I ♥ Arctic! Srdce pro Arktidu vzniknou po celém světě. Zapojí se i stovky lidí v Česku

Tisková zpráva - 19 dubna, 2013
Praha, 19. dubna 2013 – Již tuto sobotu vytvoří tisíce lidí ve 280 městech po celém světě živé transparenty s nápisem „I ♥ Arctic“, aby ukázali, že jim leží na srdci osud jedné z posledních divočin na Zemi. Akce je součástí mezinárodní kampaně Greenpeace za ochranu Arktidy. Zapojí se do ní i stovky lidí v České republice.

Ze stovek fotografií se vzkazem „I ♥ Arctic“ z celého světa vznikne kniha, kterou Greenpeace předá ministrům zahraničí arktických zemí při zasedání Arktické rady, které proběhne v květnu ve švédské Kiruně.

Petr Kucka, koordinátor arktické kampaně v Greenpeace ČR, k tomu dnes uvedl: „Jsme moc rádi, že se zapojí i tolik lidí z Česka, celkem máme přihlášeno 11 akcí. Už dnes vznikají srdce pro Arktidu v Plzni, Českých Budějovicích a Frenštátu pod Radhoštěm, zítra se mohou lidé přidat např. v ZOO ve Dvoře Králové či po Velké jarní cyklojízdě v Praze. Společně tak vyšleme politikům vzkaz, že nám osud Arktidy opravdu leží na srdci, a vyzveme je, aby tuto jedinečnou oblast chránili před aktivitami představujícími ekologické riziko, jako je těžba ropy či průmyslový rybolov.(1)

Akce „I ♥ Arctic“ se uskuteční po celém světě. V Riu de Janeiro například vznikne obrovské srdce v písku slavné pláže Copacabana, ve Washingtonu vytvoří lidé srdce pro Arktidu před budovou Kapitolu, kde se nachází americký Kongres, v Londýně se zas uskuteční velká 3D projekce.

„Ubývající mořský led umožňuje ropným společnostem pronikat stále dál na sever. Těžba v extrémních podmínkách arktických vod je však velmi nebezpečná. Komplikují ji mrazivé teploty, krátká doba arktického léta, kdy jsou práce možné, i velká izolovanost této polární oblasti. V případě úniku ropy je v takových podmínkách prakticky nemožné havárii účinně zlikvidovat,“ doplňuje Petr Kucka.

Greenpeace požaduje vyhlášení mezinárodně chráněné oblasti v neobydlené oblasti kolem severního pólu a zákaz těžební činnosti a průmyslového rybolovu v arktických vodách.(2) Do celosvětové kampaně za ochranu Arktidy se zapojily už téměř 3 miliony lidí.

Poznámky pro editory:

(1)  V pátek vznikne živý transparent s nápisem I ♥ Arctic na plzeňském Náměstí republiky od 16:30 hodin, v Českých Budějovicích na louce u VŠ koleje K3, Studentská 15 od 14 hodin a ve Frenštátu pod Radhoštěm na louce u těžebních věží OKD od 10 hodin. V sobotu proběhnou dvě akce, a to v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem v rámci oslav dne Země, od 10 hodin v Praze na Nákladovém nádraží Žižkov a od 17 hodin v cíli Velké jarní cyklojízdy, kterou pořádá iniciativa Auto*Mat. Její start je v sobotu v 15 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad.

(2)  Greenpeace spustilo v únoru 2012 celosvětovou kampaň proti záměru firmy Shell provést v arktických vodách poblíž Aljašky průzkumné ropné vrty. V létě 2012 pak obsadili aktivisté Greenpeace ropnou plošinu ruského koncernu Gazprom ve vodách Čukotského moře.

 

Kontakt:

Petr Kucka, koordinátor arktické kampaně Greenpeace ČR

Tel.: 734 620 842, 

 

Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR

Tel.: 603 443 140,