Exkluzivní záběry z Antarktidy. Organizace Greenpeace vyslala ponorku k mořskému dnu

Tisková zpráva - 24 ledna, 2018
Ponorka Greenpeace se podívala do míst, kam předtím žádný člověk nevkročil. Vědecký tým natočil unikátní záběry ekosystému na dně Weddelova moře u břehů Antarktidy. Expedice podle vědců objevila, že mořské dno překypuje životem a že místní ekosystém patří k těm snadno zranitelným činností člověka. Podle Greenpeace je to jasný důkaz, že by ve Weddelově moři měla vzniknout rozsáhlá mořská rezervace.

 Dr. Susanne Lockhart, Antarctic biologist, and submarine pilot John Hocevar, Director of Oceans for Greenpeace USA sitting in a two person submarine. Greenpeace is conducting submarine-based scientific research to strengthen the proposal to create the largest protected area on the planet, an Antarctic Ocean Sanctuary.

Greenpeace má u břehů Antarktidy loď Arctic Sunrise, která většinou brázdí polární oblasti na severní polokouli. Organizace požaduje vytvoření rezervace, která by pokryla 1,8 milionů čtverečních kilometrů, a stala by se tak největším chráněným územím na světě. Globální výzvu Greenpeace, která požaduje větší ochranu Weddelova moře, již podepsalo přes půl milionu lidí. O vytvoření rezervace rozhodne Komise pro zachování živých mořských zdrojů Antarktidy v říjnu letošního roku. Arctic Sunrise proto zůstane v oblasti celé tři měsíce, aby zkoumala místní ekosystémy, měřila množství plastu ve vodě a mapovala praktiky rybářských lodí.

John Hocevar, mořský biolog z Greenpeace US, který řídil ponorku, říká:
“Naše první ponory v Jižním oceánu byly úžasné. Viděli jsme tam tolik života, tolik diverzity. Žijí zde různé druhy mořských hub, korálů, sumek, hvězdic a dalších ostnokožců včetně živoucích fosílií - lilijic. Celé dno bylo pokryté kobercem z živočichů. V míře, kterou jsem vážně nečekal. Naše práce - doufám - ukazuje, že je potřeba tento vzácný ekosystém ochránit.”  

A sample of the Antarctic feather star, Promachocrinus kerguelensis, from ~300 m, Kinnes Cove, Antarctic Sound found at approximately 300 meters depth at Kinnes Cove in the Antarctic Sound. Greenpeace is conducting submarine-based scientific research to strengthen the proposal to create the largest protected area on the planet, an Antarctic Ocean Sanctuary.

Susanne Lockhart, expertka na bentické ekosystémy, která se také potápěla, říká:
“Začali jsme s první fází našeho výzkumu. Ale už teď jsme objevili jasné známky toho, že se jedná o zranitelný mořský ekosystém. Budeme nadále zkoumat mořské dno, abychom popsali, které oblasti by měly být prioritně chráněny před průmyslovým rybolovem. Zároveň naše data poslouží jako důkazy pro komisi rozhodující o budoucnosti Jižního ledového oceánu.”

Záběry z ponoru na mořské dno:
http://media.greenpeace.org/archive/Greenpeace-submarine-captures-rare-footage-of-the-Antarctic-Seafloor-27MZIFJXE2O0F.html
či https://wetransfer.com/downloads/05af2598236a13c678aa60bbf6b8d17c20180123221048/8a64fe