Ekologové ženou k soudu norskou vládu. Těžba ropy v Arktidě odporuje ústavě

Tisková zpráva - 18 října, 2016
Oslo/Praha, 18. října 2016: Dnes byla podána bezprecedentní žaloba na norskou vládu, která dovolila ropným společnostem čerpat ropu v arktickém Barentsově moři. Podle spolužalobců - organizací Nature & Youth (1) a Greenpeace Nordic - tím Norsko porušuje nejen své závazky plynoucí z Pařížské dohody o klimatu, ale i právo lidí na zdravé a bezpečné životní prostředí zachované pro budoucí generace, které zaručuje norská ústava.

Today an unprecedented legal case is filed against the Norwegian government for allowing oil companies to drill for new oil in the Arctic Barents Sea. The plaintiffs, Nature and Youth and Greenpeace Nordic, argue that Norway thereby violates the Paris Agreement and the people's constitutional right to a healthy and safe environment for future generations. The lawsuit has the support of a wide group of scientists, indigenous leaders, activists and public figures. The plaintiffs and supporters are standing outside the Norwegian courthouse in Oslo with the lawsuit:Ingrid Skjoldvær head of Nature and YouthTruls Gulowsen, head of Greenpeace NorwayAudrey Siegel, First Nations artist and activist from CanadaNiillas Beaska, S​á​mi politician Bunna Lawrie, aboriginal medicine man from Australia Ivan Ivanov, blogger and activist from the Komi Republic, RussiaJames Hansen, Climate Scientist and professor Jostein Gaarder,  Philosopher and author of Sophie’s WorldPål Lorentzen, Norwegian supreme court lawyer

“U soudu budeme argumentovat tím, že norská vláda má povinnost dodržet své klimatické sliby, a budeme se odvolávat i na právo lidí na zdravé životní prostředí pro naši i příští generace. Žaloba je součástí aktivit celosvětového hnutí proti těžbě ropy v Arktidě,“ řekla Ingrid Skjoldvær z Nature & Youth. 

Žaloba požaduje, aby Norsko dodrželo své ústavní záruky pro budoucí generace, jak je psáno v článku 112 norské ústavy:Každý člověk má právo na životní prostředí, které je příznivé pro zdraví a v němž je udržována jeho produktivita a rozmanitost. Přírodní zdroje by měly být spravovány na základě podrobných dlouhodobých plánování, která toto právo zajistí i pro budoucí generace. Autority státu by měly přijmout opatření pro zavedení těchto principů.” 

Norsko bylo jednou z prvních zemí na světě, které ratifikovaly Pařížskou dohodu, jež má v blízké době vejít v platnost. Jejím podepsáním Norsko slíbilo, že sníží své emise a pomůže omezit vzrůst globální teploty na 1,5 °C. Ve stejnou dobu ovšem Norsko otevřelo nové kolo udělování licencí na těžbu ropy, v němž dovolilo norské státní firmě Statoil a dalším společnostem zahájit rozsáhlé testování mořského dna v Barentsově moři, kde se má v roce 2017 vytvořit až sedm nových průzkumných vrtů. (2)

Podepsat mezinárodní klimatickou dohodu a zároveň otevřít dveře těžbě ropy v Arktidě je nebezpečný a pokrytecký čin. Tím, že Norsko povolilo ropným společnostem těžit v Arktidě, oslabuje globální úsilí řešit změny klimatu. Pokud to vláda nenapraví, musíme udělat vše, co bude v našich silách, abychom tyto plány zastavili,” řekl Truls Gulowsen z Greenpeace Norsko. 

Žaloba je součástí vlny soudních procesů usilujících o klimatickou spravedlnost, která má podporu široké veřejnosti. V popředí hnutí stojí nová generace mladých environmentalistů, je ale podporováno vědci, lídry domorodých obyvatel i veřejnými činiteli.

 Kontakty:

●     Truls Gulowsen, mluvčí Greenpeace Norsko - anglicky a norsky,  +47 901 07 904

●     Lukáš Hrábek, mluvčí Greenpeace ČR, +420 603 443 140,  

 

Poznámky pro editory:

1)     Nature and Youth je organizace mladých lidí s pobočkami napříč Norskem. Jsou spojeni s Young Friends of the Earth Evropa, ale je to organizace v Norsku, kdo je spolužalobcem v tomto případě.

2)     13 ropných společností, které mají nové licence v Barentsově moři, jsou: Statoil (Norsko), Capricorn a Centrica (VB), Chevron a ConocoPhillips (USA), DEA (Germany), Aker BP (Norsko), Idemitsu (Japonsko), LUKOIL (Rusko), Lundin Petroleum (Švédsko), OMV (Rakousko), PGNiG (Norsko/ Polsko), Tullow (VB / Afrika).