Dětské zboží bude bez bisfenolu A – ne kvůli zákazu, ale díky přístupu firem

Prodejci přijímají výzvu Greenpeace k závazku nenabízet zboží s BPA

Tisková zpráva - 30 března, 2011
Česká republika stále otálí se zákazem kojeneckých lahví s nebezpečným bisfenolem A (BPA), který měl být podle směrnice EU přijat více než před měsícem. Stejně liknavě bylo naloženo s návrhem Greenpeace rozšířit zákaz i na ostatní výrobky pro děti přicházející do styku s potravinami. Proto se Greenpeace obrátilo přímo na dovozce, výrobce a prodejce kojeneckého zboží s výzvou k dobrovolnému závazku nenabízet žádné produkty s BPA. Reakce oslovených subjektů na výzvu jsou nadmíru pozitivní (1).

„Oslovili jsme téměř 30 subjektů – dovozce, prodejce, obchodní řetězce, lékárny i drogerie – a přestože nemáme ještě všechny odpovědi, již nyní je zjevné, že naprostá většina naši výzvu akceptuje. To je velmi potěšující zjištění,“ vysvětluje Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR, a dodává:  „Prodejce jsme navíc vyzvali, ať zboží s BPA stáhnou z trhu neprodleně a nečekají až do června. I zde jsme se dočkali většinou pozitivních reakci.“

Pro spotřebitele a hlavně rodiče je to skvělá zpráva. Bisfenol A se totiž může uvolňovat nejen z kojeneckých lahví, ale i z jiného nádobí nebo obalů a dostávat se do potravin. Právě potraviny jsou podle panelu Světové zdravotnické organizace (WHO) největším zdrojem BPA pro lidský organismus a navíc organismus kojenců a batolat je vůči BPA nejzranitelnější.

Greenpeace proto již 10. února 2011 oslovilo Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby zákaz při transpozici rozšířilo na všechny produkty pro děti, které přicházejí do styku s potravinami. Ministerstvo výzvu neakceptovalo, a proto se Greenpeace obrátilo na samotné výrobce, dovozce a prodejce kojeneckého zboží a vyzvalo je, aby se dobrovolně zavázali nenabízet zboží s BPA.

„Po obdržení odpovědí od všech oslovených subjektů výsledky utřídíme a zveřejníme na našich webových stránkách. S těmi společnostmi, které se k výzvě nepřidají, budeme intenzivně jednat a snažit se je přimět, aby svůj názor přehodnotily,“ říká Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR a doplňuje: „Chceme, aby maminky při nákupu kojeneckého zboží měly jistotu, že nekupují výrobky, které mohou ohrožovat zdraví jejich ratolestí.“ 

 

Poznámky pro editory:

(1) Oslovené subjekty:

Výrobci kojeneckých potřeb

značka/zastoupení nebo dovozce v ČR

Avent/Philips, Baby nova/ Baby-Nova s.r.o., Bibi/MediFrank s.r.o., Boček/Boček CZ s.r.o., Canpol/Malewo, Chicco/Piccollo spol. s.r.o., Farlin/Farlin CZ s.r.o., Fish- Price/Mattel Czech Republic s.r.o., Mam/Mark Distri s.r.o ., Medela/DN Formed Brno s.r.o., Mothercare/Alshaya Czech s.r.o., My baby‘ s/Tesco, Nuk/Mapa Spontex Volf s.r.o* , Sun-ce/Sun-ce trading Prague s.r.o., Tefal/Groupe SEB ČR, Tommee Tippee, Nuby, Beaba/ For Baby s.r.o.

Obchodní řetězce

název/vlastník, provozovatel

Tesco/Tesco Stores, Kaufland/Scwarz ČR,  Albert/Ahold, Interspar/Spar, Globus/Globus ČR,

Sítě drogerií

název/vlastník, provozovatel 

Droxi/ Schlecker, Rossmann/Rossmann, teta/P.K. Solvent, DM/DM drogerie markt s.r.o.

Lékárenské řetězce

název/vlastník, provozovatel

DR.Max/Penta Investment, Pharnmalamd/Europharm, Schlecker/Schlecker,Lloyds/Lloyds, s.r.o

 

Drogerie DM byla jediným subjektem, který již v únoru při namátkové kontrole Greenpeace neměl v sortimentu žádné výrobky pro děti s BPA.

 

Zeleně označené subjekty odpověděly na naši výzvu pozitivně.

 

Oranžově označené subjekty odpověděly, nicméně oficiální stanovisko stále připravují.

 

Černě označené subjekty zatím neodpověděly.

 

*Přestože firma Mapa Spontex Volf s.r.o, která zastupuje značku NUK na naši výzvu neodpověděla, máme k dispozici jejich vyjádření, v němž zaručují, že nejen kojenecké láhv, ale i ostatní výrobky této značky jsou bez BPA.

 

(2) Po zákazu nebezpečného BPA volaly nejen environmentální organizace včetně Greenpeace, ale i řada lékařů a vědců.  Evropská komise zákaz přijala loni na podzim. Podle směrnice se tak od 1. června 2011 v celé EU nebudou smět prodávat kojenecké lahve s BPA. Směrnici EU je třeba transponovat do právního řádu členských zemí, které tak měly učinit do 15. února 2011. ČR tento termín nestihla a zákaz dodnes není přijat.

(3) Podle informací Greenpeace mezirezortní připomínkové řízení k návrhu vyhlášky, která zakazuje BPA v kojeneckých lahvích, skončilo a materiál byl přijat Úřadem vlády. Nicméně jeho projednání na programu příštího zasedání vlády není.

Kontakty:

Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 608 729 071

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

e-mail: , tel.: 603 443 140 

Témata