Vyšetřování Greenpeace ukazuje, že kácení pralesů se přesouvá na Papuu

Tisková zpráva - 19 září, 2018
Od ničivých požárů v Indonésii, které k sobě upoutaly pozornost české veřejnosti, uběhly již tři roky. Dnes zveřejněné vyšetřování Greenpeace International ukazuje, že některé společnosti v kácení pralesů pokračují i dnes, za tři roky kvůli nim zmizely pralesy o rozloze třikrát větší než Praha. Jejich palmový olej se stále dodávají největším světovým značkám, jako je Unilever, Nestlé, Colgate-Palmolive či Mondelez.

Detailní monitoring situace a trhu po celé tři roky zjistil, že:

  • 25 firem obchodujících s palmovým olejem zničilo od konce roku 2015 přes 130 tisíc hektarů tropických pralesů.
  • 40 % odlesněných ploch (51 600 hektarů) se nachází v indonéské oblasti Západní Papua, která je z hlediska životního prostředí nesmírně cenná a která byla ještě do nedávné doby palmovým průmyslem nedotčena.
  • Palmový olej od problematických firem se přes prostředníky dostal k mnoha nadnárodním značkám - Colgate-Palmolive, General Mills, Hershey, Kellogg’s, Kraft Heinz, L’Oreal, Mars, Mondelez, Nestlé, PepsiCo, Reckitt Benckiser a Unilever.
  • Největší obchodník s palmovým olejem na světě Wilmar nakupoval olej od 18 problematických dodavatelů. 

Vyšetřování ukazuje na neschopnost firmy Wilmar International, která kontroluje asi 45 procent trhu s palmovým olejem mířícím do potravin, kosmetiky i biopaliv, oddělit se od dodavatelů kácejících pralesy. V roce 2013 dřívější vyšetřování Greenpeace ukázalo, že Wilmar je zodpovědný za odlesňování, ilegální kácení a požáry. V návaznosti na to Wilmar zveřejnil politiku nulového odlesňování. Přesto i dnes odebírá palmový olej od firem, které pralesy ničí. 

Documentation of landcover and oil palm plantation development in PT Agriprima Cipta Persada (PT ACP) oil palm concession, part of the GAMA/Ganda group.

:. Nové palmy v oblasti Západní Papua

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká:
“Palmový olej se dá vyrábět i bez kácení dalších a dalších pralesů, přesto v této praktice některé indonéské firmy pokračují a Wilmar je v tom kryje. Nadnárodní společnosti, které od Wilmaru palmový olej odebírají, musí tlačit na to, aby své chyby napravil.”

Problematické podle odborníků je, že se pro byznys s palmovým olejem otevřela úplně nová oblast - Západní Papua. Místní panenské pralesy jsou domovem nepřeberného množství živočišných druhů. Žijí zde například rajky - ptáci, kteří jsou vyhlášení krásou svého peří.

Fotografie a videa jsou k dispozici zde

Report naleznete zde

 

Kontakty:

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, 603 443 140,