Češi se přidávají k petici za záchranu Hambašského lesa

Tisková zpráva - 3 října, 2018
České ekologické organizace se přidávají k mezinárodní kampani za záchranu Hambašského lesa v Německu, kterému hrozí vykácení kvůli těžbě uhlí. Greenpeace ČR dnes s podporou Hnutí DUHA a iniciativy Limity jsme my spouští českou verzi mezinárodní petice. (1) Jen v Německu během necelých dvou týdnů podepsalo výzvu vládě k zastavení plánů na destrukci Hambašského lesa přes 750 tisíc lidí, nyní se přidávají desítky tisíc lidí z dalších států Evropské unie. České podpisy doručí ekologičtí aktivisté německému velvyslanci.

Hambašský les starý 12 000 let stojí v cestě expanze německého uhelného průmyslu. Energetický uhelný gigant RWE většinu lesa vlastní a chce ho vykácet, aby se na jeho místě rozšířil největší povrchový důl v Evropě. Les v současné době brání nejen ekologičtí aktivisté, kteří v lese žili posledních šest let v domcích v korunách stromů, ale i místní lidé a německá veřejnost. Poté, co les začala vyklízet policie, podpora pro jeho záchranu neustále narůstá, zatímco akcie RWE klesají. (2)

Hambacher Forst (Buergewald) bei Kerpen-Buir, Deutschland, 25.08.2018

Již zítra - 4. října odpoledne - se před německou ambasádou v Praze sejdou lidé na demonstraci “Nahlas pro Hambach”. (3) Na místě budou mít bubny a další hudební nástroje, aby vyjádřili nahlas svůj nesouhlas s kácením lesa v Hambachu. Na velvyslanectví budou zítra probíhat oslavy výročí znovusjednocení země, tzv. Dne německé jednoty. Ekologičtí aktivisté z Česka při té příležitosti požadují, aby němečtí politici stejně jako tehdy znovu vyslyšeli přání lidí a sjednotili se ve snaze utlumit co nejrychleji zdejší těžbu uhlí a zachránit Hambašský les. Jednu demonstraci již před ambasádou dříve uspořádaly iniciativy Limity jsme my a Kolektiv 115 v okamžiku, kdy policie začala vyklízet protestní vesnice v srdci lesa. (4)

V sobotu 6. října se u Hambašského lesa koná velká demonstrace, na niž se chystají i Češi. (5) Několik demonstrací zde již proběhlo, tento týden se blokády zúčastnilo až 20 tisíc lidí z okolí dolu i ze vzdálených koutů Německa a dalších evropských států.

Jan Rovenský z Greenpeace ČR, který byl i několikrát přímo v Hambachu, účastnil se i blokády :
“Evropský uhelný průmysl se touto akcí střelil do nohy, ne-li rovnou do hlavy. V německé společnosti se mezi lidmi vzedmula tak obrovská vlna solidarity a na kancléřku Merkelovou je vyvíjen takový tlak, že by precedent Hambašského lesa mohl urychlit konec spalování uhlí v rámci celé Evropy. Sjednocení Německa byla jedna z nejdůležitějších a nejlepších věcí mé generace. Je to skvělá příležitost udělat kroky k záchraně generací budoucích.”

Lucie Páchová z iniciativy Limity jsme my dodává:
„Je absurdní, že německá vláda současně řeší, kdy ukončí těžbu a spalování uhlí a zároveň nechává společnost RWE, aby pokračovala v devastaci Země i přírodního bohatství. Podporujeme naše kamarády a kamarádky, kteří každý den brání zbytky hambašského pralesa, a staví se tak za záchranu celé planety.“

Jiří Koželouh z Hnutí DUHA řekl: 
"Německá Energiewende je skvělý a odvážný plán, jak od základů změnit energetiku velkého průmyslového státu. Německu se daří rozvíjet čisté obnovitelné zdroje. O to víc bije do očí souběžná neschopnost vlády odstartovat rychlé odstoupení Německa od uhlí. Vrcholem je aktuální dění, kdy německá vláda asistuje společnosti RWE ve snaze pokácet cenný les a rozšířit těžbu uhlí. Podobně jako český stát klestí cestu společnosti ČEZ k rozšíření těžby na velkolomu Bílina na Teplicku. Přitom zprávy vědců hovoří jasně, většina zásob fosilních paliv musí zůstat v zemi, jinak se dočkáme drtivých dopadů změny klimatu."

Kontakty pro novináře:

  • Robin Kvapil - mediální koordinátor energetické kampaně Greenpeace ČR, 731 543 389,
  • Jan Rovenský - vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, 734 620 844 ,  
  • Jiří Koželouh - programový ředitel Hnutí DUHA, , 723 559 495
  • Limity jsme my - mediální telefon +420 737 863 097


Poznámky pro editory:

  1. Petice je na www.hambach.cz

  2. Ekonomická analýza: https://sandbag.org.uk/2018/09/24/rwe-and-the-hambach-protests-why-should-investors-be-worried/

  3. FB událost akce je tady: https://www.facebook.com/events/725635094440301/

  4. http://a2larm.cz/2018/09/fotoreport-solidarni-demonstrace-za-hambassky-prales/

  5. https://www.stop-kohle.de/