících nesplňovala požadavek na maximalizaci zisků.

“Samozřejmě se chováme jako dražitel. Nemůžeme přijmout, že jsme byli vyloučeni z procesu prodeje. Máme reálné možnosti a solidní vnitřní uspořádání, abychom obchod zvládli. Pozdější přeměnou uhelného byznysu v nadaci odpovídající německým zákonům navíc můžeme zabránit budoucím sociálním a environmentálním břemenům a zajistit udržitelnou budoucnost celého regionu,” říká Annike Jacobson, programová manažerka Greenpeace Švédsko.

Vstup Greenpeace do výběrového řízení přišel poté, co firma Vattenfall odmítla požadavky organizace a neustoupila od prodeje své uhelné divize. Zástupci Greenpeace opakovaně oslovili švédskou vládu, aby těžbu uhlí v Německu utlumila a neprodávala ohromná ložiska uhlí třetí straně, která nemá žádné morální závazky k místním lidem či životnímu prostředí.

“Když byla nabídka Greenpeace vytlačena z rozhodovacího procesu, je povinností švédské vlády, aby naplnila své prohlášení, že uhlí musí zůstat v zemi. Vláda nesmí za žádných okolností povolit prodej v případě, že kupec nesplní přísná environmentální pravidla,” dodává Annike Jacobson, programová manažerka Greenpeace Švédsko.

Kontakty:

  • Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, 603 443 140,
  • Jan Rovenský, šéf energetické kampaně Greenpeace ČR, 734 620 844,
  • Annika Jacobson, Greenpeace Nordic, Programme Manager for Sweden, 0705 42 08 90,