ZARA souhlasila s DETOXem, Blažek stále mlží

TZ Greenpeace 17/2012

Tisková zpráva - 29 listopadu, 2012
Největší světový prodejce módního oblečení ZARA – a jeho mateřská firma Inditex – se zavázal (1) eliminovat úniky nebezpečných látek z výroby, svých produktů a napříč celým dodavatelským řetězcem. K tomuto kroku se ZARA odhodlala po obrovském tlaku veřejnosti, který vzbudila kampaň DETOX ekologické organizace Greenpeace.

V rámci tohoto průlomového závazku začne Inditex již od března 2013 od 20 svých dodavatelů vyžadovat oznamování údajů o znečišťování, nejméně od dalších 100 dodavatelů pak do konce roku 2013. Lidé žijící v blízkosti textilních továren tak budou mít přístup k informacím, jaké látky textilky vypouštějí do jejich životního prostředí.

„Greenpeace vítá, že se ZARA zavázala očistit svou módu od toxických látek. Pokud to může udělat největší prodejce módy, není důvod, proč by svůj dodavatelský řetězec nemohly vyčistit také ostatní značky a vyrábět oblečení bez jedů,“ uvedl Martin Hojsík, koordinátor kampaně DETOX v Greenpeace International.  

Přes 700 dobrovolníků vyzvalo značku ZARA před jejími prodejnami k DETOXu. Nechyběla ani ta na pražských Příkopech.

ZARA přichází se svým závazkem pouhých osm dní poté, co Greenpeace zveřejnilo studii „Toxické nitky“(2), která odhalila nebezpečné látky v oblečení dvaceti světových výrobců, včetně české firmy Blažek. Od vydání studie se ke kampani přidalo přes 300 000 lidí, na všech sociálních sítích dohromady pak o DETOXu Zary debatovalo skoro sedm milionů lidí. Akcí před prodejnami se zúčastnilo přes 700 dobrovolníků po celém světě.

 „Lidé po celém světě jasně ukázali, že toxické látky jsou již dávno z módy.  Jsem si jist, že Zaru budou následovat i další značky, a byl bych rád, kdyby mezi nimi byla i česká firma Blažek,“ říká Jan Freidinger.

Reakce Blažka na výsledky testů a dotaz, kde se v jeho oblečení vzaly nebezpečné látky, však byla naprosto odlišná než u značky ZARA. Nejdříve mlčení, pak mlžení, zpochybňování testů a cenzura vlastních facebookových stránek, kde se lidé ptali na původ nebezpečných látek. (3, 4)

Pokud se Blažek chce ostatním světovým značkám vyrovnat nejen v kvalitě, ale i v odpovědnosti a poskytování informací, musí stejně jako Zara, ale i H&M, Marks&Spencer, C&A a další projít „DETOXem“, dodal Jan Freidinger.

Greenpeace spustilo kampaň za DETOX textilního průmyslu v roce 2011. Jejím cílem je, aby se oděvní značky zavázaly k nulovému vypouštění nebezpečných chemických látek do roku 2020 a požadovaly od svých dodavatelů zamezení únikům toxických látek z jejich továren do místních vod. ZARA se nyní stala osmou oděvní značkou, která se zavázala, že vypouštění veškerých nebezpečných chemikálií kvůli své produkci zamezí v celém svém dodavatelském řetězci. 

 

Poznámky pro editory:

(1)  http://www.inditex.com/en/corporate_responsibility/environmental/zero_discharge

(2)  Viz TZ z 20, listopadu 2012: http://www.greenpeace.org/czech/cz/press/toxicke-latky-ve-znackovem-obleceni/

(3) Viz článek Revolta figurín: Pošlete Zaru na DETOX: http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/detox-zara-revolta-figurin/

(4) Greenpeace firmu Blažek v minulosti na základě ustanovení nařízení REACH dvakrát (duben a říjen 2012) žádalo o informace o obsahu nebezpečných látek v konkrétních výrobcích. Ač má firma Blažek zákonnou povinnost do 45 dnů odpovědět, opakovaně ji nesplnila a neodpověděla. 

(5)  Viz FB společnosti Blažek: http://www.facebook.com/blazek.eu

 

Kontakty:

Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR e-mail: , tel.: 734 620 843       

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČRe-mail:

, tel.: 603 443 140      

Témata