Rozdrtí ekonomická analýza atomové sny?

Společná tisková zpráva: Calla, Hnutí DUHA, Zelený kruh, Jihočeské matky, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostredí, Greenpeace

Tisková zpráva - 9 února, 2011
Vláda dnes bude rozhodovat o zadání řady dílčích analýz týkajících se rozšíření Jaderné elektrárny Temelín. Ekologické organizace jsou přesvědčeny, že nové jaderné reaktory nepotřebujeme. Proto vítají, že mezi chystanými studiemi má být analýza přímých i nepřímých finančních nákladů [1]. Ekonomika zahraničních projektů by měla vládu varovat, před ukvapenými rozhodnutími [2].

Aktuální odhad ceny Evropského tlakovodního reaktoru (EPR) ve francouzském Flamanville se vyšplhal na 5 miliard eur (120 miliard korun). Projekt jde ve stopách stavby stejného typu jaderné elektrárny ve Finsku, která se prodražila na dvojnásobek původní smluvní ceny (ze 3 na 5,6 miliard eur). Problémy se nevyhýbají ani dalším účastníkům atomového tendru [2,3].

Je tedy potřeba racionálně zhodnotit ekonomiku nového temelínského projektu, jen jaderné nadšenectví tu není namístě. Hrozí, že i řadu dalších nákladů zaplatí český daňový poplatník. Materiál projednávaný vládou zmiňuje přímý náklad na licencování reaktoru českým SÚJB ve výši 1 mld. Kč ve formě veřejné služby. Na více než 12 mld. Kč pak vyjdou nové přenosové linky pro vyvedení elektrického výkonu z plánovaných reaktorů, které má zaplatit státem vlastněná ČEPS.

Zanalyzovat bude nutné odvod prostředků na jaderný účet na nakládání s radioaktivními odpady. Provoz nových reaktorů by zásadně ovlivnil celkové množství vyhořelého jaderného paliva v České republice a tím i potřebnou kapacitu úložiště.  

Podle ekologických organizací musí analýza zahrnout rovněž plnou finanční odpovědnost provozovatelů jaderných elektráren za jadernou škodu, neboť současné omezení ve výši 8 mld. Kč je nedostatečné a neodpovídá ani přijatým mezinárodním úmluvám.  Opomenout nelze ani náklady na policejní ochranu zařízení i souvisejících transportů radioaktivních materiálů nebo vojenské zabezpečení vzdušného prostoru.

V posouzení nesmí být také opomenuta nulová varianta. Například z předchozích prohlášení ministra průmyslu Kocourka není jasné, zda bude Česko nové jaderné reaktory vůbec potřebovat [4]. Ekologické organizace loni představily koncepci Chytrá energie [5]: konkrétní a propočtený plán, jak zelené inovace a nová odvětví mohou během čtyř desetiletí proměnit českou energetiku. Kalkulace potvrzují, že lze zajistit dostatek energie pro české domácnosti a průmysl bez rozšiřování uhelných dolů a nových atomových reaktoru.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:  „Jaderná energetika zajišťuje pouhá 2,5 procenta energie ve světě. Těžko to bude lepší, když jde o velmi drahý způsob výroby elektřiny, který navíc přináší řadu výrazných environmentálních i bezpečnostních problémů.“

Martin Sedlák z Hnutí DUHA uvedl: „Česko se bez dalších reaktorů obejde. Zelené zdroje v kombinaci s obrovským potenciálem zvyšování efektivity mohou zajistit dostatek energie pro české domácnosti a průmysl. Vedle těchto čistých řešení vypadá nová jaderná elektrárna jako pouhá poznámka pod čarou. A navíc mají nespornou výhodu, investiční náklady obnovitelných zdrojů klesají a do deseti let budou atomu šlapat na paty.“

Další informace mohou poskytnout:

Ing. Edvard Sequens, Calla  – tel.: 602 282 399,

Ing. Martin Sedlák, Hnutí DUHA – tel: 737128471,

Mgr. Daniel Vondrouš, Zelený Kruh – tel.: 724 215 068,

Ing. Monika Machová Wittingerová ,Jihočeské matky -  tel.: 603 516 603,

Mgr. Pavel Vlček, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí - tel.: 777 006 241,

Mgr. Lucie Jakešová, Greenpeace - tel: 603 443 140,

Poznámky:

[1] „Harmonogram činnosti příprav k rozšíření Jaderné elektrárny Temelín na léta 2011 – 2012“

[2] Příliš drahý atom: Potíže účastníků temelínského tendru, Hnutí DUHA, 2010 Brno

http://hnutiduha.cz/uploads/media/drahy_atom_www_01.pdf

[3] Bloomberg: EDF and RWE May Spend $9.3 Billion Per New Nuclear Plant in U.K.

http://www.bloomberg.com/news/2010-08-25/edf-rwe-may-spend-9-3-billion-per-new-nuclear-plant-in-u-k-hendry-says.html

[4] „Predikce poptávky po elektrické energii, a to zejména v České republice, nás nijak nenutí k dokončení rozšíření Temelína do roku 2020,“ uvedl Kocourek v říjnu 2010 pro iHned.cz

http://ekonomika.ihned.cz/c1-47107300-kocourek-za-kazdou-cenu-mit-rozsireny-temelin-za-deset-let-nemusime

[5] www.chytraenergie.info