Zbourali by politici kvůli uhlí i Národní divadlo?

Tisková zpráva - 22 října, 2013
Praha, 22. září 2013 – Vyvěšením dvou čtyřicetimetrových bannerů na budovu Národního divadla dnes, v úterý 22. října, dobrovolníci Greenpeace apelovali na voliče. Vyzvali je, aby nevolili politiky, kteří podporují vyvlastňování a bourání obcí kvůli uhlí a další devastaci severních Čech těžbou.

Na historickou budovu (1) pověsili transparent s nápisem „Vyvlastnit a zbourat?“ a portréty pěti známých politiků, kteří podporují zrušení územních ekologických limitů těžby uhlí: Vojtěcha Filipa (KSČM), Martina Peciny (SPOZ), Milana Urbana (ČSSD), Michala Haška (ČSSD) a Jany Bobošíkové (Hlavu vzhůru).

Greenpeace zároveň na www.nevolteuhli.cz  informuje voliče o postoji politických stran.

Vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský uvedl: „Naléhavě žádáme občany: nevolte uhlí. Dost kandidátů, kteří rozšiřování uhelných velkolomů nepodporují, najdete napříč celým politickým spektrem.“ (2)

Spisovatelka Jarmila Křížová z Horního Jiřetína vzkázala na webu Greenpeace: „Kvůli uhlí jsem přišla o domov už jednou, když v osmdesátých letech zbourali Dolní Jiřetín. Limity těžby měly být zárukou, že tohle se nebude už nikdy opakovat. Doufám, že lidé nedají hlas politikům, kteří chtějí vyvlastnit a zbourat domy tisíců lidí, jako jsem já. Prosím, nevolte uhlí!“ (2)

Které strany podporují prolomení limitů?

Greenpeace, které si zakládá na své politické nezávislosti (3), provedlo rozbor volebních programů, výroků lídrů, předvolebních debat a odpovědí stran do předvolební kalkulačky. Podle jeho závěrů garantují zachování limitů těžby s vysokou jistotou: Strana zelených, TOP09, Změna, Pirátská strana a Úsvit přímé demokracie. Jediný politik zmíněných stran, který prolomení limitů podporuje, a kterého se Greenpeace podařilo identifikovat, je Jiří Tišer ze Změny.

KSČM, SPOZ, Hlavu vzhůru, Svobodní i LEV 21 bourání obcí kvůli těžbě podporují. I zde Greenpeace našlo kandidáty, kteří se na věc dívají opačně, než jejich strana (například krajští lídři SPOZ Miloš Kužvart a Ilona Švihlíková).

Postoj ANO a KDU-ČSL hodnotí Greenpeace jako vyhýbavý, ovšem spíše ve prospěch zachování limitů. Postoj ODS je velmi nečitelný: otázce těžby uhlí se strana v předvolebních anketách vyhnula a výroky jejích lídrů v  debatách si vzájemně protiřečí.

ČSSD otevřeně přiznává, že jednotný názor na problematiku těžby v tuto chvíli nemá. Mezi významnými sociálními demokraty najdete jak odpůrce bourání obcí kvůli uhlí, tak jeho zastánce (4).

„Špatná zpráva je, že část české levice bojuje v severních Čechách raději za zájmy několika uhlobaronů, než právo tisíců lidí na domov a zdravé životní prostředí. Dobrá zpráva je, že na kandidátkách ČSSD i SPOZ najdete i lidi, o kterých lze ale prohlásit opak,“ doplnil Rovenský.

 

Poznámky pro editory:

(1)  Zbourali by politici jako Milan Urban nebo Martin Pecina Národní divadlo, kdyby pod ním bylo uhlí? Nebo Pražský hrad, Karlštejn či rotundu na Řípu? Města Chomutov, Litvínov, Plzeň či Brno? A pokud ne, proč právě Horní Jiřetín ano? Za jakých okolností je správné likvidovat 750 let staré obce a vyhánět z domovů jejich obyvatele, a kdy už je to nepřípustné? 
Neříkáme, že tito konkrétní politici chtějí zbourat zrovna Národní divadlo, pouze se ptáme, co by dělali, kdyby pod ním bylo uhlí.

(2)  Sedm důvodů, proč nevolit uhlí. V případě prolomení limitů těžby by:

  • Hrozilo zbourání domovů minimálně 2 tisíc lidí v Horním Jiřetíně a Černících
  • Dalších 28 měst a obcí ztratilo ochranu před rozšiřováním dolů
  • Bylo ohroženo zdraví a kvalita života 27 tisíc obyvatel Litvínova
  • Zaniklo až 5 tisíc pracovních míst v Horním Jiřetíně a areálu Unipetrolu
  • Vznikly více než biliónové škody na životním prostředí a zdraví, které by hradili daňoví poplatníci
  • Stovky miliard korun putovaly do kapes uhlobaronů
  • Desítky kilometrů čtverečních severočeské krajiny byly převrácené naruby a svahy Krušných hor ohroženy sesuvy.

(3)  Kontakt na paní Křížovou na vyžádání rádi poskytneme.

(4)  Politická nezávislost patří mezi základní principy Greenpeace. Greenpeace nestraní žádné z politických stran, ani proti žádné není zaujaté. V minulosti vedlo kampaně proti stranám, které nyní hodnotí pozitivně.

(5)  Proti bourání obcí kvůli uhlí se staví například stínový ministr ŽP Vladimír Špidla (nekandiduje), senátor Jiří Dienstbier (nekandiduje), Lubomír Zaorálek či Robin Böhnisch. Naopak zastánci prolomení limitů jsou stínový ministr průmyslu Milan Urban, místopředseda Michal Hašek, Zdeněk Škromach (nekandiduje) či Jaromír Foldyna.

Kontakty:

  • Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR
    tel: 723 623 238, e-mail:
  • Šárka Pechová, tisková mluvčí Greenpeace ČR,

Tel: 603 443 140, e-mail: