Těžit ropu v Arktidě? Stejné jako postavit ropnou plošinu uprostřed Českého Krumlova

Tisková zpráva - 7 července, 2015
Český Krumlov, 7. července 2015 - Přímo v centru Českého Krumlova vyrostla dnes na několik hodin obří ropná plošina. Maketu, kterou vytvořili profesionální umělci, pak během dne symbolicky zablokovaly desítky lidí v lodích. Vzkazem #sHellNO vodáci vyjádřili svůj nesouhlas s riskantními plány firmy Shell na těžbu ropy v Arktidě.

V těchto dnech se totiž Shell připravuje k zahájení průzkumné těžby v Čukotském moři. Firma se již jednou o průzkumné vrty pokoušela, ale její úsilí skončilo blamáží. [1] Přitom podle amerických vědců je zde 75% šance, že dojde k úniku ropy a katastrofě, na niž firma není připravena. [2] Symbolem nesouhlasu s těžbou v Arktidě se letos stali lidé na kajacích - "kajaktivisté", kteří blokovali ropnou plošinu Polar Pioneer v přístavu města Seattle předtím, než vyplula do arktických vod. [3]

“Těžit ropu v jedné z posledních nedotčených oblastí přírody na Zemi je stejně absurdní, jako kdyby těžaři postavili ropnou plošinu doprostřed památkové rezervace UNESCO. Proto jsme se dnes na lodích sešli právě v Českém Krumlově,” vysvětluje smysl dnešní akce koordinátor arktické kampaně v Greenpeace ČR, Petr Kucka, a dodává: "Tímto způsobem jsme zároveň chtěli podpořit kajaktivisty ze Seattlu a vzkázat světu, že ani nám v Česku není osud Arktidy lhostejný."

Navzdory horkému počasí připluli někteří vodáci do Krumlova dokonce v kostýmech ledních medvědů. Další dobrovolníky Greenpeace ze šesti zemí Evropy se dnes možné potkat rovněž v krumlovských ulicích, kde sbírají podpisy pod petici za ochranu Arktidy [4] a informují kolemjdoucí o rizicích arktické těžby. Doprovází je i lední medvědice Paula - od pravého ledního medvěda téměř k nerozeznání.

Dnešní akce je součástí celosvětových protestů proti těžební činnosti v Arktidě. Podobné demonstrace probíhají v těchto dnech i ve Finsku, Dánsku, Švýcarsku, Spojených státech, a mnoha dalších zemích. Cílem těchto aktivit je vytvoření veřejného tlaku na prezidenta Obamu a americkou administrativu, aby zrušila firmě Shell povolení k těžbě. Organizace Greenpeace také prosazuje, aby v Arktidě vznikla celosvětová rezervace, která bude chráněná jako nedotknutelné přírodní dědictví.

 

 

Kontakty:

Petr Kucka, vedoucí arktické kampaně Greenpeace ČR
e-mail: , tel.: 734 620 842

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR
e-mail: , tel.: 603 443 140