Hájí ČSSD zájmy obyčejných lidí, nebo uhlobaronů?

Greenpeace symbolicky vyvlastnili sídlo ČSSD

Tisková zpráva - 10 října, 2012
Praha, 10. října 2012 – Čtyři aktivisté Greenpeace dnes obsadili střechu Lidového domu s cílem vyvěsit z ní transparent s nápisem „VYVLASTNĚNO!“ a vyměnit vlajky na budově za vlajky uhelných společností Czech Coal a OKD. Greenpeace chce touto nenásilnou přímou akcí poukázat na to, že ČSSD v parlamentu hájí zájmy uhlobaronů proti tisícům lidí v obcích ohrožených těžbou.

Téměř všichni sociálně demokratičtí poslanci totiž hlasovali pro zachování totalitních paragrafů v horním zákoně (1), které těžebním společnostem umožňují získat domy a pozemky proti vůli jejich vlastníků (2).

Další účastníci akce zatloukli dřevěnými prkny hlavní vchod do sídla strany a umístili na něj ceduli „vyvlastněno“. Pokud ČSSD svoji podporu uhlobaronů veřejně neukončí, hodlají aktivisté na střeše vydržet až do pátku.

„Vyzýváme sociální demokracii k tomu, aby jasně a veřejně potvrdila, že vyvlastňování obyčejných lidí ve prospěch uhlobaronů odmítá a v Senátu podpoří novelu horního zákona, která vyvlastňovací paragrafy ruší. Naše dosavadní komunikace s představiteli ČSSD tuto změnu bohužel nepřinesla a hlasování v Senátu se blíží. Nikdo nereagoval ani na otevřený dopis ekologických organizací předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi z minulého týdne, přestože jsme jej na naléhavost situace upozornili,“ vysvětluje důvody akce Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR. (3)

Cílem nenásilné přímé akce Greenpeace není odradit straně voliče, ale přesvědčit ji, aby začala hájit zájmy tisíců obyčejných lidí z obcí ohrožených těžbou uhlí. „Naše akce není zaměřena proti celé ČSSD. Velmi si vážíme postoje poslance Robina Böhnische, který vládní novelu ve sněmovně podpořil. Šlo bohužel o osamocenou výjimku. Věříme nicméně, že sociální demokraté svoji věru bizarní alianci s uhlobarony nebudou mít zájem veřejně obhajovat, a svůj postoj proto změní,“ doplnil Jan Rovenský. (4)

Největší zájem na zachování vyvlastňovacích paragrafů v horním zákoně mají majitelé uhelných společností Czech Coal (Pavel Tykač) a OKD (Zdeněk Bakala). Rozšiřování jejich dolů totiž stojí místní lidé v Horním Jiřetíně, Černicích a Karviné – Starém Městě, jejichž domy zjevně nejsou schopni získat po dobrém.

Současné vyvlastňovací paragrafy mohou být v budoucnu využity i proti obcím a vlastníkům vystupujícím proti těžbě břidličného plynu. Je proto nepochopitelné, že v situaci kdy „stop těžbě břidlicových plynů“ patří mezi čtyři ekologické priority sociální demokracie (5), hlasují její představitelé proti novele, která jí může efektivně zabránit.

Více podrobností v tomto materiálu

Poznámky pro editory:

(1) Vyvlastnění domů kvůli uhlí do českého práva zavedli za druhé světové války Němci – podle rakousko-uherské i prvorepublikové úpravy platné až do roku 1943 bylo pro účely těžby možné vyvlastňovat pouze pozemky mimo zastavěné území obcí. (viz novelu 299/1943 Sb.) Komunisté uvedenou úpravu převzali a v našem právním řádu se v prakticky nezměněné podobě dochovala dodnes.

(2) Tzv. malá novela horního zákona z tohoto právního předpisu bez náhrady škrtá paragrafy umožňující vyvlastnění a pomáhá tak obyčejným lidem, protože omezuje práva a svévoli velkých korporací a jejich vlastníků. Podle současné úpravy mohou soukromé těžební společnosti požadovat vyvlastnění všech nemovitostí v dobývacím prostoru, jejichž majitelé své domy a pozemky odmítnout prodat dobrovolně. Hrozba vyvlastněním je krom toho v současnosti prokazatelně zneužívána k nátlaku na drobné vlastníky, aby se svého majetku vzdali ve prospěch těžařů „dobrovolně“.

(3) Viz „Otevřený dopis Bohuslavu Sobotkovi ve věci hlasování ČSSD o novele horního zákona“ (http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/otevreny-dopis-predsedovi-cssd-ve-veci-horniho-zakona)

(4) Kromě principiálního postoje Romana Bohnische je potřeba ocenit i jednání několika poslanců ČSSD, kteří se před finálním hlasováním odhlásili a snížením kvóra tak schválení vládní novely usnadnili. Případné zveřejnění jejich jmen jsme se však s ohledem na jejich možnou ostrakizaci rozhodli ponechat na nich samých. Výsledky hlasování naleznete zde: http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=56640

(5) Viz „4 ekologické priority ČSSD“ (http://www.cssd.cz/media/tiskove-zpravy/4-ekologicke-priority-cssd-stop-tezbe-bridlicovych-plynu-v-cr-stop-kamionum-ve-mestech-dokonceni-protipovodnovych-opatreni-a-referendum-k-prolomeni-limitu-tezby)

 

Kontakt:

Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR (na zemi)
e-mail: , tel.: 734 620 844

 

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR (součást lezeckého týmu)
e-mail: , tel.: 603 443 140