Soud nařídil Nizozemsku, aby přestalo znečišťovat ovzduší. Zažalujeme i Česko?

Tisková zpráva - 25 června, 2015
Haag, Praha, 25. června 2015 – Soud v nizozemském Haagu dal včera za pravdu ekologům a vynesl poměrně překvapivý rozsudek – stát má podle něj okamžitě začít něco dělat se znečištěním ovzduší a hrozbou změny klimatu. Nizozemsko má teď zajistit, aby emise, které vypouští, klesly do roku 2020 minimálně o 25 % v porovnání s čísly z roku 1990. Stát zažalovala místní ekologická iniciativa Urgenda sdružující 886 různých lidí, která podobně jako Greenpeace se svými partnery s Klimatické koalice požaduje čistější ovzduší a průmysl bez zbytečných emisí.

„Rozsudek nizozemského soudu může mít zásadní dopad na vyjednávání o mezinárodní dohodě o ochraně klimatu a snižování emisí,“ říká Jan Rovenský z organizace Greenpeace, expert na klima a energetiku. Znečišťování ovzduší je podle organizace, která žalobu podala, v přímém rozporu s Listinou základních práv a svobod, ke které se ve svém právním řádu hlásí mnoho zemí, včetně České republiky. „Pokud se další země ocitnou v důsledku podobných soudních usnesení ve stejné situaci jako nyní Nizozemsko, donutí je to, aby přestaly o ochraně klimatu jen naplano mluvit a přijaly rázná opatření. Greenpeace nyní zváží podání podobné žaloby v České republice,“ dodává Rovenský. Další soud týkající se omezení vypouštěných emisí by přitom měl v blízké době proběhnout i v Belgii.

Nizozemsko mělo podle původních plánů vlády snížit množství vypouštěných emisí o 17 procent, to ale soudu přišlo nepřijatelné. Podle vědců by totiž rozvinuté země měly být do této doby schopné a ochotné snížit emise skleníkových plynů o 25 až 40 procent. Soud tedy zvolil spodní hranici pro snížení emisí. Nizozemsko se podle soudu nemůže vymlouvat na to, že změna klimatu nezávisí jen na něm. Každé snížení emisí napomáhá zabránit nebezpečné klimatické změně a země tak rozvinutá jako Nizozemsko by mělo v této oblasti ukazovat ostatním cestu. 

Kontakty:

  • Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR
    tel: 723 623 238, e-mail:
  • Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR
    tel: 603 443 140, e-mail: