Reforma evropského rybolovu dohodnuta

Výstava o drancování oceánů „Bráníme naše oceány“ v Praze

Tisková zpráva - 31 května, 2013
Brusel, Praha, 31. května 2013 - Konec plundrování oceánů evropskou flotilou průmyslových rybářů je na obzoru. Po dvouletém vyjednávání se Evropský parlament a Rada včera dohodly na základním znění reformy Společné rybářské politiky EU (SRP). Společně s finišem jednání vrcholí i čtyřletá celosvětová kampaň Greenpeace za udržitelnou rybářskou politiku, a to také v České republice. Dnes od rána například probíhá na náměstí Jiřího z Poděbrad (Praha 3) venkovní výstava s názvem „Bráníme naše oceány.

Reforma má zastavit nadměrný rybolov, obnovit zdecimované populace komerčně lovených ryb a přesměrovat dotace v řádech miliard (1) eur z průmyslového destruktivního rybolovu na podporu udržitelného lovu a chovu ryb. Včerejší dohoda je velkým krokem k naplnění tohoto cíle.

„Několik desetiletí devastace evropských lovišť a decimovaní rybích populací je třeba co nejdříve zastavit, jinak nebude ohrožena jen budoucnost ryb, ale i rybolovu jako takového,“ říká Jan Freidinger z Greenpeace a doplňuje: „Proto včerejší dohodu vítáme, přestože je pro nás zklamáním, že Rada zablokovala stanovení termínů pro obnovu rybích populaci.“

Tři čtvrtiny populací komerčně lovených ryb jsou v současnosti přeloveny nebo zdecimovány. Stav velkých druhů ryb se snížil o 90 % a některé se dostaly na pokraj vyhynutí. Evropská rybářská flotila je 2-3 krát větší než současné zdroje ryb. Tento neudržitelný stav přibližuje také výstava „Bráníme naše oceány“, která bude dnes a zítra probíhat na náměstí Jiřího z Poděbrad (2). Součástí výstavy bude i informační centrum, kde bude k dispozici nové vydání průvodce šetrným nákupem ryb a mořských plodů „Není ryba jako ryba“.

Poznámky pro editory:

1)      http://www.greenpeace.org/czech/cz/blogy/Oceany/krach-rybarskych-baronu-na-pude-evropskeho-parlamentu/blog/43894/

2)      Výstava bude ke zhlédnutí před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad v pátek od 8:00 do 18:00 a v sobotu od 8:00 do 15 00.

Kontakty:

Jan Freidinger, vedoucí oceánské kampaně Greenpeace ČR
e-mail: , tel.: 734 620 843