Není ryba jako ryba – ta na vašem talíři smrdět nemusí!

Greenpeace vydalo průvodce šetrným nákupem ryb - TZ Greenpeace 15/2012

Tisková zpráva - 31 října, 2012
Praha, 31. října 2012 – Vydáním průvodce spotřebitele „Není ryba jako ryba“ odstartovalo Greenpeace spotřebitelskou kampaň zaměřenou na šetrný nákup ryb a mořských plodů. Jejím cílem je přimět velké obchodní řetězce v ČR (1), aby nenabízely ryby a mořské plody z přelovených populací nebo ulovené destruktivní rybolovnou metodou.

Světové oceány jsou na pokraji kolapsu. Tři čtvrtiny populací komerčně lovených ryb jsou přeloveny či zdecimovány (2), některé druhy se ocitly na pokraji vyhynutí. Nešetrné rybolovné metody nenávratně poškozují mořské ekosystémy, obrovské sítě tahají z moře vše živé a jako „nechtěné úlovky“ končí např. i delfíni, velryby, rejnoci nebo želvy.

„Na základě aktuálních vědeckých dat o stavu populací komerčně lovených ryb jsme vytvořili průvodce, který pomůže spotřebitelům vyvarovat se ryb ohrožených, pocházejících ze zdecimované populace nebo ulovených metodou, která ničí mořský ekosystém,“ vysvětluje Jan Freidinger, vedoucí oceánské kampaně Greenpeace ČR, a dodává: „Dnes již nestačí jen informace typu „tresku ano, nebo ne“. Doporučit lze pouze rybu z konkrétní zdravé populace a zároveň ulovenou šetrnou metodou. Proto je důležité společně tlačit na prodejce, aby poskytovali spotřebitelům dostatek informací o přesném místu a metodě ulovení,“ doplňuje Jan Freidinger.

Kampaň velmi úspěšně probíhá např. v Německu, Rakousku, Velké Británii, Nizozemsku, ale i v USA, a dokazuje, že spotřebitelský tlak má výsledky. Prodejci zde s Greenpeace spolupracují na vytvoření takové nákupní politiky, která je v souladu s kritérii udržitelnosti rybolovu, a zároveň vytvářejí tlak na své dodavatele – průmyslové rybáře a rybí farmy.

„Většinu obchodních řetězců, které mají ryby ve svém sortimentu, jsme již kontaktovali, a čekáme na jejich stanovisko. Věříme, že přístup prodejců v Česku bude stejně odpovědný jako například v Německu, navíc když se často jedná o stejné firmy. Pokud je to tam běžný standard, není přeci důvod, aby čeští spotřebitelé dostávali o produktech méně informací. S řetězci chceme spolupracovat a pomoci jim vytvořit udržitelnou nákupní politiku, která zaručí, že ryby, které nabízejí, pocházejí z udržitelného lovu nebo chovu ryb,“ říká Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR.

Kromě tištěné brožury (3) je průvodce k dispozici i ve formě interaktivní webové stránky (4), včetně verze pro mobilní telefony (5).

 

Poznámky pro editory:

1)    Oslovené obchodní řetězce: Kaufland, Lidl, Globus, Penny, Billa, Makro, Tesco, Albert

2)    Zdroj: FAO Fisheries and Aquaculture Department. State of World Fisheries and Aquaculture (2010). Rome. www.fao.org/docrep/013/i1820e/i1820e.pdf

3)    Průvodce šetrným nakupováním je ke stažení zde: http://www.greenpeace.org/czech/Global/czech/P3/publikace/oceany/pruvodce_ryby_GP.pdf

4)    Rozšířená on-line verze včetně grafických vyobrazení jednotlivých ryb a detailnější informace o jednotlivých druzích se nachází zde: www.greenpeace.cz/Kampan/More-vola-SOS/Ryby-na-taliri/rybi-pruvodce

5)    Verze vhodná pro mobilní telefony zde: http://www.greenpeace.org/czech/Global/czech/P3/code/mobile/rybi-pruvodce.html

 

Kontakt:

Jan Freidinger, vedoucí oceánské Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 734 620 843

 

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 603 443 140