Rakouský zákaz dovozu jaderné energie je možný, tvrdí experti

Greenpeace vyzývá rakouskou vládu k opuštění jádra

Tisková zpráva - 10 října, 2011
Vídeň/Praha, 10. října 2011 – Rakouský zákaz dovozu jaderné energie je podle evropského i mezinárodního práva možný a proveditelný. Vyplývá to ze dvou nezávislých právních posudků, které si zadaly ekologické organizace Greenpeace a GLOBAL 2000. Volný pohyb zboží může být omezen z důvodů ochrany zdraví a životního prostředí, a to jak podle evropské legislativy, tak i podle pravidel Světové obchodní organizace. Zákaz dovozu jaderné energie by měl zásadní dopad také na perspektivy české jaderné energetiky včetně plánované dostavby JE Temelín.

„Toto je jedinečná příležitost, aby se Rakousko zbavilo jaderné energie a také omezilo tok peněz proudící směrem k jaderné lobby. Požadujeme, aby spolková vláda na svém příštím zasedání odsouhlasila zákaz dovozu jaderné energie. To by byl skutečný průlom v mezinárodním boji proti jaderné energii,“ shodli se dnes výkonní ředitelé Greenpeace Rakousko i GLOBAL 2000, Alexander Egit a Klaus Kastenhofer.

Znalecké posudky německé expertky na environmentální právo Dr. Michéle Johnové a rakouského specialisty na energetické zákony Dr. Reinharda Schandy ukazují, že zákaz dovozu jaderné energie není v rozporu s evropským právem. „Rozhodnutí o zákazu dovozu spadá do rozhodovací pravomoci členských států. Takový krok sice znamená zásah do zásady volného pohybu zboží, nicméně z důvodů ochrany zdraví a životního prostředí je oprávněný,“ tvrdí oba právníci.

Zákaz dovozu by nutně vedl k omezení poptávky po jaderné energii, a v důsledku toho by bylo potřeba méně jaderných elektráren. „Pokud se země jako Česká republika nebo Slovensko rozhodují pro jadernou energii s odvoláním na svobodnou volbu paliva, musí mít Rakousko možnost také možnost svobodné volby: rozhodnout se pro zákaz dovozu jaderné energie,“ prohlásil Alexander Egit, výkonný ředitel Greenpeace Rakousko. „Kvůli obrovským stavebním nákladům jsou jaderné elektrárny beztak stěží financovatelné. Čím menší bude trh s jadernou energií, tím méně zajímavé bude pro investory stavbu nových jaderných elektráren financovat,“ doplňuje Klaus Kastenhofer.

Analýza Greenpeace a GLOBAL 2000 ze září tohoto roku ukazuje, že zhruba polovina rakouských dodavatelů energie stále spoléhá na dovozy jaderné energie. Celkový objem dovozu do Rakouska odpovídá produkci dvou jaderných reaktorů. Z průzkumu trhu letos v červnu přitom vyplývá, že 80 % Rakušanů je proti dovozu jaderné energie. Se zákazem rozhodně souhlasí 74 % dotazovaných.

Rakouské ekologické organizace vyzývají spolkovou vládu, aby se vážně zabývala zákazem dovozu jaderné energie a vydala usnesení o odstoupení od jejího dovozu. „Právo, obyvatelstvo i zdravý rozum je na naší straně. Nyní je na vládě, aby přijala rychlé usnesení,“ uzavírají zástupci Greenpeace a GLOBAL 2000.