Největšími plastovými znečišťovateli jsou Coca-cola, Pepsico a Nestlé

Tisková zpráva - 9 října, 2018
V půlce září proběhl světový den úklidu, během kterého proběhlo i 239 úklidových akcí ve 42 zemích včetně Česka, zaměřených na sbírání plastového odpadu a následnou analýzu sebraného odpadu. Nejčastěji “patří” odpad firmám Coca-cola, Pepsico a Nestlé. Analýzu provedlo hnutí Break Free From Plastics (BFFP) [1], jehož součástí je i česká pobočku Greenpeace. Analyzováno bylo 187 tisíc kusů plastového odpadu. Odpady Coca-Coly byly nalezeny ve 40 ze 42 zemí.

Spolu s Coca-Colou byly nejčastěji nalezeny odpadky od společností PepsiCo, Nestlé, Danobe, Mondelez Int., Procter&Gamble, Unilever, Perfertti van Melle, Mars Inc., Colgate-Palmolive.

“Tento celosvětový průzkum přináší nevyvratitelné důkazy o roli kterou velké korporace mají v globální plastové krizi”, říká Von Hernandez z BFFP a dodává:  “Neustálým chrlením problematických, jednorázových a nerecyklovatelných plastových obalů pro jejich produkty jsou zodpovědní za znečišťování planety v masivním měřítku.” Tyto firmy musí uznat svůj podíl viny a ne ze všeho vinit spotřebitele.”          

Audit plastového znečištění prováděli především organizace zapojené do BFFP. Hodnocení zahrnovalo pouze značky, které byly nalezeny alespoň v 10 ze 42 zemí, kde se úklid prováděl. Nejčastějším nalezeným plastem byl polystyren, který není ve většině míst recyklovatelný, následovaný PETem. Kompletní výsledky, včetně těch českých,  jsou k dispozici v nové zprávě The Brand Audit Report.  

Top znečišťovatelé podle kontinentů se  liší jen drobně, s Coca-Colou na špici skoro všude. V Asii se za Coca-Colou umístil Perfetti van Melle a Mondelez Int. V Severní a Jižní Americe opět “vítězí” Coca-Cola, v závěsu za ní se umístilo PepsiCO a Nestlé. Stejné pořadí platí i pro Evropu. Liší se výsledky z Austrálie, kde byl nejhorší 7-Eleven, Coca-Cola druhá a Mc Donald’s třetí. V Africe nejvíce plastového odpadu připadlo na ASAS Group, druhá je Coca-Cola a top 3 uzavírá Procter&Gamble.    

Break Free From Plastic  proto vyzývá korporace, aby omezily používání jednorázových plastů,  změnily systém dodávek svých produktů, omezily zbytečné obaly a přihlásily se k odpovědnosti za odpad, který jejich výrobky produkují.


Foto a video z akcí z celého světa:

https://media.greenpeace.org/collection/27MZIFJWQQ88P


Kontakty:

Jan Freidinger, Greenpeace ČR, + 420 734 620 843,