Greenpeace chce pomoct Blažkovi s DETOXem

TZ Greenpeace 22/2012

Tisková zpráva - 20 prosince, 2012
Praha, 20. prosince 2012 – „Dokázali to vaši konkurenti, dokážete to také!“ – to bylo hlavní motto dnešní akce Greenpeace před značkovou prodejnou firmy Blažek v Praze. Aktivisté na vývěsní tabuli známého českého oděvníka připevnili jména módních značek, které se zavázaly odstranit nebezpečné látky ze své výroby, a zároveň přidali upozornění, že „Blažek potřebuje DETOX“.

Studie „Toxické nitky“ (1), kterou Greenpeace vydalo před měsícem, totiž odhalila nebezpečné látky v oblečení dvaceti světových výrobců, včetně českého Blažka. Světoznámé značky začaly v reakci na kampaň DETOX (2) a po jednání s Greenpeace zveřejňovat svá stanoviska a plánované kroky. K vyčištění své výroby se dosud zavázalo 12 značek (2), například Marks & Spencer, ZARA, ESPRIT či Levi’s. Společnost Blažek však, na rozdíl od svých světových konkurentů, s potřebnými kroky váhá a místo jasně deklarovaných opatření zatím zveřejnila jen nezávazné prohlášení na svých webových stránkách (3).

Stejně jako ostatní značky se musí Blažek přihlásit k principu předběžné opatrnosti, zavázat se k nulovému vypouštění nebezpečných látek napříč celým dodavatelským řetězcem do roku 2020 a souhlasit s právem spotřebitelů na informace o používaných a vypouštěných nebezpečných látkách během výroby a z výrobků.

„Vyzýváme firmu Blažek k jasnému a konkrétnímu závazku. Její dosavadní stanovisko zatím bohužel skutečným závazkem není, spíše úkrokem stranou, který by se dal označit za greenwashing,“ říká Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR, a dodává: „My ale věříme, že firma Blažek je ve věci odstranění nebezpečných chemikálií schopná stejně odpovědného přístupu jako její konkurenti.“

DETOX textilního průmyslu musí spočívat na třech hlavních pilířích: 1) princip předběžné opatrnosti, 2) nulové emise nebezpečných látek do roku 2020 napříč celým dodavatelským řetězcem a 3) právo na informace o používaných a vypouštěných nebezpečných látkách během výroby a z výrobků (4).

Nic takového však ve stanovisku firmy Blažek zmíněno není, přestože by to pro ni neměl být principiální ani technický problém.  „Chceme značce Blažek s DETOXem její výroby pomoci. Jsem přesvědčen, že nalezneme shodu. Nabídli jsme vedení firmy přímý dialog s našimi experty, kteří mají za sebou úspěšné jednání se všemi 12 světovými značkami, které se k DETOXu již zavázaly,“ doplňuje Jan Freidinger.

Dosavadní závazky oděvních značek zahrnují zhruba 10 % veškeré světové výroby oděvů. To znamená, že svou výrobu od nebezpečných látek očistí 60 dodavatelů a přes 300 továren. Pro značku Blažek tak bude nyní mnohem jednodušší svůj dodavatelský řetězec DETOXikovat.    

Více informací o tom, proč Blažek potřebuje na DETOX najdete ZDE.

 

Poznámky pro editory:

(1)  Viz TZ z 20, listopadu 2012: http://www.greenpeace.org/czech/cz/press/toxicke-latky-ve-znackovem-obleceni

(2)  Greenpeace spustilo kampaň za DETOX textilního průmyslu v roce 2011. Jejím cílem je, aby se oděvní značky zavázaly k nulovému vypouštění nebezpečných chemických látek do roku 2020 a požadovaly od svých dodavatelů zamezení úniků toxických látek z jejich továren do místních vod. 

(3)  Očistit svou výrobu se na základě zjištění Greenpeace dosud zavázaly značky: Puma, Nike, Adidas, H&M, Li-Ning, C&A, Marks & Spencer, ZARA, Mango, ESPRIT, Levi’s.

(4)  Požadavek na zveřejnění informací o používaných a vypouštěných nebezpečných látkách v žádném případě neznamená, že firma musí odhalit své obchodní vazby, ale že se zaváže spolupracovat jen s dodavateli a továrnami poskytujícími takové informace.

(5)  Nezávazné stanovisko firmy Blažek: http://www.blazek.cz/www/environmentalni-politika  

(6)  Takto vypadají skutečné závazky k DETOXu:

Levi’s: http://levistrauss.com/sites/levistrauss.com/files/librarydocument/2012/12/levi-strauss-greenpeace-detox-solution-commitment-12-dec-2012.pdf

Zara: http://www.inditex.com/en/corporate_responsibility/environmental/zero_discharge

Mango: http://www.mango.com/web/oi/servicios/company/IN/empresa/rsc/greenpeace_agreement.pdf

Esprit: http://www.esprit.com/press/ESPRIT_Greenpeace_Detox_Solution_Commitment.pdf

 

Kontakt:

Jan Freidinger, vedoucí oceánské Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 734 620 843

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 603 443 140

Témata