Při protestu proti těžbě ropy v Arktidě se střílelo, lezci Greenpeace zatčeni

Tisková zpráva - 18 září, 2013
Pečorské moře, 18. září 2013 – Dva aktivisté Greenpeace International byli v průběhu poklidného protestu zatčeni poté, co vyšplhali na ropnou plošinu společnosti Gazprom v ruské části Arktidy. Ruská pobřežní stráž přitom použila nepřiměřenou sílu

V současné chvíli již na plošině nezůstali žádní lezci, ale v oblasti i nadále zůstává ledoborec Greenpeace Arctic Sunrise. Dva aktivisté jsou drženi na palubě plavidla pobřežní stráže.

Členové posádky Arctic Sunrise uvedli, že padlo celkem 11 varovných výstřelů a pobřežní stráž hrozila otevřenou palbou na loď, pokud okamžitě neopustí oblast.

Ruská pobřežní stráž požadovala povolení k nalodění na Arctic Sunrise, které však kapitán odmítl vydat. Greenpeace International  zastává názor, že takové nalodění je neoprávněné a nelegální.

„Uplatnění takové síly proti lodi při poklidném protestu je neadekvátní a mělo by okamžitě přestat. Je jasné, že ropné společnosti získávají výjimečnou ochranu od ruských autorit, které se zřejmě víc zajímají o mírumilovné aktivisty, než o ochranu Arktidy před zbrklými společnostmi, jako je Gazprom,“ řekl Ben Ayliffe, vedoucí arktické ropné kampaně v Greenpeace International.

„Můžeme si být zcela jisti tím, že skutečnou hrozbu pro Arktidu nepředstavuje Greenpeace, ale ropné společnosti, jako je Gazprom, které jsou odhodlané ignorovat jak varování vědců, tak selský rozum, a chtějí těžit v odlehlých zamrzlých mořích,“ dodává.

Dnes ráno v 4:30 moskevského času opustilo loď Greenpeace Arctic Sunrise pět nafukovacích člunů, které zamířily k těžební plošině společnosti Gazprom Prirazlomnaja v Pečorském moři.

Gazprom plánuje zahájit těžbu na této plošině v první čtvrtině roku 2014. Riskuje tak ropný únik v oblasti, kde jsou tři přírodní rezervace chráněné ruskými zákony. Ropnou plošinu Prirazlomnaja Greenpeace obsadilo již v srpnu 2012. Protestu se zúčastnil i výkonný ředitel Kumi Naidoo.

Kontakty:

Klára Sutlovičová, koordinátorka arktické kampaně Greenpeace ČR, tel: 734 204 689, e-mail: