V Německu demonstruje 50 tisíc lidí proti kácení lesa a těžbě uhlí

Tisková zpráva - 6 října, 2018
Právě teď probíhá zatím největší demonstrace za zachování Hambašského lesa u Kolína nad Rýnem. Na pole poblíž ohroženého lesa dorazilo již 50 tisíc lidí [1], aby odmítli zničení 12 000 let starého lesa kvůli rozšíření povrchového velkolomu na hnědé uhlí, který provozuje firma RWE. Do demonstrace, která se stala největším shromážděním proti uhlí v německé historii, se zapojila i skupina lidí z České republiky.
Účastnice a účastníci demonstrace zároveň slaví významný úspěch, kterým je včerejší rozhodnutí soudu v Münsteru. Ten vyhověl žádosti ekologické organizace BUND (Friends of the Earth Germany) a předběžným opatřením zakázal kácení lesa [2]. Kácení - navazující na vyklizení stromových příbytků ochránkyň a ochránců lesa - přitom mělo začít již 14. října. Jestli ke zničení lesa a vytěžení uhlí dojde, rozhodně soud v hlavním přelíčení.
Demo Hambacher Forst am 6.10.2018

Kampaň za záchranu Hambašského lesa a ukončení těžby a spalování uhlí probíhá i přímo v ČR. Ve středu 3. října spustilo Greenpeace ČR s podporou Hnutí DUHA a iniciativy Limity jsme my českou verzi mezinárodní petice - www.hambach.cz. Jen v Německu během necelých dvou týdnů podepsalo tuto výzvu vládě k zastavení plánů na destrukci Hambašského lesa přes 750 tisíc lidí, nyní se přidávají desítky tisíc lidí z dalších států Evropské unie. České podpisy, kterých je nyní - po pouhých třech dnech kampaně - již téměř 5 000, doručí ekologické organizace německému velvyslanci za několik týdnů.

Ve čtvrtek 4. října se před německou ambasádou v Praze - která právě hostila zahraniční delegace na oslavách Dne německé jednoty - sešli lidé na demonstraci “Nahlas pro Hambach” [3]. Tiskový mluvčí ambasády přislíbil informovat kancléřku Angelu Merkelovou a zařídit jednání ekologických organizací s velvyslancem. Jednu demonstraci již před ambasádou dříve uspořádaly iniciativy Limity jsme my a Kolektiv 115 v okamžiku, kdy policie začala vyklízet protestní vesnice v srdci lesa [4]. Podobné akce se konají v dalších evropských i zámořských státech - ve čtvrtek například v australském Melbourne [5].

Ekologické organizace upozorňují, že prales je starý 12 tisíc let a je domovem mnoha chráněných druhů rostlin a živočichů. Dřívější těžbě uhlí navíc už padla za oběť většina jeho původní plochy. Hambacher Forst je tedy také symbolem občanských protestů proti bezohlednému ničení krajiny kvůli těžbě hnědého uhlí [6]. Nejde však jen o ničení vzácné přírody, ale také o to, že těžba a pálení uhlí produkuje znečištění ovzduší a emise skleníkových plynů, které jsou hlavní příčinou změny klimatu přinášející sucha a extrémní vedra. Vzhledem k obřím vývozům elektřiny z Německa a rychlému růstu výroby z obnovitelných zdrojů není rozšiřování uhelných dolů potřeba. Jde jen o výnosný byznys. Poté, co les začala vyklízet policie, podpora pro jeho záchranu neustále narůstá, zatímco akcie RWE klesají [7].

Jiří Koželouh z Hnutí DUHA, který je právě s kolegyněmi a kolegy na místě demonstrace, řekl:
“V Hambašském lese těžaři uhlí jasně ukazují, že jim jde jen o zisky a na zdraví lidí a budoucnost našich dětí se neohlížejí. Avšak tady na místě největší demonstrace proti uhlí v německé historii, uprostřed tisíců lidí sálajících pozitivní energii a odhodlání prosadit čistou ekonomiku a nedovolit zbytečné ničení lesa, tady cítíme obrovskou naději, že bezohlednost prohraje. Je nám ctí být dnes tady. Veliká demonstrace je dosavadní vrchol úžasné vlny občanských aktivit - od blokády lesa, přes masové demonstrace až po protesty před německými ambasádami v zahraničí. Veřejnost v Německu i u nás je jasně na straně čistých zdrojů energie a nesouhlasí s rozšiřováním těžby uhlí.”

Lukáš Hrábek z Greenpeace ČR řekl:
“Hambašský les je starý 12 tisíc let a po včerejším rozhodnutí německého soudu dostal další rok k dobru. Ještě ale není zdaleka vyhráno. Němečtí politici se k záchraně lesa zatím staví rezervovaně, a proto masivní protesty i petice pokračují.”

Lucie Páchová z hnutí Limity jsme my dodává:
“Dnešek je dnem radosti, prosadit bezodkladný konec těžby uhlí v Německu i České republice dá ale ještě mnoho práce. Zastavit kácení lesa je jedna věc, skončit by měl ale především důl Hambach jako takový a s ním nedaleká elektrárna Neurath, která dál vypouští skleníkové plyny do ovzduší. Také proto hodláme v co největším počtu podpořit další demonstrace a akce občanské neposlušnosti - během tohoto víkendu i velkých blokád “Ende Gelände” na konci října.”


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495
Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, 734 620 844 ,  
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, 
Robin Kvapil, mediální koordinátor energetické kampaně Greenpeace ČR, 731 543 389, 
Limity jsme my, mediální telefon +420 737 863 097