Česká vláda blokuje skutečné řešení energetické závislosti

Tisková zpráva - 28 května, 2014
Lanžhot, Břeclavsko, 28. května, 2014 - „Vládo nebuďte trubky!“, tento vzkaz poslalo Greenpeace českým ministrům přímo z plynových „trubek“ na česko-slovenské hranici.

Dnes ráno rozvinuli aktivisté dva ohromné transparenty přímo na potrubí u Lanžhotu, které přivádí do ČR plyn z Ruska. Greenpeace po vládě požaduje, aby ČR na červnovém summitu EU podpořila větší energetickou účinnost a obnovitelné zdroje energie, které jsou skutečným řešením energetické závislosti ČR. Minulý týden zaslalo Greenpeace v této věci otevřený dopis premiéru Sobotkovi.[1]

Na konci června budou vedoucí představitelé EU probírat energeticko - klimatický balíček cílů pro rok 2030. Česká vláda v čele s premiérem ale blokuje přijetí ambiciózního klimatického cíle a navíc zcela odmítá cíle v oblasti energetické účinnosti a podílu obnovitelných zdrojů.[2]

Právě teď politici debatují o tom, kudy vést nové trubky, a vůbec neřeší podstatu problému naší energetické závislosti. Změnit dodavatele nestačí, musíme se zbavit závislosti na fosilních palivech i jádru. Přitom řešení máme na dosah ruky. Energetická účinnost a obnovitelné zdroje jsou smysluplná cesta. Čeští politici však evropské ambice v podpoře energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů blokují,“ uvádí Lenka Pipková, koordinátorka energetické kampaně Greenpeace ČR.

Česká republika spotřebovává páté největší množství energie na jednotku výroby v celé EU. Investice do energetických úspor tak představují nejlevnější způsob, který přinese nová pracovní místa, sníží domácnostem účty za energie a přispěje ke zlepšení zdraví obyvatel,“ dodává Pipková.

Evropská komise má právě dnes zveřejnit návrh řešení energetické bezpečnosti Unie. Z uniklých materiálů ovšem vyplývá, že evropští politici se soustředí především na zajištění diverzifikace dodávek.[3] To však jen přesune energetickou závislost států z jednoho zahraničního dodavatele na jiného. Cestu ke skutečné nezávislosti a bezpečnosti nejen pro ČR, nýbrž pro celou Evropu, ovšem představuje větší energetická účinnost a nárůst podílu obnovitelných zdrojů při výrobě energie.[4]

 

Kontakt:

Lenka Pipková, koordinátorka energetické kampaně Greenpeace ČR, email: , tel: 605 879 545

Šárka Pechová, tisková mluvčí Greenpeace ČR, email: , tel. 603 443 140

 


[2] Trojí závazný cíl (pro obnovitelné zdroje, energetickou účinnost a snížení emisí) by podle analýzy Evropské komise snížil spotřebu plynu do roku 2030 o 30 %. Greenpeace prosazuje tři závazné cíle: snížení emisí skleníkových plynů o 55 %, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na 45 % a snížení spotřeby energií o 40 %.

[4] Výzkum, který provedl německý Franunhofer Institut, uvádí, že do roku 2030 je možné uspořit přes 40 % konečné spotřeby energie, což je ekvivalent veškerého importu zemního plynu z Ruska. (Freunhofer ISI, říjen 2013: Analysis of European Reference Target Systhem for 2030)